Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Jak wyjść cało z niebiezpiecznych sytuacji

97 458  
640   53  
W życiu mogą nas spotkać różne niebezpieczne i nieprzyjemne sytuacje, z których wyjście nie zawsze jest łatwe. Ten krótki poradnik podpowie wam, jak przeżyć np. strzelaninę lub najgorszy koszmar człowieka - zakopanie żywcem.

#1. Napad w windzie

Najgorsze, co można zrobić, to to, co instynktownie robi większość ofiar - uciekać do tylnej ściany. Najlepiej jest trzymać się kąta przy drzwiach i panelu sterowania. Jak by nie patrzeć, masz wtedy największą możliwą kontrolę nad sytuacją.

#2. Tornado


Najważniejsze w tym przypadku jest znalezienie schronienia. Jeśli nie jest to możliwe, spróbuj określić kierunek przemieszczania się leja. Wybiegnij z samochodu i biegnij w przeciwnym kierunku. Jeśli nie ma już szans na uniknięcie tornada, połóż się na ziemi, zakryj głowę i… trzymaj się.

#3. Pożar


Na ogół ludzi zabija nie ogień, ale dym. Staraj się znaleźć jak najniżej, ponieważ nagrzane gazy wędrują ku górze. Trzymając się blisko ściany idź wzdłuż niej aż znajdziesz wyjście. Jeśli poczujesz, że tracisz przytomność, połóż się na płasko naprzeciwko ściany - ratownikom łatwiej będzie cię znaleźć.

#4. Zabłądziłeś w lesie


Wykorzystaj gałązki i liście, by oznaczyć przebytą drogę. Wejdź na wzniesienie i oceń, czy możesz zorientować się gdzie jesteś. Przemieszczaj się wzdłuż spadku, dopóki nie znajdziesz rzeki lub kanału. Idź zgodnie z prądem potoku, powinno cię to zaprowadzić do jakiegoś miasta lub wsi. Gdy powyższe nie ma zastosowania, idź cały czas prosto i wykorzystaj słońce do nawigacji.

#5. Wybuch atomowy


W tej sytuacji można przeżyć, jeśli znajdujesz się poza falą uderzeniową. Gdy tylko zobaczysz wybuch, padnij na ziemię i zakryj głowę. Od momentu wybuchu do nadejścia fali uderzeniowej masz nieco czasu, nawet do 30 sekund. Nie patrz na grzyb, bo stracisz wzrok.

#6. Lawina


Nie próbuj wyprzedzić lawiny, ona porusza się szybciej od ciebie, nawet jeśli masz narty. Najlepiej, jeśli będziesz poruszał się horyzontalnie od niej. Jeśli jest to niemożliwe, zamknij usta i umieść ręce przed twarzą, żeby utworzyć przestrzeń powietrzną, która pozwoli ci oddychać po zatrzymaniu się lawiny. Nie krzycz, bo tylko stracisz tlen. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, zrób w spodnie. Psy ratownicze łatwiej cię wyczują w zwałach śniegu.

#7. Zakładnik


Jeśli planujesz uciec, zrób to jak najszybciej. Najważniejsze są pierwsze minuty, ale należy być ostrożnym. Jeśli szanse na ucieczkę są małe, możesz tylko pogorszyć swoją i tak trudną sytuację. Obserwuj wszystko, co dzieje się wokół ciebie, spróbuj zrozumieć, dlaczego cię uprowadzili. Pomoże to przewidzieć plany porywaczy. Chociaż większość zakładników uchodzi z życiem, może upłynąć kilka lat zanim zostaniesz uratowany. Co by się nie działo, nie trać nadziei.

#8. Samochód w wodzie


Po wpadnięciu samochodu do wody masz około 90 sekund zanim kabina wypełni się wodą. Jeśli dolny koniec drzwi jest zanurzony, otwarcie ich może być niemożliwe. W tej sytuacji otwórz okno. Jeśli nie możesz go otworzyć, spróbuj wybić szybę nogami.

#9. Skurcz w wodzie


Obróć się i płyń na plecach, żeby uniemożliwić dostanie się wody do płuc. Rozciągnij miejsce, w którym złapał cię skurcz, np. przyciągnij stopę do siebie, albo poczekaj, aż skurcz minie.

#10. Strzelanina w szkole lub innym budynku


Analiza przypadków strzelanin w amerykańskich szkołach pokazała, że są cztery czynniki zwiększające szanse na przeżycie. Po pierwsze - uciekaj, najlepiej zygzakiem. Jeśli nie możesz uciec, zabarykaduj się. Gdy napastnik natrafi na tak zabezpieczone pomieszczenie, być może nie zechce tracić na ciebie swojego czasu. Jeśli jednak zechce, udawaj martwego. Pamiętaj o opanowaniu paniki i kontrolowaniu oddechu. Jeśli nic z powyższych nie pomogło, zostało ci tylko jedno: wykorzystać podwyższony poziom adrenaliny i bronić się. Przecież i tak nie masz już nic do stracenia.

#11. Burza


Znajdź obniżenie w terenie, wejdź do niego i kucnij. Staraj się być jak najniżej, ale też minimalizuj kontakt ciała z gruntem. Zasłoń uszy - uderzający piorun może przebić bębenki uszne.

#12. Ścisk, napór tłumuZa wszelką cenę utrzymaj się na nogach. Jeśli upadłeś i nie możesz wstać, przyjmij pozycję ochronną podciągając nogi do siebie i zasłaniając głowę rękoma. Obróć głowę w kierunku przemieszczania się tłumu, żeby uniknąć uderzenia. Spróbuj się podnieść. W przypadku pożaru trzymaj się najniżej jak to możliwe i oddychaj przez mokry materiał.

#13. Atak psaZachowaj spokój, nie krzycz i nie patrz psu w oczy, nie okazuj strachu. Jeśli przekonasz go, że się nie boisz, pies może zrezygnować z ataku. Bezpośrednio przed atakiem pies zacznie krążyć wokół ciebie, nie pozwól mu zajść cię od tyłu. Jeśli masz jakiś przedmiot, np. parasol, trzymaj go przed sobą, by sprawiać wrażenie większego. Pamiętaj, by osłaniać twarz, klatkę piersiową i gardło. Zagnij pięści, by osłonić palce.

#14. Zakopany żywcemNie trać powietrza, zazwyczaj wystarczy go na godzinę, maksymalnie dwie. Głęboko wciągaj, wolno wydychaj. Nie połykaj powietrza, to wywołuje hiperwentylację. Nie zapalaj zapałki albo zapalniczki, tylko zmarnujesz powietrze. Użyj latarki, jeśli ją masz.
Poluzuj wieko. W najtańszych trumnach z płyty pilśniowej da się zrobić dziurę za pomocą pierścionka lub sprzączką od pasa. Złóż ręce na piersiach i łapiąc się za ramiona zdejmij koszulę, a następnie zawiąż ją na supeł nad głową. Tak utworzony worek zapobiegnie uduszeniu przez spadające zwały ziemi.


Strąć wieko nogami. Najtańsze trumny pękają od naporu ziemi zaraz po ich zasypaniu. Gdy wieko się złamie, odpychaj ziemię w kierunku nóg, a kiedy i tam będzie mało miejsca, upychaj ją nogami na boki.
Co by się nie działo, próbuj usiąść - ziemia zapełni puste miejsce i przesunie się dalej od ciebie. Nie zatrzymuj się i oddychaj spokojnie. Pamiętaj, że ziemia w świeżym grobie jest spulchniona i stosunkowo łatwo się z nią walczy. Najtrudniej jest wydostać się podczas deszczu - mokra ziemia jest spoista i ciężka.

Oglądany: 97458x | Komentarzy: 53 | Okejek: 640 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało