Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Utracone w 2010 roku

146 579  
1495   58  
Jedni się rodzą, inni odchodzą. Niektórych szkoda, innych mniej. Dziś skupimy się na tych sprawach, osobach czy rzeczach, które w 2010 roku znalazły swój koniec, które utraciliśmy często bezpowrotnie.

Język, który utraciliśmy

Kliknij i zobacz więcej!

26 stycznia 2010 roku zmarła Boa Sr, ostatnia osoba posługująca się językiem "Bo". Język pochodził jeszcze z czasów paleolitu i był używany na Wyspach Andamańskich. Boa Sr nie miała dzieci, jej mąż zmarł kilka lat przed nią. W języku "Bo" Boa w ostatnich latach życia rozmawiała z ptakami.

Na zdjęciu: Ostatnia z plemienia, Boa Sr


Samochody, które straciliśmy

Kliknij i zobacz więcej!
 
26 maja zszedł z taśmy ostatni SUV Hummer, wersja cywilna wojskowego HMMWV Humve.

 
Kliknij i zobacz więcej!

1 listopada Pontiac podzielił los Hummera. Jego produkcję rozpoczęła w 1893 roku firma Pontiac Buggy, zajmująca się wcześniej produkcją wagonów.

 
Kliknij i zobacz więcej!

Od 1 listopada również nie istnieje Saturn. Był produkowany przez GM od 1985 roku, w celu walki z rosnącym importem tanich samochodów z Japonii.

 
Kliknij i zobacz więcej!
 
9 lipca w Meksyku wypuszczono ostatniego Chryslera PT Cruisera.

Czas, który straciliśmy

Kliknij i zobacz więcej!

28 marca Dmitrij Miedwiediew zlikwidował dekretem dwie z jedenastu stref czasowych Rosji. Zlikwidowano czas samarski (+1 do czasu moskiewskiego) oraz czas kamczacki (+9 do czasu moskiewskiego). Obwód Samara i Udmurtia przeszły na czas moskiewski, Kamczatka i Czukotka - na czas magadański, ponadto, niejako przy okazji, na czas omski przeszło Kemerowo. Ostatnia masowa likwidacja stref czasowych miała miejsce w 1949 roku, kiedy to Chiny zamiast pięciu stref wprowadziły jeden czas pekiński.

Zadanie, które straciliśmy

Kliknij i zobacz więcej!

W 2010 za udowodnienie hipotezy Poincarégo Instytut Matematyczny Claya przyznał Grigorijowi Perelmanowi jedną z siedmiu Nagród Tysiąclecia, którą ten przyjął w lipcu 2010. Tym samym hipotezę oficjalnie uznano za prawdziwą. Nagroda wyniosła milion dolarów.
Hipoteza sformułowana została w 1904 roku i brzmi: Każda trójwymiarowa zwarta i jednospójna rozmaitość topologiczna bez brzegu jest homeomorficzna ze sferą trójwymiarową.

Technologie, które straciliśmy

Kliknij i zobacz więcej!

25 października firma Sony ogłosiła zaprzestanie produkcji kasetowego odtwarzacza przenośnego o bardziej swojsko brzmiącej nazwie Walkman. Pierwszego Walkmana wyprodukowano w 1979 roku. Po kilku miesiącach firma Sony została pozwana przez Brazylijczyka Andreasa Pavela, który jeszcze w 1972 roku wynalazł odtwarzacz, który nazwał Stereobelt. W 1977 roku opatentował to urządzenie we Włoszech, a następnie w USA, Niemczech, Anglii i Japonii. Ugoda pomiędzy Sony a Andreasem Pavelem doszła do skutku dopiero w 2003 roku, a Pavel otrzymał 10 milionów dolarów oraz tantiemy ze sprzedaży.

Na zdjęciu: patent Andreasa Pavela nr 4 412 106 zarejestrowany w USA 25 października 1983 r.


 
Kliknij i zobacz więcej!

W dniach 12-13 kwietnia odbył się w Waszyngtonie Globalny Szczyt ws. Bezpieczeństwa Nuklearnego. Efektem obrad jest m.in. decyzja prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa o zamknięciu reaktora ADE-2 w mieście Żeleznogorsk na Syberii. Rosyjskie media informują, że był to ostatni istniejący na świecie reaktor jądrowy do wzbogacania plutonu w celach wojskowych. Opisywany reaktor działał rekordowe 46 lat. Jednakże od 15 lat nie produkował plutonu dla celów wojskowych. Służył wytwarzaniu energii cieplnej i elektrycznej dla niemal 100-tysięcznego miasta Żeleznogorsk (dawniej Krasnojarsk-26).


 
Kliknij i zobacz więcej!

1 sierpnia weszła w życie konwencja o zakazie stosowania amunicji kasetowej. Konwencji jednak nie podpisały kraje dysponujące największymi zasobami tego typu amunicji: USA, Chiny, Rosja i inne, m.in. Polska.

Sztuka, którą utraciliśmy

Kliknij i zobacz więcej!

Muzeum Sztuki Współczesnej Paryż - w nocy 20 maja skradziono płótna: "Gołąb z groszkami" Picassa, "Scena pastoralna" Matisse'a, "Drzewo oliwkowe przy Estaque" Braque'a, "Kobieta z wachlarzem" Modiglianiego i "Martwa natura ze świecznikami" Legera. Na nagraniach z kamer widać, że bandyta dokonał kradzieży w pojedynkę, powoli, ostrożnie usuwając obrazy z ram. Całkowitą wartość skradzionych obrazów szacuje się na 500 mln euro.

 
Kliknij i zobacz więcej!

Muzeum Mahmouda Khalila (Kair) - 1 sierpnia w biały dzień został skradziony obraz Van Gogha "Maki", znany również jako "Wazon z kwiatami", o wartości 55 000 000 dolarów. "Maki" już wcześniej były kradzione - w 1978 r., płótno odnaleziono kilka lat później w Kuwejcie. Czy i tym razem uda się je odnaleźć? Zobaczymy.

 
Kliknij i zobacz więcej!

Groby Królów Bugandy w Kasubi - 16 marca spłonęły słomiane groby Królów Bugandy w Kasubi, atrakcja turystyczna Ugandy, wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Grób, w którym spoczywały ciała czterech monarchów jednego z królestw wchodzących w skład Ugandy, niemal całkowicie spłonął, ale ciała czterech władców: Mutesy I (1835-1884), Mwangi II (1867-1903), Daudi II (1896 -1939) i Sir Edwarda Mutesy II (1924-1969), pozostały nietknięte przez ogień. Następnego dnia na miejsce pożaru przybyli kabaka Bugandy Ronald Muvenda Muteba II i prezydent Ugandy Yoweri Museveni. Podczas wizyty wybuchły zamieszki, w wyniku których służby bezpieczeństwa Ugandy zastrzeliły dwie osoby.

Kosmos, który utraciliśmy

Kliknij i zobacz więcej!

W październiku Barack Obama podpisał dekret o zawieszeniu programu kosmicznego "Constellation", który rozpoczął w 2004 r. George W. Bush. Obama doszedł do wniosku, że program eksploracji kosmosu przez człowieka powinien być częściowo zamknięty, a skoncentrować się należy na rozwoju prac badawczych.

Pieniądze, które utraciliśmy

Kliknij i zobacz więcej!

Od 2010 roku zaprzestano produkcji banknotów 10-rublowych, zamiast nich do obiegu wprowadzono monetę stalową o wadze 5,63 grama, pokrytą miedzią galwaniczną. Banknoty szybko się niszczyły i ich produkcja stała się nieopłacalna.

Ptak, którego straciliśmy

Kliknij i zobacz więcej!

W maju Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody i Jej Zasobów oraz BirdLife International ogłosiły jako wymarły gatunek ptaka: Perkozek długodzioby, perkoz z Alaotra (Tachybaptus rufolavatus). Ptaki, które żyły na Jeziorze Alaotra w północno-wschodniej części Madagaskaru, obserwowane były ostatnio w 1982 roku. Według danych Conservation International, każdego dnia na Ziemi ginie 150-200 gatunków roślin i zwierząt, z których większość jest nadal nieznana nauce.

Serie TV, które utraciliśmy

Kliknij i zobacz więcej!

23 maja stacja ABC zakończyła emisję serii "Lost". Ponieważ znaczna cześć widzów nie zrozumiała zakończenia, twórcy serialu wypuścili 12 minutowy epilog "Ostatni przywódca" jako bonus do wersji DVD. 

16 grudnia po raz ostatni wyemitowano The Daily Show Larry King Live, który wystartował na CNN w 1985 roku.

Pandemia, którą straciliśmy

Kliknij i zobacz więcej!
 
10 sierpnia Światowa Organizacja Zdrowia oficjalnie ogłosiła kres pandemii tzw. świńskiej grypy (wirus A/H1N1).  Tymczasem, dwa miesiące wcześniej komisja Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy  wydała raport, który uznał ogłoszenie pandemii za bezpodstawne i fałszywe. Eksperci PACE oskarżają WHO, że świadomie doprowadziła do defraudacji środków publicznych oraz szerzyła niepotrzebną panikę. Ich zdaniem, panika w związku z pandemią grypy była korzystna dla firm farmaceutycznych, które działały w zmowie z WHO. We wrześniu tego roku opublikowano badania przeprowadzone przez amerykańskich naukowców, które dowodzą, że dzieci chorujące na zwykłą grypę sezonową są bardziej narażone na powikłania niż dzieci chore na świńską grypę. Tymczasem w Meksyku, w miejscowości La Gloria wystawiono pomnik z brązu sześciolatkowi Edgarowi Hernandezowi, pierwszemu człowiekowi, który zachorował na świńską grypę.

Wyspa, którą utraciliśmy

W marcu, na terenie Zatoki Bengalskiej zatonęła wyspa South Talpatti, zwana też New Moore. Przez 30 lat Indie i Bangladesz prowadziły spór terytorialny o tę bezludną wysepkę o powierzchni 10 km2. Konflikt zakończył się w sposób naturalny: w marcu miejscowi rybacy zauważyli, że wyspy nie ma. W tym regionie wcześniej zatonęły inne sporne wyspy: Lohachara i większa część Ghoramary. Naukowcy uważają, że do 2050 roku, z powodu globalnego ocieplenia, Bangladesz utraci 20% nadmorskich terenów.
 
Kliknij i zobacz więcej!

Ludzie, których straciliśmy

Oto niektóre osoby, których już nie ma wśród żywych. Odeszli w 2010 roku.

Grudzień:
Urszula Modrzyńska - aktorka, odtwórczyni m.in. roli Jagienki w "Krzyżakach"
Bobby Farrell - wokalista zespołu Boney M

Listopad:
Gabriela Kownacka - aktorka
Leslie Nielsen - aktor

Kliknij i zobacz więcej!

Październik:
Ludwik Jerzy Kern - pisarz
Thomas Edward Bosley - aktor

Wrzesień:
Tony Curtis - aktor
Maria Probosz - aktorka

Sierpień:
Edmund Jan Zientara - były piłkarz
Antonio Pettigrew - biegaczKliknij i zobacz więcej!

Lipiec:
Henryk Jankowski - ksiądz
Katarzyna Sobczyk - piosenkarka

Maj:
Dennis Hopper - aktor
Ronnie James Dio - muzyk
Maciej Kozłowski - aktor

Kwiecień:
Katastrofa rządowego samolotu - zginęło 96 osób z Prezydentem Polski Lechem Kaczyńskim i jego żoną na czele
Stefania Grodzieńska - pisarka, aktorka, satyryk
Juan Antonio Samaranch - działacz sportowy, prezes MKOl
Christopher Cazenove - aktor
John Forsythe - aktor

Kliknij i zobacz więcej!

Marzec:
Krzysztof Teodor Toeplitz - dziennikarz i działacz polityczny
He Ping Ping - najmniejszy człowiek świata

Luty:
Jerzy Turek - aktor
Krzysztof Skubiszewski - polityk

Styczeń:
Ali Hassan al-Madżid - "Chemiczny Ali", iracki wojskowy, kuzyn Saddama
Janusz Atlas - dziennikarz sportowy

 
Kliknij i zobacz więcej!

Oglądany: 146579x | Komentarzy: 58 | Okejek: 1495 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało