Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

7 faktów o misiach koala

198 717  
768   12  
Te sympatyczne zwierzątka można lubić z wielu powodów, chociażby za to, że są jedynymi z nielicznych australijskich zwierząt, które nie mogą i nie mają zamiaru zabić człowieka.Przed wami kilka ciekawostek o misiach koala.

#1. Wodny abstynent

Kliknij i zobacz więcej!
Koala występuje na wybrzeżu wschodniej Australii. Pierwsi osadnicy dawali mu różne nazwy - "leniwiec", "małpa", "niedźwiedź", a nawet "niedźwiedziomałpa". Ostatecznie przyjęła się inna, przejęta od Aborygenów - koala, co znaczy "zwierzę, które nie pije wody".

#2. Czy aby na pewno?

Kliknij i zobacz więcej!

W ekstremalnych sytuacjach, takich jak pożary lasów w 2009 roku, misie koala podchodziły do ludzi, prosząc o wodę. Normalnie czerpią ciecz z liści eukaliptusa.

#3. Mały miś

Kliknij i zobacz więcej!

Dorosły osobnik może osiągnąć 80 centymetrów wysokości i ważyć nawet 15 kilogramów. Nowo narodzony koala jest tak mały, że waży zaledwie 3,5 grama. Dopiero po kilku tygodniach urasta do rozmiarów ludzkiego palca.

#4. Grubość ma znaczenie

Kliknij i zobacz więcej!

Krótki, ale gruby ogonek pomaga koali godzinami siedzieć na drzewie, a odpowiednio zbudowane łapy sprawiają, że chodzenie po gałęziach jest dla niego łatwe i bezpieczne. W razie niebezpieczeństwa lub szukania ochłody potrafi też nieźle pływać.

#5. Jednak nie miś

Kliknij i zobacz więcej!

Koala nie należy do rodziny niedźwiedziowatych, a słowo "miś" dodaje się do nazwy jedynie ze względu na fizyczne podobieństwo. Tak naprawdę koala jest torbaczem - każdy młody osobnik spędza aż 6 miesięcy w torbie swojej mamy.

#6. Bogate życie towarzyskie

Kliknij i zobacz więcej!

Koala nie ma czasu na zabawy - całe dnie spędza na odpoczywaniu i spaniu. To właśnie sen jest głównym zajęciem tego zwierzęcia i potrafi poświęcić na niego aż 20 godzin na dobę. Pozostały czas traci na szukanie jedzenia i konsumowanie go. Jak przystało na stworzenie prowadzące nocny tryb życia, koalę wędrującego po drzewach zobaczycie w nocy. Wbrew pozorom potrafi poruszać się bardzo szybko i zwinnie.

#7. Wojowniczy samotnik

Kliknij i zobacz więcej!

Samce misia koala nie lubią spotykać się z innymi osobnikami. Każde takie spotkanie może zakończyć się walką o panowanie nad danym eukaliptusowym terytorium
1

Oglądany: 198717x | Komentarzy: 12 | Okejek: 768 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

04.12

03.12

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało