Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Jak się siedzi w norweskim więzieniu

127 805  
805   38  
Popatrzcie w jakich warunkach odbywają swoją karę norwescy więźniowie. Zdjęcia pokazują więzienie na wyspie Bastøy. Ci więźniowie mogą z całą pewnością powiedzieć, że są najszczęśliwszymi więźniami na świecie.

 

 Oddalona ledwie o godzinę jazdy od Oslo wyspa Bastøy jest malowniczym miejscem, do którego można się dostać jedynie drogą wodną. Znajduje się tam kilka plaż, dobrze wyposażonych kortów do tenisa i nawet sauna. Zamiast siedzieć za kratami, 115 więźniów tego zadziwiającego więzienia mieszka w wygodnych drewnianych domkach.

 


 

Mimo że przebywają tutaj najbardziej skończeni przestępcy wszelkiej maści – od handlarzy narkotyków i oszustów do gwałcicieli i morderców, na wyspie nigdy nie było ani drutu kolczastego, ani gniewnych strażników z karabinami i owczarkami. 


 

Co tyczy się rozkładu dnia, głównym obowiązkiem każdego więźnia jest praca. Wszyscy mają pracę, w której powinni być od 8:30 do 15:30. Codziennie aresztanci otrzymują pensję w wysokości 10$ i mogą ją wydać na produkty z miejscowego magazynu, zapewniając sobie tym samym śniadanie i kolację. Obiad obowiązuje każdego. Przyrządza go więzienny kucharz, zarówno dla więźniów jak i strażników. Więźniowie muszą się meldować kilka razy w ciągu dnia.


 

Celem więzienia na wyspie Bastøy nie jest urąganie porządnym norweskim obywatelom rozpieszczaniem przestępców zamiast ich karaniem. To więzienie ma pomóc skazanym zmienić się i wrócić do społeczeństwa. „Najważniejsze to stworzyć sytuację, w której więźniom udaje się odkryć siebie samego z nowej strony, pozwala znów szanować własną osobę” - mówi naczelnik więzienia Arne Kwernwik Nielsen.


 

Jak dziwnie by to nie brzmiało, metoda naprawdę przynosi efekty. Według statystyk, 20% przestępców, którzy odbywali karę w norweskich więzieniach, trafia tam z powrotem w przeciągu kilku lat po wyjściu na wolność. Z tych odsiadujących wyrok na wyspie, recydywy dopuszcza się jedynie 16%.


Oglądany: 127805x | Komentarzy: 38 | Okejek: 805 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

25.05

24.05

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało