Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Zanim wynaleziono test ciążowy...

176 209  
527   22  
Testy ciążowe w dzisiejszej postaci stały się powszechnie dostępne dopiero od 1978 roku. Początkowo taki test miał dokładność około 80% i przeprowadzało się go aż 2 godziny. Do czasu jego wynalezienia najskuteczniejszym sposobem stwierdzenia ciąży było po prostu poczekać i zobaczyć. Ale kobiety także i wtedy chciały wiedzieć jak najszybciej, czy są w ciąży.

Kliknij i zobacz więcej!

Jak w takim razie wykrywano ciążę do 1978 roku?

#1. Test pszenicy i jęczmienia

Jednym z pierwszych, jeśli nie pierwszym testem ciążowym był test przeprowadzany w Starożytnym Egipcie. Około 1350 lat p.n.e kobieta oddawała mocz na ziarna pszenicy i jęczmienia przez kilka dni pod rząd. Jeśli zaczęła kiełkować pszenica - kobieta miała urodzić chłopca, jeśli kiełkował jęczmień - spodziewano się dziewczynki. Jeśli nic nie kiełkowało - ciąży nie było. Najciekawsze jest to, że test ten rzeczywiście działa. W 1963 roku eksperyment laboratoryjny wykazał skuteczność tej metody - w 70% przypadków mocz brzemiennej kobiety może doprowadzić do kiełkowania ziaren, podczas gdy mocz kobiet nie będących w ciąży oraz mocz mężczyzn w żaden sposób nie wpływa na kiełkowanie ziaren. Starożytni Egipcjanie posiadali zatem test ciążowy skuteczny minimum w 70 procentach.

#2. Test cebulowy

Kliknij i zobacz więcej!


W czasach, gdy starożytni Egipcjanie oddawali mocz na ziarna, starożytni Grecy nie byli zbyt biegli w anatomii. Z zapisków Hipokratesa można się dowiedzieć, że Grecy do stwierdzenia ciąży u kobiet wykorzystywali cebulę. Kobieta wsuwała sobie na noc cebulę do pochwy. Jeśli następnego dnia jej oddech miał zapach cebuli - ciąży nie było. Grecy sądzili bowiem, że jeśli kobieta nie jest w ciąży, jej macica jest otwarta i zapach cebuli swobodnie przenika przez jej ciało.
 

#3. Test piwny

Inny staroegipski papirus opowiada o piwnym teście ciążowym. Kobietę owijano w tkaninę nasączoną piwem na kilka godzin. Jeśli dziewczynę zbierało na wymioty od zapachu piwa, znaczyło to, że była w ciąży.
 

#4. Test z kluczem

Kliknij i zobacz więcej!

W zbiorze wiedzy medycznej zatytułowanym "The Distaff Gospels", napisanym w końcu XV wieku, natknąć się można na kolejny sposób określania brzemienności. Kobieta oddawała mocz do pojemnika. Następnie wrzucano tam zardzewiały klucz. Jeśli w ciągu 2-3 dni rdza zeszła z klucza, oznaczało to, że kobieta jest w ciąży.
 

#5. Test "sikających proroków"

W XVI wieku w Europie popularni byli tzw. "Sikający prorocy". Ci tak zwani eksperci twierdzili, że potrafią określić, czy kobieta jest w ciąży, po kolorze i właściwościach jej moczu. Niektórzy z nich mieszali mocz z winem i obserwowali. Wszystko to przypominało wróżenie z moczu.
 

#6. Spójrz mi w oczy

Kliknij i zobacz więcej!

 

Pewien szesnastowieczny lekarz, Jacques Guillemeau, twierdził, że po oczach kobiety można rozpoznać, czy jest w ciąży. Autor popularnego traktatu z zakresu okulistyki wyjaśnił, że w drugim miesiącu ciąży oczy brzemiennej kobiety zmieniają się. Ciężarną kobietę charakteryzują głęboko osadzone oczy z maleńkimi źrenicami, opuszczone powieki i opuchnięte żyłki w kącikach oczu.
 

#7. Widziałem znak

W początkowym okresie ciąży, około 6-8 tygodni, szyjka macicy, pochwa i wargi sromowe mogą mieć niebieskawy lub sinoczerwony kolor z powodu wzmożonego dopływu krwi do tego obszaru. Na tym właśnie opierała się teoria francuskiego lekarza Étienne Josepha Jacquemina z 1836 roku, znana pod nazwą "znak Chadwicka", gdyż właśnie James Chadwick spopularyzował tę teorię.
 

#8. Test króliczy

Kliknij i zobacz więcej!

Oprócz przyglądania się żeńskim organom płciowym, Chadwick wymyślił "test króliczy", który był używany do XX wieku. Oprócz królików test można było wykonać także na myszach czy szczurach. Niewielką ilość moczu kobiety wprowadzano do organizmu samicy królika. Po 5 dniach zwierzę zabijano i przeprowadzano autopsję. Jeśli kobieta, której mocz wykorzystano do testu, była w ciąży, w organizmie królika, szczura czy myszy zauważalne były zmiany charakterystyczne dla poczęcia - pobudzone narządy rozrodcze.
 

#9. Żabi test

Pomimo iż działał na podobnej zasadzie co "test króliczy", był lepszy o tyle, że żabie udawało się przeżyć. Pod koniec lat 40. uczeni odkryli, że gdy wstrzyknie się żabie mocz ciężarnej kobiety, nieszczęsne zwierzę zacznie składać jaja w ciągu 24 godzin.

Eksperymenty na zwierzętach zakończono wraz z pojawieniem się w 1978 roku testu ciążowego,  z którego kobiety korzystają do dziś. Dziękujemy w imieniu wszystkich królików, żab, myszy i... cebul.


Oglądany: 176209x | Komentarzy: 22 | Okejek: 527 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

07.12

06.12

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało