Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Dziwne zwierzęta, o których istnieniu mogłeś nie wiedzieć II

308 236  
1035   73  
Większości stworzeń ziemskich nauka prawdopodobnie nie zna, ale nawet tych poznanych jest tak dużo, że przeciętny człowiek zna tylko malutki ułamek. Dzisiaj nadrobimy nieco zaległości i przyjrzymy się zwierzętom, które swoim wyglądem potrafią zadziwić.

#1. Ogcocephalus darwini


Rybkę tę znaleźć można w pobliżu wysp Galapagos. To niezwykłe połączenie kamienia, teściowej i dmuchanej lali nie jest dobrym pływakiem - zamiast tego chodzi po dnie przy pomocy czegoś, co u typowych ryb nazwalibyśmy płetwami.

#2. Mitsukurina


Jedyny żyjący przedstawiciel rodziny Mitsukurinidae, nazywany czasem żyjącą skamieliną. Mitsukurina poluje prawdopodobnie przeszukując dno morskie przy użyciu swojego wydłużonego wyrostka na głowie, wyposażonego w wyspecjalizowane narządy zmysłowe.

Dzięki wysuwalnym szczękom mitsukurina przypuszczalnie wciąga do paszczy drobne organizmy wypłoszone pyskiem z dna oceanu. Występuje w głębinach morskich, poniżej głębokości 200 m.


#3. Mrówka Panda


W rzeczywistości nie jest to mrówka, a osa z rodziny żronkowatych. Występuje w Chile i słynie z bardzo bolesnych użądleń.


#4. Wąż penis
Tego bezokiego pięknisia znaleziono w Brazylii. Oczywiście nie jest to penis, chociaż skojarzenia są nieuniknione. Nie jest to również wąż. Atretochoana eiselti, bo tak się z łacińska nazywa, jest beznogim płazem.


#5. Tenrek pręgowany


Tego malutkiego ssaka można spotkać w zaroślach i na skrajach lasów Madagaskaru. W chwili zagrożenia zwija się częściowo w kulkę, poruszając szybko kolcami, znajdującymi się na karku, co powoduje przejmujący szczęk. Jest jedynym znanym ssakiem, który do wydobywania dźwięków używa strydulacji (pocierania różnych części ciała).


#6. Fruczak gołąbek


Ćma, która zachowaniem przypomina kolibra, bo spija nektar z kielicha kwiatów za pomocą ssawki, unosząc się w powietrzu. Można ją spotkać w Polsce.


#7. Niebieski smok
Choć nazwa potoczna i wygląd budzą szacunek, rzeczywistość jest mniej majestatyczna. Glaucus Atlanticus to ślimak morski, osiągający długość do 3 cm. Można go spotkać w oceanach u wybrzeży Europy, RPA, Mozambiku oraz na wschodzie Australii.


#8. Wenezuelska ćma "pudlowa"
O odkrytej w 2009 roku ćmie nadal niewiele wiadomo. Nie przeszkodziło to jednak piękności z Wenezueli zdobyć popularność w internecie.


#9. Suhak / Sajga
Dawniej te dziwne antylopy zamieszkiwały stepowe i półpustynne środowiska całej Eurazji. Dziś znacznie rzadsze, występują na stepach Azji Środkowej na terenie Rosji, Mongolii i Chin. Mięsiste zgrubienie pomiędzy nosem a czołem to prawdopodobnie przystosowanie do oczyszczania wdychanego powietrza z pyłu i piasku, który wiatr miecie po jej ojczystych pustyniach i suchych stepach.


#10. Atheris


Atheris to rodzaj gadów z rodziny żmijowatych, obejmujący kilkanaście gatunków występujących w afrykańskich lasach. Żyją na drzewach i trzymają się z dala od ludzkich osiedli. Ukąszenie powoduje silny ból i obrzęki oraz zmniejsza krzepliwość krwi. Znany jest jeden przypadek ukąszenia ze skutkiem śmiertelnym.


#11. Trzewikodziób
Zamieszkujący Sudan, Ugandę, dorzecze Kongo i brzegi jeziora Czad trzewikodziób jest jedynym przedstawicielem rodziny... trzewikodziobów. Ptaszysko o rozpiętość skrzydeł ponad 260 cm, w sytuacji zagrożenia lub w podnieceniu często kłapie dziobem, wydając donośny, głuchy dźwięk, "klekocząc" podobnie jak bocian. Z uwagi na swoje rozmiary rzadko kiedy lata.


#12. Moloch straszliwy
Kolczasta zbroja, bojowe ubarwienie, spojrzenie kruszące skały i fałszywa głowa, którą dla zmyłki nosi tuż za tą prawdziwą - to wszystko tworzy obraz zniszczenia i pogardy, jakimi emanuje moloch straszliwy. Mierzy zaledwie 15-20 cm, ale na jeden posiłek potrafi pochłonąć do 2500 mrówek. To nic, że w tym czasie porusza się jak mucha w smole, gibając się do przodu i do tyłu w pozornym niezdecydowaniu. Moloch straszliwy ma to w głębokim poważaniu, ponieważ i tak żadna ofiara mu nie ucieknie, konając ze strachu.

No dobra, może trochę przesadzamy, ale sami przyznacie, że gdyby był większy...
1

Oglądany: 308236x | Komentarzy: 73 | Okejek: 1035 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało