Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Największe sekrety współczesnego świata, które znają tylko dwie osoby

127 454  
813   34  
W dobie powszechnego dostępu do najnowszych technologii wydaje się, że wszystko zostało już dawno odkryte. Okazuje się jednak, że są jeszcze tajemnice, które być może już nigdy nie ujrzą światła dziennego...

Formuła Coca Coli


Nie ma w tym nic dziwnego, że jedna z najlepiej zarabiających korporacji na świecie robi wszystko, aby utrzymać przepis na swój najlepszy produkt w sekrecie. Pomimo setki naśladowców, to właśnie Coca Cola od lat dominuje na liście sprzedaży.

Formuła tego napoju jest chroniona do tego stopnia, że w 1970 roku koncern postanowił wycofać swoje produkty z Indii, gdy okazało się, że rząd podpisał ustawę zmuszającą ich do ujawnienia przepisu.


 
Swojego czasu firma zaangażowana była nawet w sprawę rozwodową, gdy żona jednego z dziedziców wielkiego założyciela próbowała przejąć w ramach podziału majątku tajemne zapiski, które były w jego posiadaniu.

Prawda jest taka, że obecnie tylko dwie osoby znają formułę Coca Coli. Krążyły kiedyś plotki, że każdy z nich zna tylko połowę przepisu, ale jest to nieprawda, wymyślona na potrzeby kampanii reklamowej.
 
 

Oryginalna formuła składu na piśmie zdeponowana jest w banku SunTrust w Atlancie. Aby mieć bank po swojej stronie, Coca Cola wykupiła jego akcje i wyznaczyła swoich przedstawicieli do zarządu.

Polityka firmy jest bardzo restrykcyjna - dwie znające przepis osoby nie mogą nawet razem latać jednym samolotem.

Jak na razie jedno jest pewne - Coca Cola swój smak czerpie z liści koki (z tych samych plantacji, z których pochodzi kokaina). Ponieważ import tego produktu do USA  jest zakazany, tylko jedna firma otrzymała pozwolenie i zgodę rządu, aby to robić. The Coca Cola Company. Więc nawet gdyby komuś udało się wykraść tajemniczą recepturę i tak nie byłby w stanie jej podrobić bez sprowadzenia koki.

Panierka kurczaka z KFC


Sekret pochodzi z 1930 roku, gdy Harland Sanders zaserwował kurczaka ludziom tankującym na jego stacji paliw w North Corbin. Okazało się to spektakularnym sukcesem. Mimo tego, że Harland nigdy nie był w wojsku, władze stanu Kentucky nadały mu tytuł pułkownika z uwagi na ogromny wkład w lokalną kuchnię.

Ostatecznie pan Sanders podjął decyzję o przekształceniu Kentucky Fried Chicken (KFC) w sieć restauracji. Przez lata menu zostało mocno rozbudowane i zróżnicowane, ale jedna rzecz pozostała - specjalna kombinacja 11 ziół i przypraw.

Tak jak w przypadku Coca Coli, tylko dwóch najwyższych rangą pracowników zna formułę 11 ziół i przypraw (swoją drogą, byłoby zabawnie, gdyby to byli ci sami goście).

Tajemny przepis trzymany jest w głównej siedzibie KFC. Jeżeli jednak nie jesteś Tomem Cruisem z Mission Impossible nie masz szans na jej zobaczenie.


Osoba odpowiedzialna za bezpieczeństwo oryginalnej receptury - Bo Dietl - mówi:
Wszystko znajduje się w specjalnie przystosowanym pomieszczeniu, ze wzmocnionym stropem i podłogą z betonowych, półmetrowych cegieł. Mamy w środku czujniki ruchu i system całodobowego monitoringu. Ludzie, którzy zajmują się obserwacją pomieszczenia, mają do dyspozycji grupę uzbrojonych strażników, również przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Jeżeli mimo tego jakimś cudem uda ci się dostać pod drzwi, musisz mieć dwóch ludzi z dwoma odrębnymi kluczami i dwoma innymi numerami PIN, który znają tylko oni. Po prostu nie ma sposobu, abyś tam się włamał.

Aby dodatkowo powstrzymać hordy ludzi przed wykradnięciem przepisu, część ziół miesza się w odpowiednich proporcjach w jednym miejscu, część w drugim, a potem łączy się to jeszcze w trzecim.


Oglądany: 127454x | Komentarzy: 34 | Okejek: 813 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

11.05

10.05

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało