Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Jak firmy motywują swoich pracowników

179 580  
703   51  
Ludu pracujący miast i wsi! Co byś powiedział na pyszny obiad, który możesz popić whisky i zakąsić czekoladą, a następnie uciąć sobie drzemkę? Oczywiście wszystko w godzinach pracy. Są firmy, gdzie marzenia pracownika stają się rzeczywistością. Tak to można pracować!

#1. Roczny urlop

Pracownikom firmy projektowej Sagmeister & Walsh co siedem lat przysługuje roczny płatny urlop, który mogą wykorzystać np. na podróże. Ma to za zadanie pomóc im zebrać nowe siły i odświeżyć spojrzenie na świat.


#2. 20% czasu dla ciebie


W Google działa "Program 20 procent". Polega on na tym, że inżynierom wolno poświęcać do 20% dnia roboczego na pracę nad interesującymi ich projektami, które nie wchodzą jednak w skład obowiązków pracownika. Jednym z owoców tego programu jest poczta Gmail.

#3. Celebrycki Google Talks


Kolejny pomysł Google na poprawę wydajności pracy. Firma zaprasza znane osobistości z różnych sfer życia do wygłoszenia wykładu dla pracowników. Wśród prelegentów są artyści, pisarze, malarze i politycy. Celem tych spotkań jest pobudzanie umysłu i podsuwanie mu nowych tematów do rozmyślań. Jednym z gości była np. Lady Gaga.

#4. Wymiana stanowisk


Firma HubSpot, podobnie jak Google, organizuje dla swoich pracowników spotkania i warsztaty, ale oprócz tego co jakiś czas oddelegowuje ich do pracy z innymi działami. W ten sposób inżynier może popracować w marketingu i na odwrót. Ma to odświeżyć ich spojrzenie na własne projekty.

#5. Kolejne dziecko czasu dla siebie


Amerykańska kompania 3M już wiele lat temu wprowadziła program 15% na własne projekty. W 1974 roku w ten sposób narodziły się samoprzylepne karteczki.

#6. W poszukiwaniu natchnienia


Pracownicy Microsoftu poszukują natchnienia i odpoczynku w starym gabinecie Billa Gatesa. "Garaż", bo tak nazwano to pomieszczenie, mieści setki technogadżetów takich jak np. drukarka 3D czy przecinarka laserowa, a wśród mebli znajdziemy głównie stoliki do majsterkowania. Nie ma tam żadnych zasad ani presji, jest tylko motto: "Do epic shit".

#7. Pochwal się swoim dziełem


Kiedy pracownikom Microsoftu w wolnych chwilach uda się skonstruować coś ciekawego, mogą pokazać to na specjalnej wystawie organizowanej dwa razy do roku. Zbiera się wtedy cała załoga firmy łącznie z szefostwem i każdy projekt jest oceniany. Zwycięzca ma przywilej odpalić zrobiony przez pracowników wulkan o nazwie "Mount St.Awesome".

#8. Burze mózgów


IBM regularnie organizuje "burze mózgów". Każda taka sesja jest poświęcona osobnemu tematowi. Najsłynniejsza miała miejsce w 2006 roku, kiedy to udział w niej wzięło ponad 150 tysięcy uczestników ze 104 krajów i 67 różnych firm. Była to największa online-konferencja w historii firmy, a jej rezultatem są dziesiątki nowych start-upów, w które IBM zainwestowało 100 milionów dolarów.

#9. Pracować, nie umierać


Założona przez współautorów Facebooka firma Asana pobudza swoich pracowników do wydajniejszej pracy poprzez serwowanie im najwykwintniejszych potraw. W tym celu zatrudniono dwóch kucharzy światowej klasy, którzy opracowują dla załogi smaczne i zdrowie menu. Oczywiście, dania są dobrane w taki sposób, by poprawiały pracę mózgu i nie powodowały efektu ospałości. Gdyby jednak i tego było za mało, pracownicy mogą dodatkowo pobudzić się czekoladą i... alkoholem.

#10. Drzemka i medytacja


Niedawne badania pokazały, że półmrok sprzyja kreatywnemu myśleniu. Firma Eventbrite postanowiła wykorzystać tę wiedzę i przygotowała specjalne wyciszone pomieszczenia z miękkimi kanapami oraz przygaszonym oświetleniem. Pracownicy mogą się tam udać, by pomedytować, porozmyślać lub uciąć sobie krótką drzemkę.

#11. Przebieranki


Wiele firm organizuje "Dni kreatywności", podczas których pracownicy wspólnie zastanawiają się nad nowymi pomysłami i sposobami ich realizacji. Te spotkania mogą ciągnąć się nawet całą noc. Nuda, prawda? Kompania Yammers ożywiła nieco ten proceder i wprowadziła 24-godzinne wesołe dyskusje, na które uczestnicy przychodzą przebrani, np. za kostkę Rubika.

#12. Król Centrum Pomocy


Firma GitHub co miesiąc wyznacza nowego króla lub królową działu pomocy, który nadzoruje jego pracę. Ciągła zmiana władzy ma pomóc znaleźć słabe punkty i opracować nowe sposoby rozwiązywania problemów.
2

Oglądany: 179580x | Komentarzy: 51 | Okejek: 703 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

02.06

01.06

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało