Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

35 niezwykłych ciekawostek o "Podziemnym Kręgu"

188 366  
934   64  
Fakty, ciekawostki i tajemnice kultowego filmu, o których pewnie nigdy nie słyszeliście.

#1.

Brad Pitt nie chciał, aby jego rodzice oglądali ten film. Jednak nie potrafił ich przekonać i zaczęli go oglądać, ale wyłączyli po scenie oblania człowieka kwasem.

#2.


Kiedy Narrator uderza Tylera Durdena w ucho, Edward Norton faktycznie uderzył Pitta. Początkowo cios miał być udawany, ale przed sceną David Fincher wziął Nortona na bok i powiedział, aby ten naprawdę uderzył. W scenie widać jak po zadaniu ciosu Norton się uśmiecha, kiedy Pitt zwija się z bólu.

#3.


Kiedy Tyler i Narrator walczą wśród tłumu nikt się nie wtrąca, tylko patrzą zdziwieni.

#4.


Zanim widz poznaje Tylera, ten pięciokrotnie pojawia się na ekranie. Przy pierwszych czterech okazjach pojawia się jedynie na jednej klatce filmowej i to tylko w czasie, kiedy Narrator cierpi na bezsenność.

#5.


Telefon Marli Singer to 555-01-34, taki sam jak Teddy'ego w "Memento". Również jest to telefon do restauracji w "Harriet szpieguje – wojna blogów", Eddiego Aldena w "Serce nie sługa" i szpitala psychiatrycznego w jednym z odcinków "Millennium".

#6.


Niektóre z fałszywych imion, których Narrator używa w grupach samopomocy, to postaci z "Planety Małp", a także znane role De Niro, takie jak Rupert z "Króla Komedii" czy Travis z "Taksówkarza".

#7.


Apartamentowiec, w którym mieszka Narrator - Pearson Towers - to w rzeczywistości Promenade Towers na 123 South Figueroa w Los Angeles.

#8.


Scena łóżkowa z Tylerem i Marlą została nakręcona techniką bullet time zastosowaną w "Matrixie".

#9.


Brad Pitt i Helena Bonham Carter spędzili 3 dni nagrywając odgłosy rozkoszy do sceny seksu, która ostatecznie nie pojawiła się w filmie.

#10.


Aby mieć pewność, że biust Boba będzie się poprawnie zachowywał w momentach obejmowania i ściskania, jego "kombinezon grubasa" został wypełniony ziarnem, dzięki czemu rozlewał się jak zwały tłuszczu.

#11.


Przed przystąpieniem do pracy przy filmie specjalista od makijażu Julie Pearce analizowała obrażenia zawodników UFC, żeby dopasować odpowiednie techniki make-upu. Przed pracą przy tym filmie nigdy wcześniej nie robiła charakteryzacji obrażeń po bójce.

#12.


Układ mieszkania Narratora był wzorowany na mieszkaniu, w którym zaraz po przeprowadzce do Los Angeles mieszkał reżyser David Fincher. Fincher podjął taką decyzję, ponieważ, jak mówi, mimo że tam mieszkał, to zawsze chciał to mieszkanie wysadzić w powietrze.

#13.


W scenie przygotowywania materiałów wybuchowych Tyler Durden miał recytować prawdziwy przepis na ich produkcję, tak jak to było w książce. Ze względów bezpieczeństwa publicznego zdecydowano się na fałszywą recepturę.

#14.


Autor Chuck Palahniuk powiedział, że uważa, że film jest lepszy od książki.

#15.


W "Hazardzistach" Edward Norton odmówił palenia papierosów, mimo że był to istotny element fabuły. Na potrzeby "Podziemnego Kręgu" zgodził się zapalić.

#16.


Palahniuk od początku popierał pomysł zekranizowania książki, ale od razu odmówił napisania scenariusza.

#17.


W głosowaniu z 2007 roku serwisu Total na 100 najlepszych filmów wszech czasów "Podziemny Krąg" zajął 4. miejsce.

#18.


Helena Bonham Carter nosiła buty na koturnie, aby podkreślić różnicę wzrostu między nią a Nortonem i Pittem.

#19.


Cytat "Pierwsza zasada klubu walki – nie rozmawiajcie o klubie walki" został uznany przez magazyn Premiere za 27. najlepszy cytat filmowy.

#20.


Czcionka użyta w napisach i w logo filmu nazywa się Fight This.

#21.


Reżyser David Fincher pierwotnie chciał zamieścić jednoklatkową migawkę z Tylerem Durdenem w logo wytwórni 20th Century Fox, ale wydział prawny wytwórni się na to nie zgodził.

#22.


W czasie wstępnych przesłuchań okazało się, że Pitt i Norton serdecznie nienawidzą nowego VW Beetle. Obaj naciskali, aby w scenie, w której niszczą samochody przy użyciu kijów bejsbolowych jednym z samochodów był Beetle.

#23.


Kiedy Tyler i Narrator uderzają pierwszy samochód, jako pierwszy uderza Tyler, ale autoalarm włącza się dopiero po ciosie Narratora.

#24.


Trzej detektywi występujący w filmie nazywają się Andrew, Kevin i Walker. Andrew Kevin Walker był scenarzystą filmu "Se7en", który nakręcił David Fincher. Tam również występował Pitt, a Walker pomagał przy scenariuszu "Podziemnego Kręgu".

#25.


W czasie przygotowań do roli Edward Norton i Brad Pitt wzięli kilka lekcji boksu, taekwondo i grapplingu, a także przez wiele godzin oglądali walki UFC.

#26.


Obaj brali również lekcje robienia mydła, prowadzone przez butik Auntie Godmother.

#27.


Kiedy członek Klubu oblewa księdza ze szlaucha, kamera lekko drga. Jest to efekt tego, że operator nie mógł powstrzymać się od śmiechu.

#28.


Starbucks usunął swoje logo z kawiarni wysadzonej w filmie. Przez cały film pojawia się logo Starbucksa na kubkach, ale kiedy wysadzano lokal firma nie chciała być z tym kojarzona, dlatego wybucha kawiarnia Gratifico.

#29.


Edward Norton musiał schudnąć do roli 8-9 kg, ponieważ wcześniej grał w "Więźniu Nienawiści", gdzie miał rozbudowaną muskulaturę. Aby to osiągnąć aktor biegał, brał witaminy i nie korzystał z cateringu na planie.

#30.


Chuck Palahniuk nazwał Tylera Durdena w nawiązaniu do postaci Toby'ego Tylera z "Cyrk Jedzie" i człowieka o nazwisku Durden, z którym pisarz pracował, a który został zwolniony za molestowanie seksualne. Marla Singer otrzymała imię po dziewczynce, która w szkole biła siostrę Palaphniuka.

#31.


W wywiadzie dla brytyjskiego magazynu Empire David Fincher twierdził, że w każdym ujęciu filmu widać kubek Starbucksa.

#32.


W dniu, kiedy film miał premierę w USA, Rosie O'Donnell prowadząc swój program telewizyjny przyznała, że widziała film wcześniej i od tego momentu nie może usnąć. Na antenie zdradziła zaskakujące zakończenie filmu i mocno odradzała oglądanie go. Edward Norton, Brad Pitt i David Fincher rozmawiają o tym wydarzeniu na zamieszczonej na DVD ścieżce z komentarzem. Pitt nazwał zachowanie O'Donnell jako "niewybaczalne".

#33.


Zdjęcia do filmu trwały 138 dni, zawierały ponad 300 scen kręconych w 200 lokacjach i na 72 planach zdjęciowych wyprodukowanych przez Alexa McDowella.

#34.


W krótkiej scenie, w której Tyler i Narrator po pijanemu uderzają piłki golfowe, aktorzy faktycznie byli nietrzeźwi, a piłki odbijały się od boku samochodu cateringowego.

#35.


Reżyser zużył do tego filmu ponad 1 500 rolek taśmy filmowej, to ponad 3 razy więcej niż zwykle potrzeba do nakręcenia 120-minutowego filmu.

Oglądany: 188366x | Komentarzy: 64 | Okejek: 934 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

17.01

16.01

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało