Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Piękno kosmosu II

95 220  
1293   48  
Ponieważ pierwsza część spotkała się z ciepłym przyjęciem - zapraszam na dalszą podróż przez fascynujący Wszechświat. Komentarz pod zdjęciami pochodzi ze stron NASA.

1. Jowisz


Jowisz - piąta w kolejności oddalenia od Słońca i największa planeta Układu Słonecznego. Jego masa jest nieco mniejsza niż jedna tysięczna masy Słońca, a zarazem dwa i pół raza większa niż łączna masa wszystkich innych planet w Układzie Słonecznym. Najbardziej znaną cechą Jowisza jest Wielka Czerwona Plama, trwały antycyklon, znajdujący się 22° na południe od równika, którego średnica jest większa od średnicy Ziemi. O jego istnieniu wiadomo od co najmniej 1831; prawdopodobnie zaobserwowano go już w 1665. Modele matematyczne wskazują, że burza jest stabilna i jest stałą cechą planety.

2. Mgławica Motyla


GC 6302 leży około 4000 lat świetlnych od Ziemi w konstelacji Skorpion. Nazwa mgławicy chyba uzasadniona. Mgławica ma szacunkową temperaturę 250 000 stopni Celsjusza. Mgławica powstała w wyniku wyrzutu masy centralnej gwiazdy i jest to niestety mgławica umierająca...

3. W5: Wylęgarnia gwiazd


By nie pogrążać się w smutku umierania tym razem coś przeciwnego. Tu gwiazdy się rodzą. Badanie gwiazd regionu W5 przez Kosmiczny Teleskop Spitzera dostarcza wyraźnych wskazówek poprzez rejestrowanie, że masywne gwiazdy w pobliżu centrum pustych jam są starsze niż gwiazdy w pobliżu brzegów. Jeden potężny wybuch rozrzucił materię, która dzięki grawitacji w wybranych punktach gęstnieje i przekształca się w gwiazdy. W5 jest także znany jako IC 1848 i wraz z IC 1805 i leży około 6500 lat świetlnych od Ziemi w gwiazdozbiorze Kasjopei.

4. Plejady jakich nie znasz...


Czy kiedykolwiek widziałeś Plejady? Plejady są gromadą otwartą znajdującą się w gwiazdozbiorze Byka i tak charakterystyczną, że widać je nawet przez światła miasta. Ale założę się, że takiej nie widziałeś... Takie jakby zakurzone. Zdjęcie wykonano dzięki długiej ekspozycji (łącznie 30 godzin) i obejmowało obszar nieba kilka razy większy niż zajmuje księżyc w pełni. Na zdjęciu widać chmurę pyłu otaczającą Plejady. Gromada znana jako Siedem Sióstr albo M45 leży około 400 lat świetlnych od Ziemi w gwiazdozbiorze Byka. Gołym okiem widocznych jest sześć gwiazd - siódma według legendy porwana przez złych siedmiu braci znajduje się przy środkowej gwieździe dyszla Wielkiego Wozu (Wielkiej Niedźwiedzicy). W rzeczywistości w gromadzie Plejady gwiazd jest znacznie więcej...

5. Simeis 147


Co to jest? Ma około 100 000 lat, szerokość około 150 lat świetlnych, 3000 lat świetlnych od Ziemi. Są to pozostałości po wybuchu supernowej. Spektakularny widok!

6. Arp 188


Galaktyka Kijanka. Dawno temu galaktyka ta była galaktyką spiralną. 280 tysięcy lat świetlnych od galaktyki znajduje się ogromna gromada niebieskich gwiazd. Jedna z hipotez mówi, że gromada ta przeszła w pobliżu galaktyki i wyciągnęła jedno z ramion. Przyznasz, że widok jest spektakularny.

7. Wielki Wóz


Jest to chyba najbardziej znany gwiazdozbiór północnego nieba. Rozpozna go każdy. Nawet, gdy jest odwrócony. Gwiazdy go tworzące (od lewej do prawej): Dubhe, Merak, Phecda, Megrez, Alioth, Mizar/Alcor (to ta mała gwiazdka - jedna z plejad według legendy) i Alkaid. Gwiazdy w tym gwiazdozbiorze nie są w żaden sposób ze sobą powiązane, jednak co ciekawe - w tym gwiazdozbiorze gwiazdy zdają się zmierzać w tym samym kierunku.

8. M51: Kosmiczny Wir


NGC 5194 to ta duża galaktyka. NGC 5195 t ta mniejsza z prawej. Na zdjęciu tym klasyczny przykład tego, co się dzieje, gdy mała galaktyka zostanie przyciągnięta przez grawitację dużej... W kosmosie nie ma niespodzianek. Mniejszy przegrywa...

9. Zorza polarna


Kiedy Słońce ma katar i sobie kichnie (rozbłysk) wyrzuca w przestrzeń kosmiczną cząstki elementarne, które są wysokoenergetyczną fazą wiatru słonecznego. Ziemia gdy wleci w taki wiatr reaguje spektakularnie. Właśnie tak.

10 Mgławica Kocie Oko


NGC 6543 - tak oznaczono ową mgławicę. Mgławica znajduje się 3000 lat świetlnych od Ziemi. Jest to pozostałość po wybuchu gwiazdy podobnej do Słońca. W środku biały karzeł - pozostałość po gwieździe. Za 5 miliardów lat Słońce stworzy identyczną strukturę...

Kontynuować podróż?

Oglądany: 95220x | Komentarzy: 48 | Okejek: 1293 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

17.11

16.11

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało