Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Kowloon - slamsy Hong Kongu

154 255  
563   36  
Kowloon Walled City to nieistniejące już biedne osiedle w dzielnicy Kowloon, w Hong Kongu. Wszystko zaczęło się od wojskowego fortu (stąd "Walled City"), który był bezpieczną enklawą na Nowych Terytoriach wydzierżawionych Brytanii w 1898 roku. W czasie II Wojny Światowej zaludnienie drastycznie wzrosło, gdy w Hong Kongu schronienia szukali ludzie uciekający przed nacierającą armią Japonii. W 1987 roku w Kowloon Walled City żyło 33 000 mieszkańców ściśniętych na powierzchni 0,026 km2.

Ludzie ci mieszkali w 300 budowlach tak naprawdę tworzących jeden wielki budynek, wszystkie konstrukcje były połączone balkonami, przejściami, rusztowaniami. We wznoszeniu całego osiedla nie wziął udział nawet jeden architekt, wszystkie prace były samowolką budowlaną, a poziom technologiczny przypominał raczej prowizoryczne szopy niż normalne budynki. KWC znajdowało się na przedłużeniu pasa startowego pobliskiego lotniska Kai Tak (również już nieistniejącego).
W latach 50.-70. miastem rządziły Triady, Kowloon był gniazdem hazardu, prostytucji i handlu narkotykami. W 1987 rząd Hong Kongu podjął decyzję likwidacji osiedla. Po trudnym okresie masowych eksmisji w marcu 1993 roku rozpoczęło się wyburzanie, które trwało 13 miesięcy. Teraz w tym miejscu znajduje się Kowloon Walled City Park, w którym zachowano pojedyncze pamiątki z czasów istnienia slumsów.

W czasach "świetności" Kowloon Walled City robiło strasznie przygnębiające wrażenie.

Oglądany: 154255x | Komentarzy: 36 | Okejek: 563 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało