Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Zwierzęta, których prawdopodobnie nie znasz

211 230  
1143   68  
Świat pełen jest stworzeń, których wygląd lub zachowanie powoduje, że łapiemy się za głowę i zastanawiamy w jaki sposób działała ewolucja, że doprowadziła do ich powstania (zwolennicy teorii kreacjonizmu mogą się też pozastanawiać). Oto kilka takich zwierząt, o których być może nigdy nie słyszeliście, a które przez swoją wyjątkowość warte są poznania.

#1. Golec

08
Pomijając ich niezwykły wygląd, golce są niezwykle ważne dla człowieka. Na ich przykładzie prowadzonych jest wiele badań naukowych dotyczących starzenia się i walki z rakiem. Golce są całkowicie odporne na raka i żyją do 28 lat, co dla ssaka tych rozmiarów jest niezwykłym osiągnięciem. Nie tylko dożywają tak sędziwego wieku, ale osiągają go w dobrym zdrowiu i kondycji. 28-letni gryzoń jest odpowiednikiem 80-letniej kobiety o sprawności 25-latki.


#2. Babirussa

02

"Babirussa" oznacza w miejscowym języku "świnio-jelenia". Są to ssaki parzystokopytne z rodziny świniowatych występujące jedynie na kilku wyspach Indonezji: Mangole, Taliabu, Buru. Jeśli Babirussa nie będzie regularnie spiłowywała swych kłów (w trakcie codziennych czynności), będą one stale rosły, aż wrosną w jej własną czaszkę.

#3. Pancernik karłowaty (mysz pancerna)

03

Te maluchy osiągają długość 9-15 cm, zamieszkują jedynie Argentynę i preferują okolice obfite w mrówki. W piasku poruszają się jakby w nim pływały, a przestraszone potrafią w mgnieniu oka się w nim zagrzebać.

#4. Fossa

04

05

Największy ssak drapieżny Madagaskaru, żyjący jedynie na tej wyspie. Z wyglądu trochę przypominają koty i często są porównywane do małych pum. Posiadają chowane pazury i bardzo giętkie nadgarstki, dzięki czemu świetnie wspinają się po drzewach i potrafią z nich schodzić głową w dół. Potrafią również skakać między drzewami.

#5. Gerenuk

06

07

Jest to gatunek antylopy zamieszkujący busz i półpustynie wschodniej Afryki. Słowo "gerenuk" pochodzi z języka somalijskiego i oznacza "żyrafią szyję". Gerenuki mają małą głowę i nieproporcjonalnie duże uszy i oczy. Dzięki długiej szyi i umiejętności wspinania się na tylnych nogach są w stanie sięgnąć do roślin nieosiągalnych dla innych antylop i gazel.

#6. Cyjon

01

Cyjon jest gatunkiem z rodziny psowatych, żyjącym w południowej i południowo-wschodniej Azji. Cyjony są bardzo towarzyskie, żyją w dużych stadach, które czasami na czas polowania dzielą się na mniejsze grupy. Głównym pokarmem cyjonów są średniej wielkości zwierzęta kopytne, ale polując większym stadem są w stanie zabić bawołu czy nawet tygrysa. Ich taktyka polega na prowadzeniu długiego pościgu, aż do wyczerpania ofiary, a następnie zabiciu jej poprzez wyprucie wnętrzności. Cyjony boją się i unikają ludzi.

#7. Delfin krótkogłowy

09

10

Genetycznie najbliżej mu do orki. Delfiny krótkogłowe zamieszkują przybrzeżne wody oceaniczne i ujścia rzek w rejonie Zatoki Bengalskiej i południowo-wschodniej Azji.

#8. Koza śruboroga

11

12

Jest to gatunek dużej dzikiej kozy, spotykanej w górach Afganistanu i Pakistanu. Koza śruboroga jest uznawana za narodowe zwierzę Pakistanu. W tej chwili żyje mniej niż 2 500 dorosłych osobników i gatunek jest uznawany za zagrożony wymarciem. W czasie przeżuwania pokarmu z pyska wydostaje się substancja przypominająca gęstą pianę, która następnie spada na ziemię i wysycha. Wyschnięta "pianka" jest poszukiwana przez lokalnych mieszkańców, gdyż jest uznawana za środek skutecznie usuwający z ran jad węża.

#9. Kiwaidae

13

Nazywany krabem Yeti, żyje na dnie oceanu w pobliżu kominów hydrotermalnych.

#10. Rhinopithecus strykeri

14

Gatunek małpy o bardzo zadartym nosie, zamieszkujący Azję. Żyją w górskich lasach, a na okres zimy, w poszukiwaniu pożywienia, przenoszą się w bardziej zamieszkałe rejony. Żyją w dużych stadach dochodzących do 600 osobników i większość swego życia spędzają na drzewach. Według tubylców małpy te szczególnie łatwo zaobserwować w porze deszczu – gdy woda dostaje się do zadartych nosów, małpy głośno kichają. By tego uniknąć, pochylają głowę i wkładają ją między kolana.

#11. Wilk grzywiasty

15

16

Największy przedstawiciel rodziny psowatych zamieszkujących Amerykę Południową, z wyglądu przypomina dużego, długonogiego lisa. Najczęściej spotykany na dużych otwartych przestrzeniach. Jego długie nogi służą do sprawnego pokonywania terenu porośniętego wysoką trawą. Wilk grzywiasty jest jednym z ośmiu gatunków, jakie zamierzają w najbliższym czasie sklonować brazylijscy naukowcy, by zapobiec wymarciu gatunku.

Oglądany: 211230x | Komentarzy: 68 | Okejek: 1143 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

04.12

03.12

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało