Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Wielkie budowle, które nie powstały

127 187  
867   23  
Przed Wami zestawienie dziesięciu najbardziej intrygujących projektów, które nie zostały nigdy zbudowane z tego, czy innego powodu...

#1. "Hotel Attraction" ("Hotel Zauroczenie")

Kliknij i zobacz więcej!

Hotel Attraction miał być najwyższym budynkiem w Nowym Jorku w czasie gdy projektował go architekt Antoni Gaudi. Planowana wysokość budynku miała wynosić 360 metrów, co, jak na rok 1908, było zdecydowanie nierealnym przedsięwzięciem. Sam projekt ujrzał światło dzienne dopiero w 1956 roku, gdy opublikowano raport "Nowy Świat - Gaudi".

Ciekawy fakt: Projekt "Hotelu Zauroczenie" jest jedną z propozycji na przebudowę Strefy Zero, w dzielnicy Manhattan, w Nowym Jorku.

#2. "Illinois"

"The Illinois" to propozycja wysokiego na równo milę (1609 metrów) drapacza chmur, przedstawiona przez wizjonera Franka Lloyda Wrighta w 1956 roku. Wierzył on, że taka konstrukcja będzie możliwa do zrealizowania nawet w połowie XX wieku. Budynek miał się składać z 528 pięter, a zakładana całkowita jego powierzchnia wynosiłaby 18,46 miliona metrów kwadratowych.

Ciekawy fakt: Największym problemem, który uniemożliwił Wrightowi zrealizowanie swojego dzieła, był brak odpowiednich materiałów do zbudowania górnych partii obiektu. Stal dostępna w tamtych latach była zbyt elastyczna i w górnych partiach budynek po prostu kołysałby się na wietrze. Kolejną przeszkodą była zbyt duża liczba wind, które musiałyby obsługiwać mieszkańców, w górnej części budowli zajmowałyby one całą dostępną przestrzeń.Kliknij i zobacz więcej!

#3. "Fourth Grace"

"Fourth Grace" miał powstać w ramach uświetnienia miasta Liverpool jako Europejskiej Stolicy Kultury w 2008 roku. Nazwa projektu (Fourth Grace) powstała w odniesieniu do sąsiadujących trzech historycznych budowli, znajdujących się na terenie Pier Head, których nazwa brzmi "The Three Graces".
Zwycięzcą konkursu został architekt Will Alsop, którego projekt, widniejący na obrazku poniżej, nosił nazwę "The Cloud" ("Chmura"). Projekt ten został skasowany już w 2004 roku z powodu narastających kosztów.

Ciekawy fakt: "The Fourth Grace" zostało zaprojektowane jako przestrzeń biurowa ze 107-pokojowym hotelem oraz 4645 metrami kwadratowymi powierzchni dla barów, restauracji i galerii.
 
Kliknij i zobacz więcej!

#4. "Beacon of Progress"  ("Latarnia Postępu")

Planowana konstrukcja miała mieć 457 metrów wysokości i stanowić uświetnienie Wystawy Światowej, która odbyła się w Chicago w 1893 roku. Francuski architekt, profesor uczelni MIT (Massachusetts Institute of Technology), Desire Despradelle, wygrał konkurs z projektem "Latarnia Postępu". Gdyby tylko znaleźli się wyjątkowo hojni sponsorzy, budynek ten zostałby najwyższym na świecie.

Ciekawy fakt: Projekt zakładał, że u podnóża budowli będzie znajdował się amfiteatr, którego widownia mogłaby pomieścić 100 tysięcy osób.

Kliknij i zobacz więcej!

#5. "Ville Contemporaine"

"The Ville Contemporaine" to projekt gigantycznego osiedla, na którym miejsce zamieszkania znaleźć miało około 3 miliony mieszkańców. Projekt ten opracował francusko-szwajcarski architekt Le Corbusier. W samych centrum projektu znajdować się miało 60 drapaczy chmur, zbudowanych ze stalowych ram i pokrytych wielkimi taflami szkła. Dookoła wieżowców miały znajdować się biura i apartamenty dla najbogatszych obywateli.

Ciekawy fakt: Przez wiele lat francuscy oficjele zmagali się bezskutecznie z poszerzającą się nędzą w paryskich slumsach. Le Corbusier uważał, że jego projekt idealnie wpasuje się w koncepcję ulokowania wielkiej liczby osób na małej przestrzeni, co miało być rozwiązaniem mieszkaniowego kryzysu urbanistycznego.

Kliknij i zobacz więcej!

#6.  Wieża Tatlina

Wieża Tatlina, gdyby powstała, przyćmiłaby nawet słynną wieżę Eiffla w Paryżu. Konstrukcja ta miała powstać z materiałów przemysłowych: żelaza, szkła i stali i stać się zarazem symbolem radzieckiej nowoczesności. Zaprojektowana została przez Władimira Tatlina, komunistycznego architekta, tuż po zakończeniu rewolucji październikowej. Miała mieć wysokość 400 metrów, a goście wjeżdżaliby na jej szczyt po stalowej spirali znajdującej się na zewnątrz konstrukcji. 

Ciekawy fakt: Za podstawę całej tej struktury miał służyć obracający się sześcian, w którym odbywałyby się wykłady, konferencje i spotkania. Sześcian ten miał wykonywać jeden pełny obrót w ciągu roku kalendarzowego. Nad nim znajdowałaby się mniejsza piramida, której obrót dookoła własnej osi trwałby jeden miesiąc.

Kliknij i zobacz więcej!

#7. Piramida TRY 2004 w Shimizu

Projekt "Piramidy TRY 2004 " ujrzał światło dzienne po raz pierwszy w 2004 roku. Zakłada on wybudowanie konstrukcji w kształcie masywnej piramidy nad Zatoką Tokijską w Japonii. Struktura ta ma być 12 razy większa od Wielkiej Piramidy w Gizie i będzie mogła pomieścić do 750 tysięcy ludzi. Jeżeli powstanie, będzie to największa budowla wykonana przez człowieka, jaka do tej pory stanęła na Ziemi. Konstrukcja Piramidy TRY będzie składała się z 55 mniejszych piramid, z których każda będzie wielkości Hotelu Luxor w Las Vegas (30 pięter).

Ciekawy fakt: Powodem, dla którego realizacja projektu nie może się odbyć, jest brak obecnie dostępnych materiałów budowlanych na rynku. Konstrukcja musi składać się z super lekkich i jednocześnie bardzo wytrzymałych materiałów, które dostępne będą dopiero w przyszłości.

Kliknij i zobacz więcej!

#8. Ultima Tower

Ten projekt na pierwszy rzut oka wygląda jak żywcem wyjęty z jakiejś fantastycznej opowieści. Ultima Tower, projekt autorstwa amerykańskiego architekta Eugene Tsui został wykonany w 1991 roku. W założeniach konstrukcja ta ma mieć 3217 metrów wysokości (2 mile), a jej podstawa miałaby średnicę około 1800 metrów. Ultima Tower składałaby się z 500 pięter, które mogłyby ugościć milion mieszkańców. Ciekawe, czy znajdzie się inwestor, które w tę gigantyczną konstrukcję chciałby zainwestować, bagatela, 150 miliardów dolarów...

Ciekawy fakt: Struktura tego modelu jest odzwierciedleniem największej budowli nie stworzonej przez człowieka - gniazda afrykańskich termitów.

Kliknij i zobacz więcej!

#9. Pałac Sowietów (Pałac Rad)

Gdyby konstrukcja ta została zrealizowana, zostałaby największą budowlą we współczesnym jej świecie. Miała powstać nad rzeką Moskwą, nawet zdążono wyburzyć Cerkiew Chrystusa Zbawiciela, by przygotować teren pod jej budowę. Konkurs na najlepszy projekt wygrał w 1934 roku radziecki architekt Borys Jofan, którego szkic wybrany został spośród 272 prac, które zostały nadesłane z całego świata. Budowla, gdyby powstała, miałaby 415 metrów wysokości, a jej zwieńczeniem zostałaby wielka rzeźba przedstawiająca Władimira Iljicza Uljanowa, zwanego popularnie Leninem.

Ciekawy fakt: Projekt zaczęto realizować w 1937 roku. Dalsze prace przerwała inwazja Niemców na Rosję w 1941 roku. Stalowe elementy, które zostały już zamocowane, zostały rozebrane i użyte jako elementy fortyfikacji i umocnień, które miały zatrzymać najeźdźców przed zdobyciem Moskwy.

Kliknij i zobacz więcej!

#10. Volkshalle (Hala Ludowa)

Hala Ludowa (The Volkshalle) miała być ogromnym budynkiem zaprojektowanym na cześć Adolfa Hitlera przez jego architekta Alberta Speera około 1930 roku. Miała to być najwspanialsza, budząca największe wrażenie budowla, której lokalizację przewidziano w samym centrum stolicy Niemiec - Berlinie. Wybuch II wojny światowej spowodował, że projekt ten nigdy nie został zrealizowany.

Ciekawy fakt: Spójrzcie proszę na ilustrację pod spodem, gdzie na piedestale znajduje się figura nazistowskiego orła. Sam piedestał wraz z rzeźbą, gdy słońce pada na nie z odpowiedniej strony, daje z daleka złudzenie twarzy samego Fuhrera.

Kliknij i zobacz więcej!
 

Oglądany: 127187x | Komentarzy: 23 | Okejek: 867 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało