Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Geograficzne dziwy: wyspy pływowe

199 369  
1165   37  
Jest coś mistycznego w wyspach, które co jakiś czas łączą się wąziutkim przejściem ze stałym lądem. Nic dziwnego, że w takich miejscach budowano czasami zamki czy katedry. Kiedy podczas przypływu woda brała je w swoje objęcia, nieliczni mogli się tam dostać.

#1. St Michael's Mount, Anglia

Wznosząca się na wysokość 366 m n.p.m. wyspa była ośrodkiem religijnym od wczesnego średniowiecza, od czasu rzekomego pojawienia się Michała Archanioła. W tym czasie Bernard le Bec, francuski duchowny, wybudował na szczycie góry kościół. Wyspa była również przedmiotem kilku bitew i oblężeń. W 1193 r. została przejęta przez Henry'ego La Pomeroya, który przebrał swych ludzi za pielgrzymów.
Podczas Wojny Dwóch Róż w roku 1473, wyspa była oblężona przez 6 miesięcy. W 1588 r. wyspa była pierwszym miejscem, z którego nadano sygnał ostrzegawczy o przybyciu Armady. Podczas angielskiej wojny domowej St Michel's Mount była w posiadaniu rojalistów.

#2. Modo, Korea Południowa

#3. Newquay, Anglia

#4. Mont Saint-Michel, Francja


 

Wyspa znajduje się w Zatoce Wzgórza Świętego Michała, w południowo-zachodniej Normandii, połączona z kontynentalną Francją groblą długości 1800 metrów.

Na wyspie wzniesione zostało sanktuarium Michała Archanioła. Oryginalna nazwa sanktuarium to po łacinie Mons Sancti Michaeli in periculo mari (Wzgórze Świętego Michała w niebezpiecznym morzu).
 


Obecnie wzgórze Saint-Michel stanowi naturalne centrum gminy Mont-Saint-Michel. Architektura sanktuarium oraz zatoka z dużymi pływami morskimi sprawiają, iż jest to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w Normandii. Według danych gromadzonych w ramach Projet Mont-Saint-Michel miejsce to zwiedza rocznie średnio 3 200 000 osób, co powoduje, że jest to najczęściej poza Paryżem odwiedzana atrakcja turystyczna we Francji.

Wiele budowli wyspy zaklasyfikowano jako pomniki historii, a miasto jako całość otrzymało ten przywilej w 1962 roku. Od 1979 roku stanowi część Światowego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO.

#5. Meczet Haji Ali, Indie


Haji Ali to meczet położony na niewielkiej wyspie, do której prowadzi 500-metrowa droga odsłaniana przez ocean podczas odpływu. Znajduje się tam mauzoleum ku czci Sayeda Peer Haji Ali Shah Bukhariego, islamskiego nauczyciela z XV wieku. Mauzoleum wybudowano w XV w., natomiast sam meczet powstał w XIX w.
 


Grobowiec Bukhariego jest okryty zielono-czerwonym całunem zamocowanym na srebrnej ramie, a na otaczających go filarach wypisano 99 imion Allacha. Miejsce to odwiedza od 5 do 10 tysięcy pielgrzymów dziennie.

#6. Rough, Szkocja

#7. Eilean Donan, Szkocja


 
Wyspy pływowe to także idealne miejsca do ulokowania zamków. Eilean Donan położony jest na wyspie na jeziorze Duich niedaleko miejscowości Dornie w zachodniej części regionu Highland. Ze stałym lądem łączy go kamienny most.
 


Zamek został wzniesiony w 1220 r. przez szkockiego króla Aleksandra II. Uważa się, że służył za schronienie Robertowi Bruce'owi podczas jego ucieczki przed angielskim wojskiem.
 


W kwietniu 1719 r. zamek okupowały hiszpańskie wojska z zamiarem wzniecenia kolejnego powstania Jakobitów. W maju odbiły go, a następnie zniszczyły trzy fregaty Królewskiej Marynarki Wojennej. Hiszpanie zostali później pokonani w bitwie w dolinie Shiel.

#8. Mandø, Dania

#9. Lindisfarne, Anglia


 
Lindisfarne to niewielka wysepka u północno-wschodnich wybrzeży Anglii. Jest częścią hrabstwa Northumberland, z którym połączona jest groblą komunikacyjną. W 2001 roku Lindisfarne zamieszkiwały 162 osoby.
 


Wyspa znana jest z najazdu Wikingów w 793 roku. Spalenie i splądrowanie klasztoru na Lindisfarne (założonego w 635) było pierwszym w historii najazdem wojowników ze Skandynawii.

Na Lindisfarne nakręcono film Matnia w reżyserii Romana Polańskiego.

#10. Burgh, Anglia
#11. Cramond, Szkocja
#12. Bar, USA

#13. Fort Louvois, Francja


 
Twierdzę budowano w latach 1691-1694 według planów Sebastiana Vaubana, znamienitego inżyniera wojskowego, który służył na dworze Ludwika XIV.
 


 
Mur jest w kształcie podkowy, a wieżę chroniła dodatkowo fosa i most zwodzony. Główną funkcją twierdzy była obrona ujścia rzeki Charente.
 


Wyspę łączy z lądem 400-metrowa grobla.

#14. Hilbre, Anglia

Źródła:
1, 2, 3, 4, 5
1

Oglądany: 199369x | Komentarzy: 37 | Okejek: 1165 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

28.02

27.02

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało