Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Fakty o rudych

295 862  
2238   126  
Rudzi mieszkańcy naszej planety nigdy nie mieli łatwo, ale okazuje się, że mają swoje niemałe zalety.

#1. Zawsze pod górkę

W Egipcie rudych grzebano żywcem jako ofiary dla boga Ozyrysa, a starożytni Grecy wierzyli, że rudowłosi stają się po śmierci wampirami. Ludzi z miedzianym kolorem włosów "ceniono" za to w Rzymie, gdzie byli najdroższymi niewolnikami. W XVI i XVII wieku, podczas polowania na czarownice, wiele rudych kobiet zostało spalonych na stosie tylko dlatego, że były rude. Adolf Hitler miał zakazać rudowłosym pobierania się, aby zapobiec narodzinom "potomstwa z wadami".

#2. Skąd się wzięli?


Według legendy, pierwszym rudowłosym człowiekiem był książę Iddon, późniejszy władca Gwent. Kiedy dokonał odkrycia Atlantydy, padły na niego promienie zachodzącego słońca, w wyniku czego na jego twarzy pojawiły się piegi, a włosy przybrały rudą barwę. O wiele bardziej przyziemną teorię mieli ludzie w średniowieczu - uważali, że rude dzieci rodzą się w wyniku "nieczystego zbliżenia", czyli podczas menstruacji.

#3. A jak było naprawdę?


W 1995 r. naukowcy odkryli, że za rudy kolor włosów odpowiada mutacja chromosomu 16 ("ginger gene"), która miała miejsce po raz pierwszy ok. 20-40 tysięcy lat temu. Według różnych teorii, w przeciągu najbliższych 100 lat populacja rudowłosych zaniknie, ale sam gen przetrwa.

#4. Idealne kochanki


Niemiecki seksuolog, dr Werner Habermel twierdzi, że rudowłose kobiety są najbardziej aktywne seksualnie. Lilith, pierwsza żona Adama, miała mieć rude włosy i została wygnana z raju za... lubieżność. Nie bez powodu Szatana często przedstawiano z rudymi włosami, ponieważ kolor ten kojarzył się z pożądliwością i moralnym upadkiem.

#5. Ważni gracze


Historycy zauważyli, że rudzi, mimo swojej małej liczebności, znacząco wpływali na losy świata. Wśród takich postaci są m.in. Neron, król Dawid, Helena Trojańska, Napoleon Bonaparte, Mark Twain, Galileusz i Winston Churchill.

#6. Tajniki urody


Naturalne rude włosy zawierają rekordową ilość pigmentów, dlatego bardzo trudno jest je przefarbować. Włosy te są też najgrubsze ze wszystkich i jest ich na głowie znacząco mniej niż w przypadku innego koloru. Dla porównania: blondynka ma ich około 140 tysięcy, a ruda tylko 90 tysięcy.

#7. Trochę statystki


Rudowłosi stanowią ok. 1-2% mieszkańców Ziemi. Najwięcej jest ich w Szkocji (13% populacji), Irlandii (10%) i w USA (2-6%). O tym, że ludzie z rudym kolorem włosów byli istotnym elementem krajobrazu Wysp Brytyjskich świadczą popularne tam nazwiska, np.: Flanary - od galickiego 'O Flannabhra', czyli "czerwone brwi" lub Flynn - od 'Ó Floinn', co znaczy "czerwonawy".

#8. Wciąż nie bywa łatwo


W słowniku języka angielskiego znajdziemy słowa "gingerphobia", czyli strach przed rudowłosymi i "gingerism" - dyskryminacja osób o tym kolorze włosów. Zjawisko to jest czasem porównywane do rasizmu.

Rodzi się pytanie: Jak można dyskryminować takie cudne istoty:Oglądany: 295862x | Komentarzy: 126 | Okejek: 2238 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

20.02

19.02

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało