Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Historia fotografa, o którym nic nie wiemy

77 191  
630   19  
Nazywa się Vivian Maier. To jedna z nielicznych informacji, których możemy być całkowicie pewni. Większość życia spędziła pracując jako pielęgniarka. Dzisiaj - choć nie żyje - jest jednym z najbardziej uznanych fotografów na świecie. Jak to się stało?

1
Wszystko zaczęło się w 2009 roku, kiedy agent nieruchomości John Malofey kupił budynek, który zamierzał przeznaczyć na sprzedaż. W środku znalazł kilka pudełek niewiadomego pochodzenia, a w nich około 100 tysięcy negatywów zdjęciowych. Z ciekawości postanowił je przejrzeć i wtedy zaparło mu dech w piersiach.
 
Negatywy okazały się być pięknymi zdjęciami z gatunku fotografii ulicznej, ukazujące życie Chicago w latach 60. i 70. John opublikował kilka zdjęć w sieci i następnego dnia dostał ponad 200 propozycji od różnych osób prywatnych i organizacji, które były zainteresowane kupnem całości. 
 
Zdjęcia należały do Vivian Maier. Nigdy ich nie wywołała i nikt nigdy ich nie widział. Vivian nie chciała ich publikować, prawdopodobnie nie zdawała sobie sprawy ze swojego talentu i ich potencjału.
 
2

 
Dla Vivian fotografia była tylko i wyłącznie hobby, a nie sposobem na życie. Udało się ustalić, że nawet osoby z jej otoczenia nie wiedziały o jej miłości do robienia zdjęć.

3

 
Przez większość czasu Vivian pracowała jako prywatna pielęgniarka w zamożnej rodzinie. W wolnych chwilach łapała do ręki aparat Rolleiflex i tworzyła piękne czarno-białe fotografie, które idealnie obrazowały kulturę tzw. american life. 

4


5


6

 
Agent nieruchomości, o którym wspomnieliśmy na wstępie, był zachwycony znaleziskiem. Skąd wiedział kto jest autorem zdjęć? Jedna z fotografii podpisana była "Fotograf - Vivian Maier". Wtedy też rozpoczął poszukiwania utalentowanej dziewczyny lub jej rodziny.
 
7

 
Historia dziewczyny okazała się być pełna tajemnic i niejasności i prawdopodobnie nigdy jej nie poznamy.

8

 
Udało się ustalić, że Vivian urodziła się we Francji, choć niektórzy uważają, że pochodziła z Nowego Jorku. Jej matka na pewno była Francuzką, a ojciec Austriakiem. 

9

 
Według niektórych Vivian przybyła do USA w wieku 25 lat i zaczęła pracę jako sprzedawca cukierków. Dopiero po jakimś czasie została pielęgniarką.

10


11

 
Nosiła męskie spodnie, męskie buty i szerokie bluzy. Była socjalistką, feministką, lubiła kino i zawsze mówiła to, co myślała.

12


13

 
Była osobą dość zamkniętą w sobie, ale świetnie dogadywała się z dziećmi. W podeszłym wieku wiele z nich ją pamiętało i opłacały jej mieszkanie i rachunki. W 2008 roku Vivian poślizgnęła się na lodzie i trafiła do domu opieki. Rok później zmarła.

14
 
Dzisiaj eksperci zgodnie uznają ją za jednego z najbardziej utalentowanych fotografów ulicznych XX wieku.
 
Jej podróż po Chicago uwieczniła smutek i radość mieszkańców miasta. Zdjęcia należały tylko do niej i z całą pewnością nigdy nie spodziewała się, że będą kiedyś popularne. 
 
Jej pierwsza wystawa odbyła się w Norwegii w 2010 roku, druga kilka miesięcy później w Chicago. Obecnie John Malofey pracuje nad pozyskaniem nowych negatywów, które należały do Vivian i planuje wydać z nimi książkę. 

Oglądany: 77191x | Komentarzy: 19 | Okejek: 630 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

18.05

17.05

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało