Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Ciekawostki na temat Wieży Eiffla

146 075  
543   29  
Od momentu kiedy prace nad nią zostały ukończone, stała się symbolem nie tylko Paryża, ale i całej Francji. Nazwana na cześć swego twórcy, Wieża Eiffla widziała wiele przez ponad 120 lat swojego istnienia i dziś podzieli się z nami kilkoma ciekawymi historiami.

Kiedy w 1889 r. wieża została wybudowana, była najwyższą konstrukcją na świecie. Tytuł odebrał jej dopiero w 1930 r. słynny budynek Chryslera, będący wtedy o 18 metrów wyższy. W roku 1957 wieża wzbogaciła się jednak o antenę i ostatecznie "pokonała" amerykański wieżowiec. Dziś jest piątą pod względem wysokości konstrukcją we Francji.


Eiffel życzył sobie, aby jego wieżę malować co 7 lat. Ostatnie malowanie (dziewiętnaste z kolei) zaczęło się 1 kwietnia 2009 roku. 25 000 m2 powierzchni maluje się pędzlami. Na każde takie malowanie potrzeba ok. 60 ton farby.Na drugim piętrze Wieży Eiffla znajduje się restauracja słynnego francuskiego szefa kuchni, Alaina Ducasse'a.
W 1912 roku francuski wynalazca Franz Reichelt postanowił przetestować swoje nowe dzieło - płaszcz do swobodnego opadania - skacząc z trzeciego piętra Wieży Eiffla. Fakt, że pisaliśmy o nim w artykule o najbardziej męskich sposobach na śmierć, może świadczyć tylko o jednym: wynalazek nie zadziałał.
Franz pozostawił po sobie jednak pamiątkę w postaci filmu, którego nie omieszkamy z tej okazji przypomnieć:
Podczas II Wojny Światowej Francuzi uszkodzili windy we wnętrzu wieży, aby wrogowie nie mogli oglądać krajobrazu z jej szczytu. Hitler jednak się tym nie zraził i wszedł na górę o własnych nogach. W 1944 r. windy naprawiono, a żołnierze alianccy mogli korzystać z nich za darmo.
Mniejsze kopie Wieży Eiffla znaleźć można w różnych zakątkach globu, np. w Las Vegas (USA), Slabozii (Rumunia), Shenzhenie (Chiny), Kopenhadze (Dania), Warnie (Bułgaria) czy kazachstańskim mieście Aktau.
Podczas budowy wygrawerowano na wieży nazwiska 72 znamienitych francuskich inżynierów, naukowców i matematyków tamtych czasów.
W latach 1925-1934 Citroen zamieścił na wieży swoje billboardy. Były to wówczas największe reklamy na świecie.
Podczas budowy Wieży Eiffla zginęła jedna osoba. Przyczyną śmierci był upadek z dużej wysokości.
Pod ogromnym wrażeniem na widok całej budowli był Thomas Edison. W księdze pamiątkowej napisał "Inżynierowi Wieży Eiffla, śmiałemu konstruktorowi - człowiek, który z największą czcią odnosi się do wszystkich inżynierów, a w szczególności do pierwszego ze wszystkich, do Pana Boga".

O wieży pisaliśmy również tutaj:

Jak powstawała Wieża Eiffla
Wieża Eiffla w płomieniach
1

Oglądany: 146075x | Komentarzy: 29 | Okejek: 543 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

29.01

28.01

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało