Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Rzeczy, które na Księżycu zrobiono po raz pierwszy

154 854  
741   41  
O tym, kto chodził po Księżycu jako pierwszy wiedzą wszyscy. A wiecie, którą nogę postawił najpierw? Albo kto odebrał pierwszy telefon i jakie były naprawdę pierwsze słowa wypowiedziane na Księżycu? Bo chyba nie sądzicie, że "To jest mały krok dla człowieka...".

Słowa


 
Najsłynniejsze słowa, które padły na Księżycu zna niemal każdy, ale nie każdy wie, że nie były to pierwsze słowa, które padły na Księżycu. Owszem, Armstrong wypowiedział je - ale dopiero po tym, jak postawił pierwszy krok na powierzchni Księżyca. Wcześniej należało na nim wylądować i na pewno żaden z członków misji Apollo 11 nie czekał w ciszy, by nie psuć nastroju chwili. Zaraz po wylądowaniu Buzz Aldrin powiedział: "Contact Light" - i to były pierwsze wypowiedziane przez człowieka słowa na powierzchni Księżyca.

Noga


 
Pierwszy krok został na Księżycu postawiony lewą nogą, ponieważ to ta kończyna Neila Armstronga jako pierwsza opadła z drabiny lądownika kosmicznego na powierzchnię Księżyca. Choć niektórzy twierdzą, że Armstrong z drabinki zeskoczył.

Posiłek


 
Zgodnie z tym, co podaje NASA, astronauci zjedli na Księżycu 2 posiłki. Pierwszy z nich składał się z pasków boczku, brzoskwiń (swoją drogą pierwszy zjedzony owoc), ciastek, kawy i napoju ananasowo-grejpfrutowego.

Komunia


 
Buzz Aldrin w momencie lądowania był praktykującym prezbiterianinem. W wykonywaniu religijnych obowiązków nie przeszkodziło mu nawet lądowanie na Księżycu - Aldrin znalazł chwilę, by przyjąć komunię. Składniki do tego celu zabrał ze sobą z Ziemi. Dzięki temu Księżyc stał się jedynym ciałem niebieskim oprócz Ziemi, na którym przyjęto komunię.

Figurka


 
1 sierpnia 1971 astronauci misji Apollo 15 umieścili na Księżycu figurkę wykonaną przez belgijskiego artystę Paula Van Hoeydoncka. Razem z figurką na Księżycu zatknięto tablicę pamiątkową, upamiętniającą 14 astronautów (8 z USA i 6 ze Związku Radzieckiego), którzy zginęli przed rozpoczęciem misji Apollo 15. "Poległy astronauta" to jedyne ziemskie dzieło sztuki, które znajduje się na innym ciele niebieskim niż Ziemia.

Płatki śniadaniowe


 
Producent płatków Kellog's twierdzi, że to jego płatki jako pierwsze zostały zabrane na Księżyc, a następnie zjedzone przez astronautów.

Telefon


 
Adresatem pierwszego telefonu z Księżyca na Ziemię był ówczesny prezydent USA - Richard Nixon. Prezydent wyraził podziw dla tego, co zrobili astronauci, poinformował o znaczeniu ich dokonań oraz nadziejach, jakie niesie ze sobą ich misja. Astronauci odpowiedzieli, że to dla nich wielki zaszczyt. Cała rozmowa trwała minutę i czternaście sekund.

Mocz


 
Być może to Neil Armstrong dostąpił zaszczytu postawienia nogi na Księżycu jako pierwszy, ale to Aldrin jest pierwszym człowiekiem, który się na Księżycu wysikał. Nie bezpośrednio na Księżyc, rzecz jasna, ale do specjalnego zbiornika, który znajduje się w kombinezonie astronautów.

Bonus:

Pierwsza flaga zatknięta na Księżycu została zdmuchnięta przez silniki startującego lądownika Eagle. Aldrin widział to na własne oczy, toteż kolejne flagi zaczęto zatykać w większej odległości od pola startowego.

Oglądany: 154854x | Komentarzy: 41 | Okejek: 741 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

28.09

27.09

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało