Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Wielkie blizny na powierzchni Ziemi

255 507  
1226   36  
Nasza planeta przez miliony lat przeżyła bardzo wiele i usiana jest ogromnymi kraterami po uderzeniach meteorytów. Tym bardziej imponujące (i przerażające) jest to, że ludzie sami potrafią znaczyć ją bliznami o podobnych rozmiarach. W dzisiejszym kąciku geograficznym będziemy mogli porównać, czego potrafi dokonać natura, a czego sam człowiek.

Kopalnie diamentów Mir, Rosja


Znajdująca się na Syberii kopalnia diamentów ma 525 m głębokości i średnicę ok. 1200 m. Z powodu możliwości wystąpienia wirów powietrznych, nie mogą nad nią latać helikoptery.


Krater Gosse'a, AustraliaKrater powstał 142,5 ± 0,8 miliona lat temu we wczesnej kredzie, w wyniku uderzenia komety lub meteorytu o powierzchnię Ziemi. Średnica tego ciała wynosiła ok. 600 metrów, a w chwili zderzenia z Ziemią wytworzyła krater o średnicy ok. 22 km i głębokości ok. 800 metrów. Wyrzucony materiał skalny pokrył obszar ponad 400 km2.Obecnie widoczna pozostałość krateru mierzy ok. 4 km średnicy i wznosi się 180 m ponad powierzchnię równiny.Kopalnia diamentów Diavik, KanadaKopalnia odkrywkowa Diavik leży około 300 km od Yellowknife, w Północno-Zachodnich Terytoriach, na wyspie East Island (o powierzchni 20 kilometrów kwadratowych) na jeziorze Lac de Gras.Znajduje się około 210 km na południe od koła podbiegunowego. Daje dostęp do złóż diamentów (trzech kominów kimberlitowych) pod dnem jeziora. Dotarcie do niej drogą lądową po zamarzniętym jeziorze jest możliwe tylko podczas zimy. W pozostałym okresie można się tu dostać jedynie drogą powietrzną.Krater Meteorytowy, USAKrater uderzeniowy na obszarze Canyon Diablo hrabstwa Coconino stanu Arizona w Stanach Zjednoczonych, o średnicy 1200 metrów i głębokości 170 m. Ocenia się, że powstał około 50 tysięcy lat temu, w wyniku uderzenia meteorytu żelaznego o średnicy ok. 50 metrów (do dziś są znajdowane meteoryty w obszarze wielu kilometrów od krateru).Uważany za najlepiej zachowany krater na świecie, do czego przyczynił się pustynny klimat miejsca uderzenia. Erozja wodna niszczy go bardzo powoli, uboga roślinność nie stanowi zagrożenia, a erozja wiatrowa jest prawie niezauważalna.Kopalnia diamentów Wielka Dziura (ang. Big Hole), RPAUważana do niedawna za największą wykopaną ręcznie przez ludzi dziurę na świecie - ujście największego z kominów kimberlitowych na powierzchni ma zarys owalny o wymiarach 430 × 880 m.Od roku 1866 do 1914 wyeksploatowano z niej ok. 2722 kg diamentów. Powierzchnia Wielkiej Dziury sięga ok. 17 hektarów.


Krater Pingualuit, KanadaMa kształt niemal idealnego koła o średnicy 3,44 km. Jego brzegi są wyraźnie zarysowane i wznoszą się na 163 m nad powierzchnię jeziora Pingualuk (znanego również jako Lac du Cratère), które całkowicie wypełnia krater i osiąga głębokość 252 m.Krater Tswaing, RPAKrater ma średnicę około 1,1 km i wznosi się na wysokość 60 metrów powyżej otaczającego krajobrazu, jest głęboki na 119 metrów (mierzony od najwyższego punktu). Obecnie w kraterze znajduje się niewielkie jeziorko.Krater powstał około 220 000 lat temu (w plejstocenie) za sprawą uderzenia meteorytu, szacuje się, że obiekt miał prędkość od 20 do 30 km/sekundę. Energię wyzwoloną przez uderzenie można porównać do wybuchu od 20 do 40 megaton trotylu. Podczas uderzenia meteorytu całkowicie zdewastowany został obszar o powierzchni około 1000 kilometrów kwadratowych.Krater Wolfe Creek, AustraliaWolfe Creek ma średnicę 875 metrów. Szacuje się, że został utworzony na skutek uderzenia meteorytu o wadze ok. 50 000 ton, nie wcześniej jak 300 000 lat temu. Obszar krateru objęty jest parkiem narodowym Wolfe Creek Meteorite Crater National Park.


Okręg Wydobywczy Grasberg, IndonezjaOkręg Wydobywczy Grasberg ma charakter kopalni odkrywkowej i znajduje się w zachodniej części masywu górskiego Gór Śnieżnych. Pole wydobywcze zajmuje powierzchnię 10 000 ha. Pierwotnie wydobycie odbywało się na wysokości 4200 m. n.p.m.. Pod koniec lat 90. XX wieku prowadzone było na wysokości 3000 m. n.p.m..Badania przeprowadzone przez koncern Freeport-McMoran wykazały, że otwarta w 1988 roku kopalnia Grasberg zawiera największą pojedynczą rezerwę złota na świecie i drugą co do wielkości rezerwę miedzi.

Kopalnia diamentów Ekati, KanadaCiekawostką jest sposób zaopatrywania kopalni znajdującej się w klimacie subpolarnym. Możliwe jest to jedynie przez kilka zimowych tygodni w roku. Spowodowane jest to tym, że jedyną trasą jest droga przez bagna i jeziora, które podczas reszty roku są nieprzejezdne. Lód i śnieg przykrywający je w zimie umożliwia przejazd.


Kopalnia miedzi w Bingham Canyon, USAKopalnia Bingham Canyon Mine jest największą kopalnią odkrywkową na świecie. Jej średnica to aż 4 kilometry, a głębokość kopalni wynosi 1200 metrów. Kopalnia odkrywkowa pierwotnie rozpoczęła działalność w 1904 roku.Ponad 100 lat górnictwa w Bingham spowodowało powstanie największego wykonanego przez człowieka wykopu na ziemi, który jest także widoczny z kosmosu. Jest to również jeden z największych producentów miedzi na świecie.Do tej pory z kopalni pozyskano ogromną ilość surowców szacowanych na 17 milionów ton miedzi, 386 ton molibdenu, 5900 ton srebra i 715 ton złota.

Kopalnia złota Super Pit, AustraliaAktualnie kopalnia Super Pit zajmuje obszar o długości 3,5 km, szerokości 1,5 km i głębokości 360 m. Obszar kopalni może być powiększony do 3,9 km długości, 1,6 km szerokości i głębokości przekraczającej 500 m. Od roku 1893, kiedy to Irlandczyk Paddy Hannan dokonał swojego słynnego odkrycia, z kopalni złota Super Pit wydobyto ponad 50 milionów uncji (1550 ton) złota.

Oglądany: 255507x | Komentarzy: 36 | Okejek: 1226 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało