Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Pomiędzy dwoma kontynenami

85 492  
822   11  
Jako dzieci wyobrażaliśmy sobie, że na równiku, oznaczonym na globusie grubą kreską, musi być jakiś mur, albo chociażby namalowana linia. W Greenwich, gdzie przechodzi południk zerowy faktycznie jest na ziemi oznaczenie miejsca tego podziału. A jak wyglądają granice między płytami tektonicznymi? Czy to też wirtualna granica z namalowaną linią, czy istnieje bardziej namacalne rozgraniczenie?

02
Islandia położona jest na Grzbiecie Śródatlantyckim, przez jej środek przebiega granica pomiędzy płytami tektonicznymi - euroazjatycką i północnoamerykańską. Na lądzie i w wodzie granica między kontynentami jest bardzo wyraźna i trudno jej nie zauważyć.

01


03


04

Obie płyty nieustannie się od siebie oddalają (ok 22,3 mm rocznie), za tysiące lat Islandia będzie miała postać dwóch wysp oddzielonych morzem.

05

Ale póki co w niektórych miejscach odległość pomiędzy płytami jest tak mała, że można stanąć jednocześnie na dwóch kontynentach.

06


07

W innych rejonach jedna z płyt jest wypiętrzona w postaci ogromnego klifu.

08


09

Amatorzy nurkowania mogą zejść pod wodę i zanurzyć się pomiędzy dwie płyty. Znajdą się wtedy na "ziemi niczyjej", na obszarze nie należącym do żadnego kontynentu. Byle tylko nie mieć pecha i nie trafić na trzęsienie ziemi.

10
 

11

Źródło: 1, 2, 3.

Oglądany: 85492x | Komentarzy: 11 | Okejek: 822 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

07.04

06.04

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało