Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

8 najwyższych odszkodowań za molestowanie seksualne

114 108  
270   53  
Otarcie się o koleżankę w ciasnych drzwiach czy klepnięcie jej w wypięty pośladek? Niewinny biurowy żart? Zależy jak to odbierze koleżanka, bo taki "żart" może też kosztować grube miliony!

#8. Rena Weeks kontra Baker & McKenzie

Odszkodowanie: 7,1 mln dolarów

We wczesnych latach 90. mieszkanka San Francisco pozwała swojego pracodawcę, firmę prawniczą Baker & McKenzie. Oskarżyła ona swojego byłego szefa, prawnika Martina Greensteina, o niepożądane zachowania o podłożu seksualnym. Rzekomo dotykał ją w miejscach intymnych i łapał za biust.

We wrześniu 1994 roku sąd przyznał Renie Weeks odszkodowanie w wysokości 7,1 mln dolarów, które później zostało zredukowane do 3,5 mln.

#7. Carla C. Ingraham kontra UBS


Odszkodowanie: 10,6 mln dolarów

W 2011 pracownica UBS, Carla C. Ingraham, poskarżyła się kierownictwu, że jej przełożony ciągle składa jej niechciane propozycje o podłożu seksualnym. Rzekomo często opowiadał jej swoje fantazje seksualne i chwalił się jaki jest "duży". Po złożeniu skargi Carla została zwolniona.

Sąd przyznał powódce 10,6 mln dolarów odszkodowania. UBS wydało oświadczenie, że karanie pracowników, którzy składają skargi na molestowanie, nie jest standardową polityką firmy.

#6. Anucha Browne kontra Madison Square Garden


Odszkodowanie: 11,6 mln dolarów

Anucha Browne Sanders była kierownikiem drużyny koszykówki New York Knicks. W styczniu 2006 złożyła do sądu pozew przeciwko głównemu menadżerowi Isiahowi Thomasowi oraz spółce będącej właścicielem drużyny - Madison Square Garden.

W październiku 2007 obaj pozwani zostali uznani winnymi i zasądzono odszkodowanie od Madison Square Garden w wysokości 11,6 mln dolarów.

#5. Linda Gilbert kontra Chrysler


Odszkodowanie: 21 mln dolarów

Powódka była pierwszą kobietą zatrudnioną w fabryce Chryslera w Detroit na stanowisku montażysty linii przemysłowej. Po siedmiu latach pracy wniosła pozew przeciwko pracodawcy, skarżąc się na męskich współpracowników, którzy molestowali ją nieuprzejmymi uwagami i obraźliwymi gestami.

Odszkodowanie w wysokości 21 mln dolarów było w tym czasie najwyższym zasądzonym w pojedynczym pozwie o molestowanie seksualne i w późniejszym czasie zostało zredukowane przez Sąd Najwyższy Michigan.

#4. Sześć kobiet kontra Ralphs Grocery Co.


Odszkodowanie: 30 mln dolarów

W 2002 roku sześć kobiet otrzymało wspólnie 30,6 mln dolarów odszkodowania po pozwaniu sieci Ralphs Grocery Co. Powódki twierdziły, że w różnych sklepach sieci były obiektami molestowania seksualnego.

Większość oskarżeń dotyczyła jednego z kierowników sklepu, który molestował je słownie i fizycznie. Kilka lat później odszkodowanie zostało zredukowane.

#3. Ashley Alford kontra Aaron’s Stores


Odszkodowanie: 95 mln dolarów

W 2005 roku pochodząca z Missouri Ashley Alford otrzymała pracę w salonie meblowym w St. Louis. W pozwie oskarżyła przełożonego o ciągłe nękanie przez okres roku oraz o jeden przypadek ataku na tle seksualnym.

Na podstawie zeznań zasądzono 15 mln dolarów odszkodowania i 80 mln odszkodowania za straty moralne. Później sumę 90 mln dolarów zredukowano do 40 mln, co jest limitem federalnym przy tego typu sprawach.

#2. Ani Chopourian kontra Szpital Miłosierdzia


Odszkodowanie: 168 mln dolarów

Pracując w szpitalu w latach 2006-2008, Ani Chopourian była molestowana przez swojego przełożonego przez klepanie po pośladkach, obejmowanie i wciąganie na jego kolana. Kiedy złożyła skargę w dziale kadr, została natychmiast zwolniona.

Sąd nakazał wypłacić 42,7 mln dolarów tytułem utraconych zarobków i za cierpienia psychiczne, a pozostałe 125 mln dolarów jako odszkodowanie za straty moralne.

#1. 5 600 przedstawicieli handlowych kontra Novartis


Odszkodowanie: 250 mln dolarów

W maju 2010 roku sąd w Nowym Jorku nakazał firmie Novartis wypłatę odszkodowań dla 5 600 kobiet, pracujących na stanowiskach przedstawicieli handlowych.

Odszkodowanie przyznano za dyskryminację seksualną w zakresie ciąży, pensji i możliwości awansów. W wyroku wspomniano również o chamskich uwagach i seksistowskim środowisku pracy. Każda z pracownic otrzymała od 50 tys. do 600 tys dolarów.

Oglądany: 114108x | Komentarzy: 53 | Okejek: 270 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

13.11

12.11

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało