Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Golf w 11 ciekawszych niż zwykle faktach

84 611  
197   17  
Golf, nie bez powodu uważany za sport snobów, osobie z zewnątrz wydaje się ekstremalnie... nudny. Banda brzuchatych panów w kraciastych spodniach, z kijami, uganiających się po podziurawionej łące nie wróży nic dobrego. Ale golf wbrew pozorom może też być interesujący. Oto 11 ciekawych i mało znanych faktów o tym sporcie.

#1. Golf na Księżycu

Kliknij i zobacz więcej!
Dotychczas na Księżycu nie działo się zbyt wiele. Czyli tyle, ile w przeciętnej partii golfa - można by powiedzieć. Ale co golf i Księżyc mają ze sobą wspólnego? Okazuje się, że jest to jeden z dwóch sportów, które były do tej pory uprawiane na ziemskim satelicie. Alan Shepard, członek załogi Apollo 14, wykonał 6 lutego 1971 roku symboliczne uderzenie piłeczki. Nie było ono, co prawda, w pełni poprawne, bo kombinezon astronauty pozwalał na uchwycenie kija tylko jedną ręką, ale to już szczegół techniczny. Drugim z "księżycowych" sportów był rzut oszczepem.

#2. Tiger Woods

Kliknij i zobacz więcej!

Tiger Woods, twarz współczesnego golfa, nie ma jeszcze nawet 40 lat, a jego majątek szacowany jest na od 500 milionów do nawet miliarda dolarów. Jest tym samym najlepiej opłacanym sportowcem na świecie - w 2012 roku zarobił ponad 70 milionów dolarów. Zajmuje pierwsze miejsce we wszystkich możliwych rankingach golfowych świata. Z wyjątkiem kobiecych.

#3. Golf na lodzie

Prawdopodobnie najzimniejszy turniej golfowy rozgrywa się co roku podczas Toonik Tyme Festival w Nunavut w Kanadzie. Z oczywistych względów nie ma tam starannie wypielęgnowanej trawy, są tylko gigantyczne połacie śniegu i lodu. To właśnie na nich rozgrywa się 9-dołkowy turniej, podczas którego szczelnie opatuleni golfiści próbują wbić do przerębla jaskrawo pomalowane piłeczki zanim sami zdążą przemarznąć na kość.

#4. Golf był nielegalny

Zdarzyło się kiedyś w historii golfa, że sport ten został zakazany. I wbrew pozorom nie dlatego, że widzowie oglądający turnieje golfowe zanudzali się dosłownie na śmierć. Na początku swojej "kariery", pod koniec XV wieku w Szkocji gra w golfa była zabroniona, bo - jak twierdzono - kolidowała ze szkoleniem armii.

#5. Dołki na... piłeczce

Kliknij i zobacz więcej!

W golfie wszystko sprowadza się do dołków - zarówno tych na polu, jak i tych na piłeczce. Podobnie jak wymiary ogórków w Unii Europejskiej, liczba dołeczków na piłce golfowej również jest ściśle określona i nie może być inna. Pod groźbą ekskomuniki, zesłania do Mordoru i innych nieszczęść. I tak w golfie w Ameryce piłka ma 336 dołeczków, w Wielkiej Brytanii zaś 330. W praktyce wszystko zależy od producenta, a liczba dołków waha się pomiędzy 330 a 500. To wszystko mieści się na kawałku plastiku o średnicy 4,27 cm.

#6. Detektor zagubionych piłek

Kliknij i zobacz więcej!

Każdego roku na polach golfowych giną miliony piłeczek, na których szukanie zwyczajnie szkoda czasu - to pewnie dlatego Amerykanie rokrocznie wydają na piłki nawet 600 milionów dolarów. Od niedawna jednak znajdowanie piłek golfowych jest łatwiejsze, a wszystko to dzięki niewielkiemu urządzeniu elektronicznemu, które naprowadza ciapowatego golfistę na miejsce, w które zapewne przypadkowo posłał piłkę, zanim para grająca za nim zacznie ciskać weń kijami.

Detektor nie na wiele się zdaje, kiedy piłka wpadnie do stawu - a tych na polach golfowych nie brakuje (np. 125 tysięcy piłek każdego roku ma zwyczaj kąpać się przy 17 dołku Stadium Course w Sawgrass). Wówczas do akcji wkraczają tzw. poławiacze, którym życie niemiłe. Podobno nawet 10% osób ginących w wyniku ataku aligatora to właśnie poławiacze piłek golfowych przy pracy.

#7. Trafienie za pierwszym razem

Kliknij i zobacz więcej!

Z reguły najmniejsza odległość do dołka na polu golfowym - minigolf się nie liczy - to jakieś 150 metrów. Tzw. najkrótszy dołek w PGA Tour 2012 trafił się na Pebble Beach Golf Links w Kalifornii i miał 97 metrów. Tymczasem największe szczęście golfisty, hole-in-one, czyli umieszczenie piłki w dołku za pomocą tylko jednego uderzenia, to coś, co niektórym nie udaje się ani razu podczas profesjonalnej kariery. Za to najmłodszy golfista, któremu się to udało, nazywa się Coby Orr. W 1975 roku, kiedy pobił rekord, miał "aż" 5 lat. A pierwsze w historii odnotowane hole-in-one zdarzyło się 107 lat wcześniej.

Statystycy wyliczyli, że szanse na dwa hole-in-one w jednej rundzie wynoszą jakieś 1:67 000 000.

#8. O polach

Kliknij i zobacz więcej!

Choć amatorom może się wydawać, że do gry w golfa wystarczy kawałek bieszczadzkiej łąki, profesjonalne pola golfowe budowane są za dziesiątki milionów dolarów. Najdłuższe, znajdujące się w Massachusetts, ma 7600 metrów. Najwyżej położone - w Morococha w Peru - sięga w swoim najniższym miejscu 4369 m n.p.m.. W Polsce na początku 2011 roku znajdowało się 17 pól 18-dołkowych oraz 9 9-dołkowych, przy czym stale budowane są nowe.

#9. Golfiści długodystansowi

Kliknij i zobacz więcej!

Jason Zuback, golfista z Kanady, cieszy się nieprawdopodobną siłą i techniką, dzięki którym dzierży(ł) w ręku kilka rekordów. To właśnie on posłał piłkę najszybciej. Rekordowa piłka osiągnęła prędkość 328 km/h. Zmierzone fotoradarem. Zuback był też autorem najdłuższego uderzenia - na 468 jardów - ale rekord ten przejął nieżyjący już Mike Austin. To właśnie on, specjalizujący się - nie dziwota - w długich uderzeniach - wyekspediował piłeczkę na 515 jardów, czyli 471 metrów.

Skoro już mowa o największych dystansach, to "najdłuższy dołek" znajduje się na Sano Course w Satsuki Golf Club w Japonii. By trafić do celu, golfiści muszą "przekopać" piłkę na ponad 830 metrów.

#10. Parytety

Kliknij i zobacz więcej!

Golf ma w głębokim poważaniu parytety. Zaledwie 22,8% golfistów to kobiety. Reszta to panowie, którzy w rzeczywistości mocno odbiegają od wizerunku przykładnych dżentelmenów. Podczas gry w golfa piwo leje się strumieniami, a hot-dogi pochłaniane są w niewyobrażalnych ilościach. Na dodatek panowie przemieszczają się meleksami, aby nie nadwerężyć swoich delikatnych kończyn dolnych. I tak - to prawda - obcowanie z niektórymi "golfistami" potrafi odebrać całą przyjemność z gry.

#11. Mistrzowie

Absolutnym liderem światowych golfistów jest Tiger Woods ze 106 wygranymi w swojej, trwającej od 1996 roku, zawodowej karierze. Liderem polskiego rankingu jest Michał Kasprowicz. Najlepszą kobietą w Polsce, według PZG, jest obecnie Oksana Wojtkiewicz. Wśród gwiazd w golfa bardzo dobrze grają Jack Wagner, Chris O'Donnel, Samuel L. Jackson, Bill Murray, Hugh Grant i wielu innych, wśród których sport ten jest jednym z najbardziej popularnych.




Źródła:
1, 2, 3, 4, 5, 6
 

Oglądany: 84611x | Komentarzy: 17 | Okejek: 197 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

25.04

24.04

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało