10 "ciekawych" zaburzeń psychicznych
Czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym, czym jest „normalność”? Każdy jest inny, każdy ma swoje drobne lub całkiem spore dziwactwa, fobie i absurdalne nawyki. Jedne są wynikiem silnego stresu, na który jesteśmy niekiedy narażeni, inne mają rodowód neurochemiczny. Z niektórymi można żyć, inne trzeba leczyć. Szczególnie wtedy, gdy niegroźne zaburzenie psychiczne staje się uciążliwą chorobą.
Skaczący Francuzi z Maine
To bardzo rzadkie zaburzenie psychiczne, uważane za jeden z kulturowo uwarunkowanych, neurologicznych zespołów strachliwości. Nazwa tej przypadłości nawiązuje do pierwszego jej odnotowania – pod koniec XIX wieku pewien neurolog prowadził obserwację pięćdziesięciu francuskich drwali, którzy mieszkali na odludziu położonego przy wschodniej granicy z Kanadą, stanu Maine. Pacjenci charakteryzowali się zaburzeniami kontroli swego ciała, obiawiającym się m.in. gwałtownymi reakcjami na hałas.
Zbliżonym zaburzeniem jest zespół Tourette'a, który podobnie jak przypadłość Francuzów z Maine, objawia się tikami i motorycznymi, niekontrolowanymi oreakcjami na bodźce.
Zespół Diogenesa
Diogenes był żyjącym w starożytnej Grecji filozofem, któremu na starość odkleiła się klepka i postanowił zamieszkać w beczce po winie. Według legendy wizytę złożył mu sam Aleksander Wielki. Diogenes zapytany przez macedońskiego króla, o to czego życzyłby sobie najbardziej na świecie, miał odpowiedzieć: „Abyś się przesunął, bo zasłaniasz mi słońce!”.
BTW - a teraz przetrzepcie swoje kieszenie. Dużo tam papierków, zgniecionych biletów i innych skarbów? Tak to się właśnie zaczyna...;)
Syndrom paryski
A to stosunkowo niegroźna dolegliwość, która dotyczy... turystów. I to z reguły tych najbardziej stereotypowych – obwieszonych aparatami, żądnych wrażeń Japończyków na urlopie. Z opublikowanych w 2004 roku wyników badań wynika, że wielu z nich, przyjeżdżając do Paryża, przechodziło załamanie nerwowe. Wycieczkowicze, którzy znali obraz stolicy Francji z romantycznych filmów, wyszukanej poezji i kwiecistej literatury, dostawali od życia solidny kopniak w twarz. Prawdziwemu Paryżowi daleko było do tych wyidealizowanych wizji.
Autassassinofilia
Oto jedna z parafilii, czyli zaburzeń dot. sfery seksualnej człowieka. Charakteryzuje się ona osiąganiem rozkoszy poprzez... pozorowanie własnego samobójstwa. Seksuolodzy uważają, że ten typ zachowań miesza w sobie dwa inne zaburzenia: ekshibicjonizm i masochizm. Często nieodłącznym stymulantem u osób z autoassassinofilią jest postawienie się w bardzo ryzykownej sytuacji, aby dosłownie otrzeć się o śmierć.
Syndrom Stendhala
Można by rzec, że jest to „uczulenie na piękno” - osoby z syndromem Stendhala na widok natłoku dzieł sztuki dostają silnych zawrotów głowy i halucynacji. Nazwa tej przypadłości pochodzi od pewnego francuskiego pisarza, który ciężko pochorował się po wizycie we Florencji, gdzie obejrzał galerię sztuki, podziwiał grób Dantego i zachwycał się „Dawidem” Michała Anioła.
Syndrom Cotarda
...czyli „syndrom żywego trupa”.W XIX wieku francuski neurolog Jules Cotard odnotował przypadek pewnej kobiety, która uznała się za zmarłą za życia i skazaną na wieczne potępienie. Twierdziła, że nie jest w stanie umrzeć śmiercią naturalną, wobec czego postanowiła się zagłodzić. I tak też zrobiła. Świeć Panie nad jej duszą.

Oniomania
Choroba cywilizacyjna dotycząca głównie kobiet. Oniomania to nic innego jak zakupoholizm. Osoby uzależnione od robienia zakupów traktują wizytę w sklepie jako panaceum na negatywne emocje, stress i agresję. Po wszystkim czują raczej wyrzuty sumienia i żal do siebie niż ulgę. Taki depresyjny stan, może być wyleczony w tylko jeden sposób – kolejną wizytą w sklepie.
Nerwica frontowa
Tzw. „shell shock” to typ nerwicy, na którą cierpieli żołnierze po przeżyciu traumatycznych chwil na froncie. Analizę tej odmiany szoku pourazowego dokonano po I Wojnie Światowej, gdy okazało się, że wielu weteranów miało problemy z powrotem do normalnego życia. Objawy nerwicy frontowej to spóźniona reakcja na bodźce, problemy z wykonywaniem najprostszych czynności, tiki, dezorientacja, duszności i apatia. Przywrócenie do psychicznego zdrowia żołnierzy, którzy przeszli przez piekło wojny trwało niekiedy wiele lat.
Zespół obcej ręki
Wiele wskazuje na to, że zespół ten jest wynikiem uszkodzenia pewnego obszaru prawej półkuli mózgu. W rezultacie pacjent ma wrażenie, że jedna z rąk nie jest częścią jego ciała. Osoba taka nie kontroluje poczynań tej swej kończyny i wydaje się jej, że np. dłoń żyje własnym życiem lub sterowana jest przez kogoś innego. Zauważono, że to neurologiczne zaburzenie jest niekiedy „wynikiem ubocznym” operacji mózgu, infekcji lub ekstremalnych przypadków epilepsji.
Koro – zespół kurczącego się penisa
Zaburzenie to zostało zaobserwowane na terenach południowo-wschodniej Azji. Objawia tym, że mężczyzna oglądając swe genitalia ma wrażenie, że z dnia na dzień drastycznie się kurczą i nic tylko patrzeć, aż pewnego dnia na miejscu pindola znajdzie się pusta przestrzeń z miejscem na reklamę. No, w najlepszym wypadku penis zostanie wciągnięty w głąb podbrzusza...
Źródła: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
Oglądany:
404722x
|
Komentarzy:
44
|
Okejek:
834
osób
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
22.01
- Najmocniejsze cytaty ostatnich dni - 16-letnia tiktokerka demaskuje zboczonego youtubera (185)
- Najdziksze newsy tygodnia - Rzuciła swojego chłopaka, a ten zaraz potem wygrał miliony na loterii (120)
- Nowy serial Netflixa bije rekordy popularności - Filmoteka Joe Monstera (85)
- Najfajniejsze nagie panie w Monster Galerii 2020 (127)
- Kiedy następnym razem będziesz na lotnisku, sprawdź, czy obok ciebie nie odbywa się właśnie aukcja niewolników (60)
- Sztuczki, jakie stosują producenci, aby oszukać klientów III (62)
- Te rzeczy są naprawdę fascynujące LII - Wskaźnik zużycia opon Goodyear (28)
- Tak po latach wyglądają rzeczy dobrej jakości XIII (58)
- Odgadlibyście, ile oni mają lat? (15)
- Naprawiłem to XLVIII (18)
- Dziwne i jeszcze dziwniejsze samochody III (12)
- Dziwacy z rosyjskich portali społecznościowych CCXIV - ten pan w tym futrze przyszedł i w tym futrze wychodzi (19)
- Karygodne bzdury utrwalane przez amerykańskie filmy (176)
- Zasłyszane w aptece, czyli autentyczne teksty, jakie słyszą farmaceuci (210)
- Porno dla informatyków (nie oglądaj, jeśli masz słabe nerwy) (119)
21.01
- Faktopedia DCCCXXII - Jak Koreańczycy z północy podrobili mercedesa (67)
- Największe obciachy ostatnich dni - 35-letnia nauczycielka uprawiała seks z uczniem, któremu wysyłała zdjęcia topless (108)
- Demotywatory D - Kto został Dzbanem Roku 2020 (211)
- Kilka celnych spostrzeżeń na temat małżeństw XVIII - Jak wygląda podniecenie po czterdziestce (27)
- Chcesz coś z Avonu? - parę słów o przekręcie zwanym multi-level marketingiem (79)
Jak to drzewiej bywało
Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?
Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą