Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Biblijne "fakty", które wszyscy powtarzamy

239 332  
1294   149  
Jakoś tak wyszło, że największymi obrońcami swej wiary są ci, którzy najmniej o niej wiedzą. Ktoś kiedyś złośliwie stwierdził - „Cóż z tego, że Pismo Święte jest w dalszym ciągu światowym bestsellerem, skoro nikomu nie chce się tej książki czytać?” Oto czego nam Biblia nigdy nie powiedziała:

#1. Trzej królowie przyszli złożyć hołd Jezusowi

W kulturze chrześcijańskiej zwykło się przedstawiać trzech brodatych mędrców, bijących pokłony małemu Jezusowi. Okazuje się, że nigdzie w Piśmie Świętym nie ma opisu sugerującego, że mędrców (a nie królów) było faktycznie trzech. Ich liczbę zwykło się wiązać z ilością darów, które przynieśli. Mogło więc być ich nawet czterdziestu (chociaż wówczas pozostawiona przez nich garstka złota, mirra i kadzidło świadczyłaby o tym, że „królowie” byli wyjątkowo skąpi).

Również ich imiona nie zostały w Biblii wspomniane. Te pojawiły się w chrześcijańskiej literaturze dobre pół wieku po śmierci Chrystusa.

#2. Anioł to skrzydlaty mężczyzna o delikatnej twarzy

Pewnie by tak było, gdyby autorką „Pisma Świętego” była kobieta odpowiedzialna za popełnienie słynnej w gimnazjalnych kręgach książki o nastoletnich wampirach. W rzeczywistości w Biblii przewija się 9 anielskich typów np.

Serafini – jest ich tylko czterech i z racji tego, że są oni najbliżej Boga, mało kto może na nich patrzeć. Często określani są jako „ogniste węże”. Mają po cztery twarze i po sześć skrzydeł. Dopiero kiedy zstępują na ziemię upodabniają się do ludzi.

Trony – w Biblii anioły te przedstawiane są jako koła z wieloma oczami. (według wielu w rzeczywistości nie były to żadne niebiańskie istoty tylko latające spodki...)

#3. Siedem grzechów głównych

Lista siedmiu grzechów, których człowiek powinien w szczególności wystrzegać się również nie miała swojej „premiery” w Piśmie Świętym. Ta niesławna siódemka pojawiła się gdzieś w mrokach średniowiecza i została spopularyzowana przez papieża Grzegorza I.


#4. Szatan to czerwonoskóry, rogaty posiadacz ostrych wideł

Właściwie to od czasu swej wężowej obecności w rajskim ogrodzie, wygląd Szatana nigdy nie został opisany. Większość jego wizerunku ma swoje korzenie w średniowieczu i jest personifikacją tego, czego wówczas ludzie panicznie się bali lub czym Kościół kazał im gardzić. Pewne teorie wskazują na to, że duża część szatańskiego imidżu wywodzi się od Fauna – psotnego, związanego z naturą bożka płodności.

#5. Jabłko – owoc z zakazanego drzewa

Owszem, Bóg zabronił Adamowi i Ewie zrywania owoców z rosnącego w Edenie Drzewa poznania Dobra i Zła, jednak nikt nie powiedział, że była to jabłoń. Tak więc, równie dobrze mógł być to bananowiec. Średniowieczni artyści tworzący swoje, oparte o Pismo Święte, dzieła musieli jakoś owo drzewo sobie zwizualizować. Czemu padło akurat na jabłoń, a nie na palmę kokosową na przykład? Prawdopodobnie chodzi tu o pewną grę słów. Otóż łacińska nazwa jabłka to „malus”, podczas gdy zło to po łacinie „malum”.

#6. Jonasz został połknięty przez wieloryba

Kiedy Jonasz postanowił wymigać się z powierzonego mu przez Boga zadania, ten nieco się zdenerwował i przywołał wyjątkowo silną burzę wprost nad statek, w którym ukrył się bezczelny dezerter. Jonasz ratując się przed gniewem Pana kazał wrzucić się do wody.
Zgodnie z tym co zwykło się mówić, nieszczęśnik wkrótce trafił do żołądka przepływającego nieopodal wieloryba.

Jednak Biblia nic nie mówi o jakikolwiek wodnym ssaku, a raczej o „dużej rybie”. Mógł więc być to przesadnie przerośnięty dorsz, na przykład.


#7. Maria Magdalena była prostytutką


Kobieta ta to jedna z trzech uczennic Jezusa. Według wszystkich ewangelii Maria Magdalena to pierwsza osoba, która pojawiła się przy pustym grobie Chrystusa. Później spotkała swego zmartwychwstałego mentora i ...pomyliła go z ogrodnikiem.

Skąd wziął się pogląd, że kobieta ta była prostytutką? Wynika to z nauk pierwszych ojców Kościoła, którzy dążyli do zminimalizowania roli kobiety nie tylko w obrządkach religijnych. Zaczęto się więc doszukiwać biblijnych fragmentów sugerujących, że Maria Magdalena wątpiła w zbawicielską rolę Jezusa. W ten sposób przez stulecia rozwijała się upadlająca „kariera” tej osoby – nazywana była prostytutką, jawnogrzesznicą i kobietą upadłą.
Dopiero w 1969 roku papież Paweł VI odświeżył nieco jej wizerunek i wyczyścił ciążącą na niej reputację poprzez wykreślenie z liturgii fragmentów szargających dobre imię Marii Magdaleny.

#8. „Ucho igielne” to wąska brama w Jeruzalem

"Łatwiej jest wielbłądowi przejść przez ucho igielne niż bogatemu wejść do królestwa niebieskiego” - rzecze Pismo Święte. Jako że oczywistym problemem by było przeciśnięcie tego zwierza przez dziurę w igle, powstała teoria mówiąca o wąskiej bramie w Jerozolimie. Cały problem polega na tym, że informacja o takiej bramie pojawiła się gdzieś w okolicach XV wieku i nie ma absolutnie żadnych dowodów o faktycznym istnieniu tego ciasnego przejścia w murach miasta. A więc „igielne ucho”, pomimo różnych teorii, w dalszym pozostaje „igielnym uchem”.

Źródła: 1, 2, 3
7

Oglądany: 239332x | Komentarzy: 149 | Okejek: 1294 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało