Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Gołębiem przez Internet

9 816  
6   1  
Serwis CNET informuje o udanej próbie wykorzystania standardu RFC 1149 do transmisji danych. Wspomniany "standard" powstał w 1990 roku i jest żartem Davida Waitzmana, opisującym CPIP (Carrier Pigeon Internet Protocol) - sposób wykorzystania gołębi pocztowych do transmisji pakietów IP.


Transmisję przeprowadzili fani Linuksa z Bergen w Norwegii. Wydrukowali oni na kartkach papieru 64-bajtowe komunikaty PING, przymocowali kartki do nóg gołębi i wypuścili posłańców w przestworza. Pierwsi z nich dotarli do miejsca przeznaczenia po upływie godziny i 42 minut, gdzie za pomocą oprogramowania OCR przekształcono komunikat do postaci cyfrowej, co zakończyło transmisję. Według wstępnych szacunków, opisany sposób przesyłania danych jest około 5 bilionów razy wolniejszy od najnowszych sieci optycznych. W sprzyjających warunkach umożliwiałby on otwarcie prostej witryny internetowej w ciągu kilku godzin.

Jako podstawową przyczynę zbyt długiego "pinga" podano "zakłócenia" ze strony innych latających w pobliżu gołębi, które "zdekoncentrowały" ptaki biorące udział w eksperymencie. Kilka pakietów zostało straconych, gdy część posłańców ruszyła w drogę powrotną, choć nie została "obsłużona", a gdy jeden z nich uderzył w okno, winę zwalono na... pewien znany system operacyjny.

Jak twierdzą organizatorzy przedsięwzięcia, eksperyment ten dowiódł, że poprawnie opracowana dokumentacja, nawet jeśli jest żartem, może zostać wykorzystana do współpracy różnych systemów informacyjnych. Uczestników motywowała również świadomość, że są światowymi pionierami w zastosowaniach protokołu CPIP.

Oglądany: 9816x | Komentarzy: 1 | Okejek: 6 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało