Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Tajemnice piramidy Cheopsa

295 421  
1484   62  
Pechowa grupa 30 turystów, która to chciała kulturalnie przejechać się na wielbłądach, dostać ostrej biegunki po spożyciu egzotycznego jadła i rozkosznie wypławić się w ciepłym, hotelowym basenie, skazana została na męki i katusze nieludzkie, które zafundowało im bankrutujące biuro podróży. Jest nam z tego powodu bardzo wszystko jedno, jednak uważamy to za dobry moment do przytoczenia pewnych ciekawostek dotyczących innego powodu turystycznych eskapad do Egiptu. Oto piramida Cheopsa!

 • Mimo że większość osób kojarzy trzy egipskie piramidy (te z Gizy), to w rzeczywistości tych budowli jest znacznie więcej. Jak dotąd w samym tylko Egipcie archeologom udało się zlokalizować 118 takich obiektów.

 • Piramidy są jednymi z najstarszych kamiennych budowli na Ziemi.

 • Wygląda na to, że najstarsza z piramid wcale nie stoi gdzieś pod egipskim słońcem, ale w... Bośni. Odkryto tam pięć takich obiektów, których konstrukcja przypomina budowle z Teotihuacan w Meksyku. Potężne konstrukcje (jedna z nich ma 212 metrów wysokości) mogą mieć od 12000 do 26000 lat. Wiele jednak wskazuje, że osoba stojąca za geologicznymi badaniami pokrytych grubą warstwą ziemi kolosów może kapkę za bardzo posuwać się w swoich teoriach, a rzekome piramidy w rzeczywistości mogą być jedynie wzgórzami o nietypowych kształtach.
  Mówi się nawet o tym, że całe to zamieszanie związane z pradawnymi grobowcami to ściema na biegunach nakręcana przez bośniacki rząd, aby zwabić jak najwięcej turystów... Wróćmy jednak do Egiptu.

 • Najcięższą, znaną ludzkości, budowlą wzniesioną z kamienia jest piramida faraona Cheopsa. Całość waży ok. 6 000 000 ton, a ciężar poszczególnych kamieni waha się od 2,5 do nawet 15 ton.

 • Paradoksalnie, właściciel największej z piramid sportretowany został na najmniejszej, egipskiej królewskiej figurce – statuetka wielkiego władcy ma zaledwie 7,5 cm wysokości...


 • Co oczywiście nie oznacza, że faraon Cheops był osobą skromną i miękką niczym cycek egipskiej królowej. Herodot twierdził, że władca ten wyjątkowo brutalnie zmuszał swych poddanych do pracy przy budowie piramid. Skonstruowanie całego grobowca zajęło ok. 30 lat. Dramatycznie uszczuplające się fundusze, przeznaczone na ten projekt, podsunęły faraonowi dość oryginalny pomysł – zmusił on własną córkę do prostytucji. Ta wykazała się jednak sprytem i oprócz pieniędzy przeznaczonych na tatusiowy projekcik budowlany, pobierała od swoich klientów dodatkową „cegiełkę” na poczet postawienia własnej, nieco mniejszej, piramidy.

 • Według greckiego historyka Herodota, przy budowie cheopsowego grobowca miało pracować nawet do 100 000 robotników. Badacze twierdzą jednak, że żyjący 2000 lat po skonstruowaniu kolosalnej budowli kronikarz nieco przesadził ze swoimi kalkulacjami – takiej populacji nie można było wówczas spotkać nawet w największych metropoliach. Dziś uważa się, że ilość pracowników stawiających piramidę wynosiła ok. 20 000 osób (należy jednak podkreślić, że byli to znający się na rzeczy fachowcy, a nie stłamszeni niewolnicy...). Płacono im jedzeniem, a raz na 10 dni łaskawie zezwalano na jednodniowy urlop. Niektórych podobno pojono też magicznym napojem przytarganym do Egiptu przez mieszkańców pewnej galijskiej wioski...

  https://www.youtube.com/watch?v=j29QoOnjvmY

 • Pomiędzy 2500 rokiem przed naszą erą a 1889 rokiem naszej ery, piramida Cheopsa była największą budowlą wzniesioną przez człowieka. I tak mogło pozostać, gdyby ktoś nie wpadł na pomysł machnięcia sobie pewnego stalowego obrzydlistwa nad Sekwaną. Nieco wcześniej Anglicy, ku chwale Pana, wznieśli katedrę w Lincoln (o dosłownie 3 metry z niewielkim hakiem wyższą od piramidy).

  Potem poszło już z górki...

 • Dzisiejszy wygląd egipskich piramid znacznie odbiega od ich pierwotnego stanu. Grobowce gładko pokryte były wapieniem. Założenie było takie – miejsce wiecznego spoczynku najukochańszego władcy powinno lśnić niczym obficie wypucowane olejkiem z papirusu pośladki egipskiej nierządnicy. Dlatego też piramidy z Gizy wyłożono warstwą złotych blach. W ten sposób majestatyczne budynki błyszczały jakby były największymi z jubilerskich ozdób.


 • Niestety, w okresie średniowiecza wierzchni materiał został brutalnie usunięty i wykorzystany przy budowie rozrastającego się wówczas Kairu. Dodatkowo, w XIX wieku, piramidy pokiereszowane zostały kilofami złodziei usiłujących dostać się do grobowców.

 • Nieproszonych gości spodziewali się jednak architekci i umieścili w korytarzach wielu piramid dość pokaźną ilość pomysłowych pułapek.

 • Wewnątrz piramidy Cheopsa panuje stała, niezależna od warunków atmosferycznych temperatura 20 stopni Celsjusza.

 • W grobowcu znajdują się trzy główne komnaty – pomieszczenie króla, pomieszczenie królowej oraz niedokończona sala. Grupa francuskich badaczy uważa, że pod komorą należącą do małżonki władcy znajduje się pewien ukryty, niezbadany jeszcze, pokój. Naukowcy sugerują, że to tam właśnie spoczywa Cheops.

 • Wielka piramida z Gizy jest jedynym zachowanym do dnia dzisiejszego obiektem z listy „Siedmiu Cudów Świata”.

 • Każda ze ścian Wielkiej Piramidy wykonana została z zaskakującą precyzją – różnica pomiędzy najdłuższą a najkrótszą wynosi zaledwie 58 mm. Dodatkowo ściany idealnie pokrywają się ze wskazywanymi przez kompas stronami świata.


 • Jedną z największych zagadek piramidy Cheopsa jest tajemniczy sarkofag wykonany z potężnego, brązowego granitu, twardszego niż ten z krypt królewskich. Od niepamiętnych czasów snuto teorie na temat jego zastosowania. Tajemnicze znalezisko przez setki lat pobudzało wyobraźnię co bardziej romantycznych badaczy. Trudno się dziwić, że powstały legendy o tym, że granit pochodzi z Atlantydy.


 • Innym ciekawym znaleziskiem była... cedrowa łódź, którą ukryto u podnóża piramidy. Została ona „pochowana” w kawałkach. Wiele wskazuje na to, że kazał ją tam umieścić syn Cheopsa – Djedefre. Łódź została wydobyta z miejsca, w którym spoczywała przez ostatnich kilka tysięcy lat i ponownie złożona. Obecnie znajduje się w specjalnie do tego celu przygotowanej muzealnej sali.
 • Do 1984 roku turystom pozwalano wspinać się na czubek piramidy. Jednak co jakiś czas zdarzało się, że któryś z nieostrożnych wycieczkowiczów spadał z dużej wysokości i w najlepszym wypadku boleśnie rył ząbkami w egipskie dziedzictwo. Zdarzały się i wypadki śmiertelne.

 • Mimo że potężna (nie zapominajmy, że była kobietą!) Sfinks znajduje się w sąsiedztwie piramid z Gizy, wielu naukowców udowadnia, że ten kolos zbudowany został 2500 lat przed powstaniem piramidy Cheopsa. Oznaczyłoby to, że sędziwa Sfinks liczy sobie 7000 wiosen... Aczkolwiek nos straciła dopiero ok. 50 roku przed naszą erą.

  Źródła: 1, 2, 3, 4, 5
7

Oglądany: 295421x | Komentarzy: 62 | Okejek: 1484 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało