Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

20 niezwykłych ciekawostek z tytoniowej krainy

150 969  
1062   94  
Papierosy, niegdyś reklamowane w telewizji przez sportowców oraz lekarzy, dzisiaj nie mają za dobrego PR. Zanim podzielą los dopalaczy, a sami palacze zejdą do podziemia, przyjrzyjmy się kilku faktom z nimi związanym.

 

#1. Z pojedynczych towarów na świecie, papierosy mają największy zbyt - rocznie wypala się ich ponad 5 bilionów.

#2. Do amerykańskich marek: Marlboro, Kool, Camel i Kent należy 70% światowego rynku papierosów.



#3. Dym z papierosów zawiera w sobie arsen, formaldehyd, ołów, cyjanowodór, tlenek azotu, tlenek węgla, amoniak, benzen, polon i kilkadziesiąt innych czynników rakotwórczych.



#4. W latach 50. Kent dodawał do filtrów krokidolit, najbardziej szkodliwy minerał azbestowy.



#5. Aby zapewnić unikatowy smak, każdy producent do masy tytoniowej dodaje składniki specjalne, do których należą np. goździki, lukrecja, olejek pomarańczowy, kakao, mirra, liść laurowy, rum, wanilia czy ocet.

 


#6. W większości krajów świata wiek, od którego legalnie można nabywać papierosy, to 18 lat (limit podniesiony często z 16). W Japonii papierosy można kupić po ukończeniu 20 roku życia.



#7. Wiele osób sądzi, że palenie poniżej 18 roku życia jest nielegalne. Błąd - rodzice zgodnie z prawem mogą dać nieletnim wyroby tytoniowe, tak samo jak nieletni mogą zgodnie z prawem te wyroby palić. Prawnie regulowana jest tylko SPRZEDAŻ wyrobów tytoniowych i tylko w tym sektorze istnieją limity wiekowe.



#8. Naukowcy twierdzą, że przeciętny palacz przez swój nałóg straci 14 lat życia. Nie znaczy to jednak, że palacz umrze młodo - nadal może przeżyć dłużej, niż wynosi statystyczna średnia.



#9. Podczas palenia papierosów do płuc dostaje się ponad 4000 substancji toksycznych.



#10. Stany Zjednoczone to jedyny liczący się rynek wyrobów tytoniowych, w którym odsetek palących kobiet (22%) zbliżony jest do odsetku palących mężczyzn (35%). Europa ma nieco większą różnicę (46% mężczyzn i 26% kobiet pali papierosy), natomiast w pozostałych częściach świata odsetek palących kobiet jest dość niski.
Statystyki: Afryka (29% mężczyzn i 4% kobiet); Południowo-wschodnia Azja (44% mężczyzn i 4% kobiet); Zachodni Pacyfik (60% mężczyzn i 8% kobiet).

 


#11. Nikotyna dociera do mózgu w 10 sekund po zaczerpnięciu w płuca i rozchodzi się po całym organizmie. Pamiętać o tym powinny zwłaszcza palące kobiety w ciąży i karmiące piersią.



#12. Przeciętny palacz papierosów light i mentol zaciąga się mocniej niż palacz tych tradycyjnych, przez co wchłania praktycznie taką samą ilość nikotyny.



#13. Słabsze papierosy posiadają również specjalne dziurki na filtrze, aby część dymu mogła swobodnie się przez nie ulatniać. Wielu palaczy celowo zakrywa te dziurki palcami lub wargami.



#14.
Układ immunologiczny palaczy musi pracować ciężej niż u osób niepalących. Z jednej strony obniża to ilość przeciwutleniaczy we krwi, z drugiej, układ odpornościowy palacza może zareagować szybciej w wypadku ataku wirusów.



#15.
Niektórzy ludzie (w większości mężczyźni) mogą być podnieceni na widok palącej osoby (głównie kobiety, rzecz jasna). Jak większość fetyszy, może mieć to podłoże w jakimś wydarzeniu w dzieciństwa. Zapalenia papierosa - zwłaszcza mentolowego - podczas podniecenia sprawi jednak, że krew będzie z penisa odpływać.

 



#16. Według Światowej Organizacji Zdrowia ok. 25% sprzedawanych na świecie papierosów pochodzi z przemytu.



#17. Większość palaczy przygodę z nałogiem rozpoczęła przed osiągnięciem wieku dojrzałości, co z reguły miało tę dojrzałość podkreślić. Podobne symbole dojrzałości w umysłach nieletnich to np. pierwsze golenie, noszenie wysokich obcasów, spożycie alkoholu czy seks.



#18. Palacze zwykle mówią o różnych efektach "po spożyciu", takich jak uczucie spokoju, relaksu, czujności, pobudzenia, koncentracji i wielu innych. W rzeczywistości palenie powoduje różne efekty w zależności od tego, czego dana osoba oczekuje, zmieniając papierosy w najskuteczniejszy środek placebo na świecie (zaspokajanie głodu nikotyny to jedyny rzeczywisty czynnik relaksacyjny). Palacz przyjmie te efekty jako powód do kontynuowania nałogu.



#19. Specjalne składniki i sposoby produkcji zaangażowane są w to, aby nikotyna zawarta w papierosach była dużo silniejsza od tej, którą znajdziemy w samym tytoniu.



#20. Mocznik, chemiczny związek, który jest głównym składnikiem moczu, używany jest w przemyśle do nadania papierosom specjalnego "smaku".


Nie pozostaje rzec nic innego, jak tylko: smacznego!

Oglądany: 150969x | Komentarzy: 94 | Okejek: 1062 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

24.04

23.04

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało