Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Podryw, seks i rozmnażanie w świecie zwierząt

197 018  
847   24  
Kiedy będziesz na kolejnej randce, możesz zachwycić i podekscytować koleżankę jedną z tych prawdziwych ciekawostek o zwyczajach godowych zwierząt... a to może znacząco podnieść temperaturę rozmowy, a potem wpłynąć na jej finał, jeśli wiesz co mamy na myśli :-)

Rajski ptak

01

U wielu gatunków ptaków samce są bardziej kolorowe od samic i rajskie ptaki są tego świetnym przykładem.
W lasach, w których żyją, przez okrągły rok jest wystarczająca ilość żywności i niewiele drapieżników mogących im zaszkodzić, więc samce mają dużo wolnego czasu na wykonywanie skomplikowanych i wspaniałych tańców godowych oraz chwalenie się swoim kolorowym upierzeniem. Potrzeba tańca jest u samców tak silna, że tańczą nawet gdy w pobliżu nie ma samic. Kiedy zjawi się samica, taniec staje się bardziej energiczny i samiec zaczyna się jeszcze bardziej starać. Samica ocenia jego wygląd oraz występ i tylko najlepsi zdobędą jej przychylność, więc z pokolenia na pokolenie samce są coraz bardziej kolorowe, a ich tańce robią jeszcze większe wrażenie.
Młode samce często podglądają tańczących starszych konkurentów i uczą się od nich paru tricków i korzystają z ich terenów do nauki swojego tańca.

Cietrzew

02

W czasie godów (toków) samce cietrzewia spotykają się na jednym terenie i pokazują swoje pióra, śpiewają i tańczą tańce godowe z samicami.
Sporadycznie walczą, ale najczęściej nawet walka nie jest faktyczną bójką, a przybiera formę pokazu ich upierzenia, a pojedynek jest jedynie pretekstem do popisów.

Pławikoniki

03

W świecie koników morskich samice posiadają pokładełko przypominające penisa (organ do składania jaj), które wkładają do komory na jajka u samca i tam samiec zapładnia złożone jajka. I tak oto samiec zachodzi w ciążę. Uważa się, że taki układ wyewoluował, aby młode od samego początku były pod opieką silniejszego samca, a samice miały więcej energii na produkcję większej ilości jajek. W ten sposób, gdy tylko młode się urodzą, rodzice są znowu gotowi do rozmnażania.
Co prawda koniki morskie nie wiążą się na całe życie, ale są bardzo wierne, kochające i delikatne. Kiedy samiec jest w ciąży, samica odwiedza go codziennie, delikatnie go dotyka i spędza z nim dużo czasu.

Szympans karłowaty

04

Szympansy i szympansy karłowate (bonobo) są zwierzętami najbliżej spokrewnionymi z ludźmi, ale mimo że w wielu aspektach są do nas bardzo podobne, w innych bardzo się od nas różnią.
W społeczeństwie bonobo wszystko jest wymówką do uprawiania seksu, szczególnie kiedy wzrasta napięcie. Na przykład dwa samce pożądają tej samej samicy, zamiast ze sobą walczyć - uprawiają seks, co zmniejsza napięcie między nimi i wzmacnia przyjaźń. Albo samica uderzy dziecko i matka malucha zacznie ją gonić, ale po chwili na zgodę będą nawzajem pobudzały sobie łechtaczki. Albo inny przykład - kiedy samiec zacznie się robić agresywny, samica skoczy z nim na szybki numerek i samiec się wyluzuje.
Seks to dla bonobo sprawa bardzo zwyczajna, o ile szympansy mają w seksie pewne tabu, tak jak ludzie, to bonobo nie mają takich ograniczeń. Wszystko jest możliwe w każdej kombinacji, a społeczność bonobo jest z tego powodu bardzo pokojowa.
Dosłownie żyją według zasady "Make love, not war".

Mrówki

05

Królowa współżyje z małą grupą samców i przechowuje ich nasienie w swoim ciele na późniejsze potrzeby. Używa go do tworzenia robotnic i żołnierzy dla kolonii, samych samic. Natomiast jeśli królowa postanowi nie zapładniać jaja, urodzi się z niego samiec.
Mówiąc w skrócie, samiec mrówki nie ma żadnego ojca.

Tamaryny

06

Tamaryny to małe małpy szerokonose, które są znane z tego, że ich rodziny składają się ze wszelkich możliwych kombinacji - od samca z samicą po samca z dwoma samicami, ale najczęstszym układem jest samica i dwa samce.
To logiczne rozwiązanie, ponieważ samice zwykle rodzą bliźniaki i najczęściej to samce się nimi opiekują, przekazując małe matce jedynie na czas karmienia. Noszenie maluchów to ciężka praca, więc w okresie ciąży samicy samce rozwijają mięśnie, żeby się przygotować do rodzicielstwa. Samiec tworzący rodzinę z dwoma samicami ryzykuje tym, że będzie zmuszony do noszenia czwórki swoich dzieci.

Hiena cętkowana

07

Wiele gatunków zwierząt odwraca nasze pojęcie na temat podziału ról płci do góry nogami, ale hieny już ostro przegięły.
Samice są większe i dużo bardziej agresywne niż samce i nawet znajdująca się najniżej w hierarchii samica jest w stadzie ważniejsza od najwyżej uplasowanego samca. Ta hierarchia jest tak silna, że nawet dorosłe samce boją się szczeniąt płci przeciwnej, a mają ku temu powody. Dorosłe córki robią swoim ojcom uprzejmość, będąc wobec nich mniej brutalne niż wobec innych samców.
A to nie koniec. Samice mają pseudo-penisy, które również mogą dostać erekcji, a są większe i dłuższe od przyrodzeń samców. Penis w zwodzie jest oznaką słabości, więc samce prezentują je samicom w geście uległości, w ten sam sposób jak inne zwierzęta odsłaniają gardło.

Batalion

08

Batalion jest ptakiem wyjątkowym na kilka sposobów. Jest jednym z nielicznych gatunków, w których samce popisują się bardziej przed sobą, niż przed samicami, ustalając w ten sposób hierarchię. Wśród batalionów są trzy typy samców różniące się między sobą wyglądem i zachowaniem.
Najczęściej występuje samiec terytorialny, który jest silny i agresywny wobec innych samców tego typu. Większość czasu spędza na walce i popisach.
Kolejny to samiec satelitarny, który rozmiarem przypomina samca terytorialnego, ale jest słabszy, ruchliwszy i ma słabsze ubarwienie. Nie ma własnego terytorium, ale wkrada się na tereny samca terytorialnego i podrywa jego samice. Terytorialny toleruje takie zachowanie, ponieważ z jakichś powodów obecność satelitarnego przyciąga więcej samic.
I na koniec mamy samca "męskiego". Jest on mniejszy od pozostałych samców, wygląda bardziej kobieco i nie ma własnego terytorium. On także wkrada się na tereny samca terytorialnego i łączy się z jego samicami, ale równie chętnie wskoczy na samca, jak i sam da się dosiąść. Kiedyś sądzono, że inne samce mylą go z samicami, ale ostatnio okazało się, że one doskonale rozróżniają płeć. Samiec terytorialny nie ma nic przeciwko obecności męskiego, ponieważ duża aktywność homoseksualna przyciąga samice, a samce, które dosiadły samca lub same zostały "przeleciane", mają większe szanse u samic. Samce męskie większość lata spędzają z samicami, a większość zimy z samcami.
Samice są bardzo rozwiązłe i o ile preferują kolejność - samiec męski, satelitarny, i ostatecznie terytorialny, to jeśli tylko jest taka możliwość to chętnie zadadzą się ze wszystkimi trzema typami.

Czaik jesienny

09

Większość pajęczych samców w czasie godów ryzykuje życiem, więc samce czaika nawet nie zaryzykują zbliżenia z samicą, dopóki ta nie zostanie bezpiecznie związana.
Samiec podkrada się pod wybrankę i ostrożnie oplata ją siecią, dopiero wtedy zabierze się za nią na poważnie. Ale nawet wtedy samiec musi się streszczać, bo początkowo samica chętnie mu się oddaje, ale kiedy tylko samiec skończy swoją robotę, ona bez problemu może się uwolnić z sieci, a wtedy lepiej znaleźć się daleko od niej.

Mątwy

10

Na początku sezonu godowego największe i najsilniejsze samce mątwy wyszukują najlepsze skały i kamienie do złożenia jaj. Następnie znacznie mniejsza samica przybywa, aby zbadać wybrane miejsce oraz ocenić rzeczywistą siłę i wielkość samca. Jeśli go wybierze, ten będzie ją chronił przed innymi samcami.
Ale samice są bardzo wybredne w doborze dużych i silnych samców, bo tak naprawdę wolą mniejszych, ale mądrzejszych, więc wykorzystują tych większych, żeby przetestować spryt tych mniejszych. Jak to wygląda? Ten mądrzejszy samiec udaje samicę, podpływa do siłacza i się do niego zaleca udając zainteresowaną samicę. Następnie ujawnia się przed samicą, a ta chętnie mu się oddaje.
W ten sposób samica ma dzieci i silne, i mądre, co zwiększa ich szanse na przeżycie.

Kiwi

11

Kiwi są dziwne pod wieloma względami - ich pióra wyglądają bardziej jak futro, są zwierzętami nocnymi, nie mają rozwiniętych skrzydeł, a ich nozdrza znajdują się na samiutkim końcu dzioba.
Ale najdziwniejsze w nich jest to, że składają największe jaja wśród ptaków, biorąc pod uwagę stosunek ich wielkości do wielkości ptaka. Jajko kiwi jest tak wielkie, że niemal w całości wypełnia samicę i tak mocno zgniata jej wnętrzności, że sprawia problemy z oddychaniem, a przez ostatnie kilka dni samica nie jest w stanie nic zjeść. Nosząc jajko samica staje się sporo większa od samca.
Po złożeniu jaja pieczę nad nim przejmuje samiec i to on je wysiaduje.
Okres inkubacji trwa od 63 do 92 dni - najdłużej spośród wszystkich ptaków. Kiedy wykluwa się młode wygląda jak mały dorosły, od razu potrafi chodzić, widzi i jest pokryte piórami. Młode zostaje z rodzicami przez kilka lat.

Uta plamoboka

12

Ta jaszczurka ma trzy różne typy samców, używających zupełnie różne taktyki: z pomarańczowym podgardlem, z niebieskim podgardlem i z żółtym podgardlem.
Te pomarańczowe są napompowane testosteronem i ich najważniejszymi celami są posiadanie dużego terytorium i jak największej ilości samic. Co prawda będą walczyły w obronie swych wybranek, ale nie tworzą silnych i długotrwałych więzi z żadną z nich. Mogą pobić niebieskiego samca, żeby podbić jego terytorium.
Niebieski samiec jest mniejszy, ma mniej testosteronu, a jego terytorium wystarcza na utrzymanie tylko jednej samicy, ale za to tworzy z nią silną więź. Tak jak pomarańczowy będzie wytrwale walczył w obronie swojej samicy, aż zapewni jej bezpieczeństwo.
I w końcu jest też samiec z żółtym podgardlem, który kolorystycznie zbliżony jest do samic i nie ma własnego terytorium. Żyje na obrzeżach terenu pomarańczowego samca, gdzie podstępnie podrywa jego samice. Ponieważ pomarańczowy samiec nie spędza dużo czasu z samicami, zostają one przy nim tylko z powodu terytorium, ale nie mają nic przeciwko schadzkom z innymi samcami. Natomiast samica niebieskiego samca jest mu wierna i odpędzi żółtego zalotnika.
W skrócie wygląda to jak gra w papier-kamień-nożyce: pomarańczowy bije niebieskiego, niebieski bije żółtego, żółty bije pomarańczowego.

Dyskowiec

13

Dyskowce bardzo mocno przykładają się do opieki nad młodymi. Samce nawet trochę bardziej niż to jest w zwyczaju u innych zwierząt.
Samiec i samica tworzą stałą parę i znajdują sobie miejsce na złożenie ikry. Następnie samica chroni jajka, a samiec chroni ją. Kiedy następuje czas wylęgu, oboje pomagają uwolnić się maleństwom, delikatnie podgryzając jajka. Po wykluciu oboje rodzice karmią małe przez skórę mleczną wydzieliną, pobudzaną przez ten sam hormon, który powoduje u kobiety wydzielanie mleka.

Oglądany: 197018x | Komentarzy: 24 | Okejek: 847 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało