Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

10 inspirujących niepowodzeń Walta Disneya

143 211  
382   20  
Nie ma tego złego. Walt Disney ponosił w swojej karierze wiele porażek, walił głową w mury stawiane przez studia filmowe, ale potrafił wyciągać odpowiednie wnioski i stworzył największe na świecie studio animacji.

Pierwsze studio


Swoją pierwszą firmę produkującą animacje Walt Disney założył w Kansas w 1921 roku. Podpisał  wtedy umowę, zgodnie z którą gotowe kreskówki miały być wysyłane dystrybutorowi w Nowym Jorku. W związku z opóźnieniami dystrybutora w płatnościach, Disney musiał ogłosić upadłość i żywić się karmą dla psów.

Pierwszy sukces


W 1926 roku Walt Disney stworzył Królika Oswalda. Była to pierwsza postać, która odniosła względny sukces. Chcąc wynegocjować lepszą stawkę za swoją kreskówkę, Disney został poinformowany przez swego dystrybutora, firmę Universal Studios, że nie ma do niej praw, a cały zespół pracujący dla niego został zatrudniony przez Universal.

Odrzucenie Myszki Miki


Studio MGM odrzuciło w 1927 roku propozycję dystrybuowania kreskówek z Myszką Miki, ponieważ uznano, że wielka mysz na ekranie będzie straszyć kobiety.

"Nie" dla świnek


Na początku lat 30. XX wieku panował pogląd, że po ekranie powinno biegać jak najwięcej postaci. W bajce pt. „Trzy małe świnki” występują tylko cztery, toteż i tym razem Disney spotkał się z odmową dystrybutorów.

Angielskie wyjście na "Królewnie Śnieżce"


W 1937 roku grupka studentów wzięła udział w przedpremierowym pokazie „Królewny Śnieżki i siedmiu krasnoludków”. W połowie seansu studenci wyszli. Załamany Disney nie wiedział, że musieli opuścić salę, żeby zdążyć przed zamknięciem akademika.

Kosztowny Pinokio


Produkcja „Pinokia” z 1940 roku okazała się bardziej kosztowna niż zakładano. Disney zmienił nieco charakter swojej postaci w porównaniu z oryginałem stworzonym przez Carla Collodiego. Pinokio w wydaniu disnejowskim nie był łobuzem, a bohaterem zagubionym. Ponadto Disney postanowił poświęcić więcej uwagi postaci Jiminy’ego Cricketa. Rozwinięte wątki i dodatkowe efekty specjalne sprawiły, że pierwsza kinowa wersja bajki o chłopcu z drewna przyniosła milion dolarów straty.

Rozrywkowy Pinokio


Za to sama premiera „Pinokia” była huczna. Disney postanowił wspomóc promocję bajki zatrudniając 11 karłów, którzy z dachu Radio City Music Hall, w przebraniu, mieli witać przybywające na premierę dzieci. Do dyspozycji przebierańców oddano spory zapas jedzenia i wina. Efekt? Już po południu karły były kompletnie pijane, biegały na golasa i wykrzykiwały niecenzuralne słowa w kierunku tłumu zgromadzonego pod budynkiem. Interweniowała policja - golasy zostały zniesione z dachu w poszewkach na poduszki.

Fantazyjna „Fantazja”


Fantazja” odniosła sukces dopiero po śmierci Walta Disneya. Publiczności w latach 40. nie podobało się to, że w bajce nie przedstawiono konkretnego wątku, a ostatnią scenę, w której diabeł przeklina dusze zmarłych, uznano za nieodpowiednią dla dzieci.

Refleksyjny „Bambi”


W 1942 roku Disney uczestniczy w premierze „Bambiego”. W trakcie dramatycznej sceny, w której umiera matka głównego bohatera, a on sam błąka się po łące krzycząc: „Mamo, gdzie jesteś?”, nastoletnia dziewczynka na widowni wstaje i odpowiada: „Tu jestem, Bambi!”. Widownia reaguje śmiechem. Ale nie Disney. On wtedy uświadamia sobie, że czas wojny to nie najlepszy okres na kręcenie bajek o życiu i rozterkach miłosnych jelenia.

„Pollyanna” nie dla chłopców


Choć oglądając „Pollyannę” Disney wzruszył się do łez, to sam film nie odniósł sukcesu kasowego. Twórca kreskówki uznał, że to przez tytuł, który odstraszająco zadziałał na młodych chłopców.

Żródło: Hollywood Stories

Oglądany: 143211x | Komentarzy: 20 | Okejek: 382 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

14.05

13.05

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało