Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Jeżus z Borja - mem internetowy

104 305  
312   3  
Coraz więcej przeróbek rekonstrukcji hiszpańskiego fresku Chrystusa chodzi po necie, toteż zanim je pokażemy, warto przybliżyć jego równie ciekawą historię.
Autorem oryginalnego fresku, powstałego w XIX wieku, jest hiszpański malarz urodzony w miejscowości Requena w 1858 roku, Elías García Martínez. Mimo wykładania na Akademii Sztuk Pięknych w Saragossie oraz nauczania sztuki w tamtejszym liceum, nie był do roku 2012 artystą rozpoznawalnym. Mieszkańcy Borja znali malarza ze względu na częsty wypoczynek rodziny Martínez w tych okolicach. Właśnie w czasie jednego z urlopów autor wykonał w prezencie dla lokalnego kościoła fresk ze znanym chrześcijańskim motywem "Ecce Homo". Słowa te, tłumaczone jako "Oto Człowiek", miał wypowiedzieć do tłumu Piłat po biczowaniu Jezusa. Jak się jednak okazało w roku 2012, można jego twarz uszkodzić jeszcze bardziej.
W sierpniu 2012 roku jedna z gorliwych wiernych chodzących do kościoła w Borja, niejaka Cecilia Gimenez, zauważyła, że fresk niszczeje w zastraszającym tempie (jedna z lokalnych gazet twierdzi, że część fresku odpadła po tym jak Cecilia Gimenez dotykała spękanej powierzchni żeby zobaczyć "czy się jeszcze trzyma"). Na ubytkach jednak się nie skończyło. Pani Gimenez postanowiła naprawić szkodę i uzupełnić braki (rzecz jasna bez konsultacji, nie wspominając już o udziale profesjonalistów). Efekt został nazwany "rozjechanym jeżem", "postacią z >>Planety Małp<<" oraz "Jezusem z kikutem", ze względu na nieumyślne przeobrażenie dolnej części obrazu w dość dziwne ramię. Autorka dzieła zdała sobie sprawę z tego, że renowacja nie poszła najlepiej i przyznała się do winy (chociaż utrzymuje, że miała zgodę księży oraz wiele osób widziało ją przy pracy i nie reagowało negatywnie). Obecnie wnuczka malarza, Teresa Garcia, wraz z grupą konserwatorów i Juanem Marią de Ojeda - przedstawicielem lokalnych władz odpowiedzialnym za kulturę, próbują ocenić możliwość usunięcia dzieła wiernej i odrestaurowania oryginału. Memy komentujące sytuację dość szybko porównały panią Gimenez do Jasia Fasoli, nieco odświeżającego obraz "Arrangement in Grey and Black No.1" Jamesa McNeilla Whistlera, szerzej znany jako "Matka Whistlera". Większość pierwszych przeróbek ukazała się w albumie hiszpańskiej grupy "restauratorów" na Facebooku.


2

Oglądany: 104305x | Komentarzy: 3 | Okejek: 312 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało