Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

8 wyjątkowych tuneli

257 792  
1957   39  
Tunele kojarzą się zazwyczaj z ryciem w glebie i przewiercaniem się przez skały. Dziś przekonamy się, że nie zawsze jest to regułą i że tunele mogą być naprawdę fascynujące.

1. Tunel Tower, JaponiaZnajdujący się w japońskiej Osace 16-piętrowy budynek Gate Tower, to jedna z najdziwniejszych konstrukcji w tym kraju. Jego wygląd jest swego rodzaju kompromisem, zawartym między właścicielem tej ziemi a japońskim rządem. Przez 5, 6 i 7 piętro przechodzi tu bowiem... droga ekspresowa.
Tunel nie styka się bezpośrednio z budynkiem - podtrzymują go podpory umieszczone obok. Zadbano też o tłumienie hałasu i wibracji.


2. Tunel w pniu drzewa, Kalifornia, USAA oto przykład współpracy człowieka i natury - tunel wycięty w ogromnej sekwoi w kalifornijskim Parku Narodowym Sekwoi.
Drzewo przewróciło się na drogę w 1937 roku. Miało 84 m wysokości (tyle, ile obecnie największe w tym gatunku - Drzewo Generała Shermana, nota bene znajdujące się w tym samym parku) i 6,4 m szerokości. Rok po tym wydarzeniu wycięto w nim tunel o wysokości 2,4 m i szerokości 5,2 m.


3. Tunel Miłości, UkrainaJeden z piękniejszych tuneli znaleźć możemy za naszą wschodnią granicą, niedaleko Klewania na Ukrainie. Lokalną atrakcję turystyczną stanowi tam tzw. Tunel Miłości.
Ma on długość ok. jednego kilometra, a przez jego środek biegnie linia kolejowa.


4. Tunel pod skałą, Kalifornia, USATen krótki tunel służy jako wejście do wspomnianego wcześniej Parku Narodowego Sekwoi w Kalifornii. Jest to wielki blok skalny, w którym wydrążono przejście w 1938 roku. Obecnie nie da się tędy przejechać samochodem.


5. Podwodny tunel, Hiszpania70-metrowy tunel w akwarium L'Oceanografic w Walencji to chyba najbardziej przyjazne miejsce z wszystkich tutaj prezentowanych i na pewno warto wybrać się tam na wycieczkę.
Można zobaczyć tutaj wiele okazów ryb, łącznie z rekinami. Z drugiej strony - dla nich pokaz takiej różnorodności świeżego mięska stłoczonego w długiej parówce też jest z pewnością nie lada atrakcją, więc korzyści są obustronne.


6. Tunel nad MTCC, Illinois, USAPodobnie jak w przypadku japońskiego tunelu biegnącego przez budynek, nastąpił tu mały konflikt interesów. Pociągi przejeżdżające nad campusem McCormick Tribune Campus Center, będącego częścią Instytutu Technologii Illinois w Chicago, powodowały ogromny hałas.
Z problemem poradzono sobie w sposób godny Instytutu Technologii: 160-metrowy odcinek wiaduktu okryto tubą ze stali nierdzewnej i postarano się o jak najlepsze wytłumienie dźwięku i drgań.


7. Tunel Naturalny, Wirginia, USAOkazuje się, że nie zawsze trzeba specjalistycznego sprzętu i zastępów ludzi, aby przebić się na druga stronę góry - czasem natura robi to za nas. Ten 61-metrowy tunel jest na to najlepszym dowodem. Okazał się na tyle szeroki i wysoki, że można było spokojnie poprowadzić tędy linię kolejową. Zrobiono to w 1906 roku. Obecnie kursują tędy jedynie pociągi towarowe.


8. Tunel Guoliang, ChinyTen niezwykły tunel w górach Taihang wydrążyli w skale okoliczni mieszkańcy. Prace trwały 5 lat, a drogę otwarto oficjalnie w 1977 roku. Tunel ma ok. 5 m wysokości, 4 m szerokości i 1200 m długości.
Wielkie otwory przypominające okna zapewniają podróżnym ładne widoki, a zarazem przyprawiają o palpitację serca na myśl o spadnięciu w przepaść. Zdecydowanie nie jest to najbezpieczniejsza droga świata, ale tunel jak najbardziej wyjątkowy.
1

Oglądany: 257792x | Komentarzy: 39 | Okejek: 1957 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

28.11

27.11

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało