Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Indiana Jones - bohater naszego dzieciństwa

114 907  
823   30  
Są filmy, które oglądaliśmy za młodu z wypiekami na twarzy. Gdy po latach ponownie je zobaczyliśmy, nasze dzieciństwo legło w gruzach. Na szczęście są też i produkcje, które nigdy się nie zestarzeją. „Powrót do przyszłości”, „Gwiezdne Wojny”, no i „Indiana Jones” to dzieła, które równie dobrze oglądało się na zapyziałych kasetach VHS, jak i na cyfrowych nośnikach. Dziś pod lupę weźmiemy awanturniczego archeologa - Henry'ego Jonesa Juniora.

  • Scenariusz do „Poszukiwaczy zaginionej Arki” George Lucas napisał już w 1973 roku. Skrypt czekał tylko na dobry moment. A ten nadszedł parę lat później. Podczas wakacji na Hawajach, reżyser „Gwiezdnych Wojen” rozmawiał ze Steven Spielbergiem. Młody filmowiec zwierzył się Lucasowi, że zawsze marzył o stanięciu za kamerą jednego z filmów o Bondzie. George szybko przekonał go, że scenariusz filmu „Przygody Indiana Smitha” bije nawet najlepszą bondowską fabułę na łeb!
 
  • Spielberg od początku widział w roli poszukiwacza przygód Harrisona Forda, jednak George Lucas stanowczo zaprotestował, mówiąc, że aktor ten jest już mocno wyeksploatowany - niedawno zagrał w „Amerykańskim Graffiti” i „Gwiezdnych Wojnach”. Wybór padł więc na Toma Sellecka. Hollywoodzki macho odrzucił jednak tę propozycję na rzecz udziału w serialu „Magnum” ( i rola życia przeszła mu koło wąsów...).

Kiedy z roli tej zrezygnowali też Nick Nolte, Bill Murray, Chavy Chase i Jack Nicholson, Spielberg po raz kolejny począł namawiać Lucasa do zaangażowania Forda. Tym razem skutecznie. Podczas pierwszego dnia na planie twórcy filmu zmienili nazwisko bohatera ze Smith na Jones.


  • George Lucas nie przepuścił okazji do umieszczenia w produkowanym przez siebie filmie nawiązań do swego świeżego jeszcze dzieła. Mowa tu oczywiście o pierwszej części „Gwiezdnych Wojen”. Na samolocie pojawiającym się w początkowych scenach filmu widnieje symbol jednego z robotów z gwiezdnej trylogii.

 
Roboty pojawiają się też tu:


           Oba blaszaki widnieją też tu:
 

  • Nawiązania do lucasowej serii stały się już tradycją. Położony w Hong Kongu lokal z prologu drugiej części przygód Jonesa zowie się... „Club Obi Wan”.

  • Podczas kręcenia scen w tunezyjskim mieście Kairouan, ekipa filmowa musiała usunąć z dachów domów przeszło 300 telewizyjnych anten. 
  • Scena z bohaterem uciekającym przed olbrzymim, toczącym się głazem została żywcem skopiowana z... komiksu o przygodach Wujka Sknerusa i jego siostrzeńców.

  • W filmie „Indiana Jones i Świątynia Zagłady” jest bardzo krótka scena przedstawiająca małe lotnisko w Hong Kongu. Mało kto wie, że postaci tam się pojawiające to sam Steven Spielberg, George Lucas, odpowiedzialny za kostiumy Anthony Powell i producent George Marshall. Tymczasem osobą wypowiadająca krótką kwestię jest sam Dan Aykroyd...

  • Ekipa postanowiła zrobić żart Harrisonowi. Podczas kręcenia sceny, w której uwieziony przez wrogów Indy smagany jest pejczem, aktor nie zdawał sobie sprawy, że jego oprawczynią była... Barbara Streisand odziana w strój sadomasochistycznej dominy. Ford dostał łomot za marne filmy, w których wcześniej zagrał. Na szczęście z pomocą aktorowi przybyła... Carrie Fisher, czyli sama księżniczka Leia. Jednak prawdziwy porządek zapanował, gdy na planie pojawił się Irvin Kreshner – reżyser „Imperium Kontratakuje” i wrzaskiem stłumił cały ten chaos. Zachowało się nawet marnej jakości nagranie...

  • Znany brytyjski zapaśnik Pat Roach stał się prawdziwym „chłopcem do bicia”. W „Poszukiwaczach Zaginionej Arki” zagrał dwie role – najpierw dostał łomot podczas bójki w barze, a następnie wcielił się w postać nazisty wkręconego w śmigło przygotowanego do startu samolotu. W drugiej części filmu Roach zagrał złego Hindusa zmiażdżonego przez maszynę do kruszenia kamieni.

  • Słynne mrożone małpie móżdżki, którymi zajadają się słudzy złego maharadży, to nic innego jak krem z sosem malinowym.

  • W trzeciej części filmu, na potrzeby kręcenia scen w weneckich kanałach, ubezpieczyciel zażądał od ekipy, aby nie nie wykorzystano więcej niż 1000 prawdziwych szczurów. W tej sytuacji twórcy filmu „zatrudnili” podobną ilość mechanicznych gryzoni. Odgłosy przez nie wydawane były niczym innym jak lekko zmodyfikowanymi kurzymi „zaśpiewami”.
  • Jak już wspomnieliśmy, Spielberg bardzo chciał wyreżyserować film o brytyjskim szpiegu. Do postaci Bonda nawiązano już w „Świątyni Zagłady”, gdzie Jones nosi bardzo podobne wdzianko...

Świetnym pomysłem było zatrudnienie do roli ojca głównego bohatera eks-Bonda  – Seana Connery'ego. Dało to ogromne pole do popisu nie tylko scenarzystom odpowiedzialnym za dialogi w filmie, ale i aktorom, którzy mogli pokazać swój talent podczas doskonałych scen kłótni między sobą.

Różnica wieku pomiędzy Fordem i Connerym jest znacznie mniejsza niż mogłoby się wydawać. Dzieli ich zaledwie 12 lat.

To niejedyne elementy łączące archeologiczną serię z filmami o agencie Jej Królewskiej Mości. Wcielająca się w nazistowską sucz Alison Doody wcześniej zagrała równie przebiegłą i zimną przeciwniczkę Bonda w „Zabójczym Widoku”.
 


  • Rekwizyt filmowy – jeden z batów Indiany Jonesa – został sprzedany na aukcji za 43 000 dolarów.
  • Harrison Ford to nie tylko aktor, ale i wielki miłośnik latania. W odróżnieniu od swych kumpli po fachu, jego odloty nie mają nic wspólnego z ciężkimi dragami. Bohater "Indiany Jonesa" jest pilotem.
https://www.youtube.com/watch?v=QsgiEubacT0
  • Czwarta część przygód Indiany Jonesa była zła. Tak bardzo zła, że aż mieliśmy wrażenie, że ktoś dokonuje jawnego, legalnego gwałtu na bohaterze z naszego dzieciństwa. Okazało się, że nie jesteśmy osamotnieni w tej opinii.

https://www.youtube.com/watch?v=yQDpL_JNQ5A 

  • Zamiast seansu o podstarzałym archeologu i cyfrowych kosmitach, szczerze polecamy kilka przygodowych produkcji pogłębiających wątki z naszych ulubionych trzech (!) odsłon jonesowych eskapad.

 

 

Źródła: 1, 2, 3, 4, 5

Oglądany: 114907x | Komentarzy: 30 | Okejek: 823 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

19.04

18.04

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało