Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Sam w domu czyli znowu zapomnieli o dziecku

322 222  
1543   51  
Wywalczyliście sobie - to macie! Kolejne święta z Kevinem, kolejny raz Kevin będzie sam w domu i kolejny raz Joe Pesci i Daniel Stern dostaną niezły łomot. Wszystko to znamy na pamięć. Jest jednak kilka faktów, które być może będą i dla Was nowe.

#1. Elvis żyje!!!

Kliknij i zobacz więcej!
Okazuje się, że "Kevin sam w domu" to jeden z ulubionych filmów fanów Elvisa Presleya. Wierzą oni, oczywiście, że Elvis ciągle żyje, a dokładniej stoi za panią McCallister w scenie, gdy ta krzyczy na obsługę lotniska. To ten zarośnięty dżentelmen po prawej stronie.

#2. Daniel Stern i ptasznik

Ta scena to nie żaden fotomontaż. Daniel Stern zgodził się, żeby na jedno, i tylko jedno ujęcie, położyć mu na twarz żywą, poruszającą się, owłosionego ptasznika. Żeby nie przestraszyć pająka, aktor tylko poruszał ustami, imitując krzyk. Odgłos przerażonego Marva został podłożony później.

Kliknij i zobacz więcej!

#3. Niezapomniany John Candy

Nieznaczny, aczkolwiek niebywale śmieszny występ Johna Candy'ego został sfilmowany w ciągu zaledwie 23 godzin. Opowieść, w której to zapomniał syna zabrać z domu pogrzebowego została wymyślona na pniu przez aktora, pełna improwizacja. W postaci kreowanej przez Candy'ego - Gusie Polinskim, widać inspirację filmem "Samochody, pociągi i samoloty".
Kliknij i zobacz więcej!

#4. Playboy

To wydanie Playboya, które Kevin McCallister znajduje w pokoju swojego starszego brata Buzza, jest z lipca 1989 roku. Jako Miss Lipca na okładce i z pewnością na rozkładówce widnieje roześmiana Erika Eleniak, gwiazda "Słonecznego Patrolu".

Kliknij i zobacz więcej!

#5. Dziewczyna Buzza

Zdjęcie dziewczyny Buzza w rzeczywistości jest przerobionym portretem jakiegoś chłopca. Reżyser nie chciał wyjść na nieczułego faceta, który nabija się z wyglądu małych, brzydkich dziewczynek.

Kliknij i zobacz więcej!

#6. Koncepcja filmu

Pomysł na scenariusz tego filmu powstał podczas kręcenia jednej ze scen w filmie "Wujaszek Buck" (notabene w filmie tym grali zarówno Culkin jak i Candy). Konkretnie chodzi o fragment, w którym mały Miles Russell (w tej roli Culkin) przesłuchuje potencjalną nianię przez otwór na listy w drzwiach wejściowych.

Kliknij i zobacz więcej!

#7. Wujek Frank

Rola Wujka Franka, sarkastycznego dziada, który szczerze nie lubił małego Kevina została napisana specjalnie dla aktora Kelseya Grammera. Ostatecznie przypadła jednak Gerremu Bammanowi.

Kliknij i zobacz więcej!

#8. "Anioły o brudnych duszach"

W rzeczywistości nie ma takiego filmu jak "Anioły o brudnych duszach", został on wymyślony i nakręcony na potrzeby filmu "Kevin sam w domu". W kontynuacji komedii, "Kevin sam w Nowym Jorku" mamy do czynienia z sequelem - "Anioły o jeszcze bardziej brudnych duszach".

Kliknij i zobacz więcej!

#9. Piec w piwnicy

"Straszny piec", który znajduje się w piwnicy McCallisterów to dzieło dwóch speców od efektów specjalnych, którzy dokonali tego przy pomocy... żyłki wędkarskiej i latarek.

Kliknij i zobacz więcej!

#10. De Niro vs Pesci

Rolę Harry'ego, jednego z dwóch niekompetentnych przestępców, zamierzano powierzyć wpierw Robertowi De Niro. Jak dobrze wiemy, popularny aktor odmówił i rola ta przypadła ostatecznie... Joe'mu Pesci, czyli dobremu kumplowi De Niro z filmów "Chłopcy z ferajny" i "Wściekły byk".

Kliknij i zobacz więcej!

#11. Talkboy

Talkboy (dyktafon, magnetofon kasetowy z możliwością nagrywania dźwięku), gadżet, który zawładnął rynkiem na początku lat 90., pokazany został po raz pierwszy w drugiej części przygód Kevina McCallistera w Nowym Jorku. To dzięki listom małoletnich fanów filmu gadżet ten w ogóle trafił do sprzedaży.

Kliknij i zobacz więcej!

#12. Gryzący Harry

Gdy bardzo źli włamywacze, Harry i Marv, dopadli już małego Kevina, za wszelką cenę chcieli mu pokazać jak bardzo są okrutni, więc niższy przestępca ugryzł malucha w palec. W rzeczywistości Joe Pesci tak mocno przygryzł tę część ciała Macaulaya, że pozostawił na niej bliznę. Nie wiem, może i samemu aktorowi znudziło się obrywanie po łbie przez około godzinę i chciał jakoś odreagować...

Kliknij i zobacz więcej!

#13. Krzyk!

Zdjęcie-wizytówka filmu, Kevin krzyczący, z dłońmi na twarzy, inspirowane było oczywiście obrazem Edwarda Muncha "Krzyk".
Kliknij i zobacz więcej!

#14. Po znajomości

Reżyser Chris Columbus nakręcił niektóre sceny filmu z udziałem członków swojej rodziny. Jego żona, Monica Devereux Columbus zagrała stewardessę, która informuje Kate, że ich domowy telefon nie odpowiada.

Kliknij i zobacz więcej!

Jego teść zagrał policjanta, który mówi przez krótkofalówkę, by McCallisterowie ponownie przeliczyli dzieci. Ponadto w filmie można dostrzec teściową reżysera z jego wówczas malutką córeczką Eleanor (kobieta siedzi z dzieckiem w samolocie, w pierwszej klasie, gdy wchodzą tam starsi McCallisterowie). Mała Eleanor pokazała się również w kolejnej części - "Kevin sam w Nowym Jorku", na rękach ojca, Chrisa Columbusa w sklepie z zabawkami.

#15. Kto mógł zagrać?

Do roli Petera McCallistera (zagrał go John Heard) byli brani pod uwagę między innymi: Martin Sheen, Michael Douglas, Dan Aykroyd, Tom Skerrit, Bill Murray, James Belushi, Chevy Chase, Tom Hanks, Sean Penn, Rick Moranis, a nawet Harrison Ford, John Travolta, Mel Gibson, Sylvester Stallone i Jack Nicholson.
Kliknij i zobacz więcej!

Lista potencjalnych odtwórczyń Kate McCallister jest równie imponująca. Znalazły sie tam m.in. Sigourney Weaver, Diane Keaton, Holly Hunter, Jodie Foster, Glenn Close, Jamie Lee Curtis, Stockard Channing, Carrie Fisher, Kelly McGillis, Linda Hamilton, Helen Hunt, Laura Dern, Anjelica Huston, Sharon Stone, Michelle Pfeiffer, Jessica Lange, Daryl Hannah, Debra Winger i Annie Potts. Ostatecznie mamę Kevina zagrała Catherine O'Hara.
Kliknij i zobacz więcej!

#16. Dom McCallisterów

"Dom McCallisterów" znajduje się na 671 Lincoln Avenue w miejscowości Winnetka niedaleko Chicago. W jego wnętrzach filmowano kuchnię, hol i schody, piwnicę i kilka pokoi na pierwszym piętrze. Jadalnia i pozostałe pokoje to dekoracje.
Kliknij i zobacz więcej!

Wartość domu w sierpniu 2008 szacowana była na około 2,3 mln dolarów. Został zbudowany w 1920 roku, posiada 5 pokoi, 3 łazienki, poddasze, kominek i oddzielny podwójny garaż oraz oranżerię. Obecni właściciele kupili go 15 grudnia 1988 r. Wpisany na listę turystycznych ciekawostek Illinois. "Domek na drzewie" sfilmowano na podwórzu "Domu McCallisterów", ale został on zbudowany na potrzeby filmu i już nie istnieje.
Kliknij i zobacz więcej!

#17. Kilka słów o kościele

Kościół, w którym Kevin spotyka starego Marleya to tak naprawdę dwa obiekty: z zewnątrz kościół Grace Episcopal na 924 Lake Street w Oak Park w Illinois.
Kliknij i zobacz więcej!

Wnętrza kręcono w szkole Hiven Midel na 2417 Prairie Avenue w Ivanstone.

Kliknij i zobacz więcej!

#18. Młodszy brat

Fuller McCallister, filmowy kuzyn Kevina, który moczył się w łóżku to w rzeczywistości Kieran Culkin, młodszy brat Macaulaya Culkina, odtwórcy roli Kevina.
Kliknij i zobacz więcej!

#19. Salma Hayek

W filmie "Dogma", muza Serendipity (Salma Hayek) stwierdza, że "- (...) jestem odpowiedzialna za 19 z 20 najbardziej kasowych filmów wszech czasów (...) - Ale ten o dzieciaku, co zostaje sam w domu i walczy z włamywaczami? - Nie miałam z tym nic wspólnego. Ktoś sprzedał duszę szatanowi za przychody z tego gówna."
Kliknij i zobacz więcej!

#20. Czy taki był plan?

Chyba jednak nie. Bo czy ktoś mógł się spodziewać, że film "Kevin sam w domu" w samych tylko Stanach zarobi ponad 285 milionów dolarów, stając się jednym z najbardziej dochodowych filmów wszech czasów i uczyni z Macaulay'a Culkina jedną z największych dziecięcych gwiazd filmowych?
Kliknij i zobacz więcej!

Za rolę Kevina w filmie "Kevin sam w domu" otrzymał wprawdzie jedyne 100 tys dolarów, ale po olbrzymim sukcesie filmu, udział w filmie "Kevin sam w Nowym Jorku" przyniósł mu już 4,5 mln dolarów.
6

Oglądany: 322222x | Komentarzy: 51 | Okejek: 1543 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało