Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

10 zapierających dech w piersiach cudów natury

355 351  
2609   62  
Czy byłoby dużą przesadą nazwanie Matki Natury najwybitniejszym artystą wszech czasów? Patrząc na poniższe jej dzieła, nie mamy wątpliwości, że nie. Przed Wami niezwykła próbka jej możliwości.

#1. Pamukkale (Turcja)W języku tureckim nazwa ta oznacza dosłownie "Bawełniany Zamek" i, patrząc na zdjęcia, nietrudno domyślić się, dlaczego nazwano tak to miejsce. W zamierzchłych czasach znajdowało się tu również miasto Hierapolis. Dziś połączone są w jeden krajobraz, uderzający pięknem śnieżnobiałych, wapiennych tarasów. Niektórzy ludzie przybywają tutaj, traktując tutejsze gorące źródła jako uzdrowisko.

#2. Lodowe wieże na wulkanie Erebus (Antarktyda)


Erebus jest jednym z największych aktywnych wulkanów na świecie. Jego szczyt sięga prawie 4 tys. metrów nad poziomem morza, a znany jest w kręgach wulkanologów m.in. z aktywnego jeziora lawy. Gorący gaz stworzył też jednak całą sieć tuneli w pokrywającej skały skorupie lodowej, wystrzeliwując gdzieniegdzie malowniczymi lodowymi kominami.

#3. Fly Geyser (Nevada, USA)


Czy to zdjęcie z planu zdjęciowego do Star Treka? O dziwo nie. Ten barwny gejzer znajdziemy w Nevadzie, niedaleko miasteczka o swojsko brzmiącej nazwie - Gerlach. Nie jest to zbyt popularne miejsce, nawet wśród lokalnych, głównie ze względu na to, że znajduje się na terenie prywatnym.
W 1916 roku właściciele tych ziem szukali wody, mając nadzieję na rozpoczęcie upraw. Znaleźli ją, ale przypadkiem trafili też na źródła geotermalne, w efekcie czego powstał gejzer.

#4. Kasha Katuwe Tent Rocks (Nowy Meksyk, USA)


A cóż to za krasnale? Pomnik narodowy Kasha Katuwe Tent Rocks powstał w wyniku erozji skalnych na terenach powulkanicznych. Charakterystyczne stożki mają różną wysokość; niektóre sięgają nawet 30 metrów. Szlak turystyczny doprowadzi nas do punktu widokowego, skąd można je oglądać z góry. Nazwa pochodzi z języka Indian zamieszkujących te tereny i oznacza białe klify.

#5. Dolina Księżycowa (Argentyna)


Ciągła erozja, wynikająca z wiejących w Ischigualasto wiatrów, stworzyła unikatowe skupisko dużej ilości formacji skalnych, z przeważającą liczbą okrągłych kamieni. Gdyby znaleźć się tu przypadkiem, zupełnie nieświadomie, można by odnieść wrażenie, że faktycznie jest się na innej planecie.

#6. Formacje Danxia (Chiny)


To unikatowe zjawisko możemy napotkać w kilku miejscach w Chinach. Powyższe zlokalizowane jest w Zhangye w prowincji Gansu. Danxia oznacza „różaną chmurę”. Właśnie w tak niezwykły sposób prezentuje się wariacja Matki Natury na temat czerwonego piaskowca.

#7. Poço Encantado (Brazylia)


Miejsce to znajduje się w Parku Narodowym Chapada Diamantina. Z pozoru to zwykłe jeziorko, otoczone kawałkiem skały. Kiedy jednak przyjrzymy się z bliska, okaże się, że woda jest tutaj tak przejrzysta, że bez problemu widać dno, znajdujące się na głębokości 36 metrów! Efekt potęguje światło słoneczne, które przy odpowiednim kącie wpada do jaskini przez jedną ze szczelin i tworzy malowniczą niebieską poświatę. Dostęp do tego miejsca, z uwagi na wrażliwy ekosystem, jest jednak ściśle kontrolowany.

#8. Kamienny las (Chiny)


Shilin, czyli kamienny las, to niezwykłe skupisko ostańców skalnych, zajmujące obszar ok. 5 km². Niektóre skały tworzą piękne mosty i łuki. Swoim wyglądem przypominają drzewa, grzyby, a nawet zwierzęta - każdemu wyobraźnia zasugeruje zapewne coś innego. Każdego roku przyciąga całą rzeszę turystów.

Zobacz też: Kamienny las z Madagaskaru

#9. Wulingyuan (Chiny)


Aby zobaczyć ten monumentalny rezerwat przyrody, musimy się udać do prowincji Hunan w północno-zachodniej części Chin. Daleką podróż na pewno zrekompensują widoki. Bujna roślinność położona na zboczach gór i ostrych kolumnach skalnych, piękne wodospady i wapienne jaskinie mogą niektórym przywołać na myśl wizję Pandory, filmowej krainy z dzieła Jamesa Camerona - Avatar. Całkiem słusznie, gdyż reżyser inspirował się w dużym stopniu właśnie tym miejscem.

Zobacz też: Pandora z Avatara odnaleziona... na Ziemi!

#10. Salar de Uyuni (Boliwia)


Jeśli chcielibyście przejrzeć się w największym lustrze na świecie, czas ruszać do Boliwii. Jest to pozostałość po wyschniętym słonym jeziorze i zajmuje powierzchnię 10 582 km², co czyni go największym solniskiem świata (według szacunków - 10 miliardów ton surowca). Jest to też jeden z najbardziej płaskich obszarów, jaki możemy znaleźć na naszej planecie. Różnica wzniesień wynosi zaledwie ok. 40 cm.

Zobacz też: Największe naturalne lustro świata

Które z tych miejsc (może oprócz Antarktydy) chcielibyście zobaczyć na żywo najbardziej?
1

Oglądany: 355351x | Komentarzy: 62 | Okejek: 2609 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

06.05

05.05

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało