Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Leslie Nielsen - najpoważniej jak się da

113 036  
1937   67  
Leslie Nielsen - charakterystyczny siwowłosy komik, którego wizytówką była kamienna twarz towarzysząca wypowiadaniu głupot o wyjątkowo potężnym stężeniu absurdu, właśnie opuścił ten ziemski padół. Mimo że jedni go uwielbiali, a inni darzyli wyjątkową antypatią, jedno trzeba przyznać – popisy sierżanta Franka Drebina w wielu z nas wzbudzają tęsknotę za zamierzchłą epoką kaset VHS.

Leslie Nielsen przyszedł na świat w 1926 roku w Kanadzie. Jego ojcem był Duńczyk, a matką obywatelka Walii.

Wujek przyszłego bohatera brooksowej interpretacji „Drakuli”, Jean Hersholt, był sławnym aktorem kina niemego. Kiedy Leslie chwalił się, że ma w swojej rodzinie taką gwiazdę, nikt mu nie wierzył.

W wieku siedemnastu lat Nielsen trafił do Kanadyjskich Sił Zbrojnych, a podczas II Wojny Światowej wyszkolony został na powietrznego strzelca.
 • Początkowo Leslie wiązał swą karierę z pracą w rozgłośni radiowej. Udzielał się jako DJ oraz skończył radiową akademię w Toronto. Wkrótce dostał propozycję wyjazdu stypendialnego do nowojorskiej uczelni Neighborhood Playhouse. Skorzystał z tej szansy i rozpoczął studia na wydziale teatralnym i muzycznym.
- Jaka była Twoja pierwsza szkolna rola?
- Zagrałem Marry Poppins*. Trudno sobie to wyobrazić, co?
*Marry Poppins – bohaterka książek dla dzieci napisanych przez Pamelę L. Travers
 • Pierwszy raz Kanadyjczyk pojawił się przed kamerą w 1948 roku (czyli dokładnie 40 lat przed „prawdziwym” debiutem w pierwszym filmie z serii „Naga Broń”). Za występ u boku samego Charltona Hestona w jednym z odcinków serii „Studio One” zainkasował marne 75 dolców.
 • Jednym z pierwszych znaczących obrazów, w których Nielsen dał się poznać jako niezły aktor, był film „Forbidden Planet z 1956 roku.


   
 • Kanadyjczyk brany był pod uwagę jako kandydat do roli Messali w superprodukcji „Ben Hur”. Ostatecznie w postać tę wcielił się Stephen Boyd.
- Czy złamałeś kiedyś prawo?
- Nie. Ona mówiła, że ma 18 lat!
 • Przez jakiś czas Nielsen współpracował ze studiem Walta Disneya, gdzie obsadzony został w głównej roli serialu „The Swamp Fox”.

   
 • W czasach świetności swojej kariery aktor zagrał w ponad 100 filmach i zaliczył ok. 1500 występów telewizyjnych. Łącznie wcielił się w przeszło 200 różnych bohaterów. W 1977 roku próbował swych sił w „nowoczesnym” kinie akcji (po sieci krąży gdzieś scena walki kung-fu z udziałem, szpakowatego wówczas, Kanadyjczyka).
- Jaki jest Twój ulubiony dowcip?
- Nie pamiętam początku, ale finał szedł tak: To nie są dudy, Lessie, ale nie przestawaj dmuchać!

 • Talent komediowy Nielsena objawił się dopiero w 1980 roku w parodiującym popularne wówczas obrazy katastroficzne filmie „Czy leci z nami pilot?”, gdzie mocno już posiwiały aktor zagrał drugoplanową postać lekarza.
https://www.youtube.com/watch?v=0A5t5_O8hdA
I am serious. And don't call me Shirley.
 • Autopilot Otto ma swoje własne własne konto na Facebooku.
 • Linie lotnicze Air Mexico jako jedyne na świecie nie widziały żadnych przeciwwskazań aby film ten  emitować podczas przelotów pasażerskich.
 • Twórcy bardzo dobrze przyjętego „Czy leci z nami pilot?” - bracia Zucker oraz Jim Abrahams nie zastanawiali się kogo obsadzić w roli gapowatego policjanta – bohatera serialu „Police Squad!”. W 1982 roku Nielsen począł siać destrukcję i zabijać absurdem jako Frank Drebin. Tym oto sposobem Leslie zamknął się w szufladce oznaczonej tabliczką z napisem „aktor komediowy - mistrz pełnej powagi” i na wszelki wypadek połknął kluczyk.
- Czy napisałeś kiedyś do kogoś list fanowski?
- Tak. Raz napisałem do jednej ze Spice Girls.
- Do której.
- To chyba była Old Spice.

 • Ktoś powiedział, że Leslie Nielsen to człowiek, który mówi nieśmieszne rzeczy w sposób równie nieśmieszny, ale z jakiegoś powodu widzowie śmieją się do rozpuku. Podczas jednego z programów telewizyjnych zademonstrował ten talent. Sentencję: „Pani Johnes, proszę usiąść. Chciałbym pomówić o pani synu” powtórzył dwa razy. Najpierw w tonie dramatycznym – publiczność milczała. Następnie powiedział to równie poważnie, ale w stylu Franka Drebina wywołując tym samym donośny rechot widzów.
 • W ciągu 54 lat swojego istnienia magazyn Penthouse tylko dziewięć razy umieścił na okładce zdjęcie mężczyzny. Leslie pojawił się zarówno tam...


  ...jak i na okładce "Playboya".


   
 • Aktor ten miał pewne niecodzienne hobby – bardzo często podczas wywiadów pozwalał sobie na spowodowanie lekkiego potknięcia w konwersacji za pomocą specjalnej „maszynki do puszczania bąków”. Nawet ten mocno niesmaczny żart w wykonaniu Nielsena nabiera nieco kurtuazji.
https://www.youtube.com/watch?v=k7OiKj8Bvrw

 • Ostatni film Nielsena – niskobudżetowa animacja – prawdopodobnie nigdy nie ujrzy światła dziennego.
 • Na 2012 rok zapowiadana była premiera filmu „Naga Broń 4”.
- Jakie jest Twoje najstarsze wspomnienie?
- Nie pamiętam.
-Proszę się rozejść, tutaj naprawdę nie ma nic do oglądania!
 
Źródła: 123456

Zamieszczone w artykule cytaty wygrzebane zostały stąd. To jeden z jego ostatnich wywiadów.

Oglądany: 113036x | Komentarzy: 67 | Okejek: 1937 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało