Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Terminal Mehrana Karimi Nasseriego

83 571  
653   7  
Wiele osób z pewnością widziało film "Terminal" z Tomem Hanksem w roli głównej. Jest to opowieść o człowieku, który na skutek zbiegu okoliczności i "dzięki" bezlitosnej biurokracji, zmuszony jest egzystować na terenie terminalu lotniska.

Kliknij i zobacz więcej!

Jak pewnie niektórzy wiedzą (bo wspominaliśmy o tym  tutaj),  bohater tego filmu ma swój pierwowzór w rzeczywistości. Historia jest na tyle ciekawa, że warta jest szerszego opisania.
Mehran Karimi Nasseri, irański uchodźca, został zatrzymany, osadzony w więzieniu, torturowany, a w końcu wydalony z ojczyzny za demonstracje skierowane przeciwko szachowi Mohammedowi Reza Pahlawiemu. Po długiej tułaczce otrzymał azyl polityczny w Belgii, który pozwalał mu zamieszkać w dowolnym kraju europejskim.

Kliknij i zobacz więcej!
 
Mehran zdecydował się pojechać do Anglii, jednak w drodze, na lotnisku w Paryżu, skradziono mu dokumenty. Jakoś udało mu się wsiąść do samolotu lecz Anglicy odesłali go z powrotem. W Paryżu został aresztowany, ale wkrótce go zwolniono. Wyjaśniło się bowiem, że Irańczyk na terenie lotniska przebywa legalnie (gdy tam trafił - miał dokumenty, skradziono mu je na terenie samego lotniska). Na teren Francji jednak nie może zostać wpuszczony, gdyż nie ma ani paszportu, ani certyfikatu uchodźcy.

Kliknij i zobacz więcej!

Mehran żył na lotnisku Charlesa de Gaulle'a od 1988 do 2006 roku.
Początkowo dokarmiali go i pomagali mu pracownicy lotniska i pasażerowie, później usłyszeli o nim dziennikarze, przeprowadzali z nim wywiady i tak Nasseri zarabiał na życie...

Kliknij i zobacz więcej!
 
Mehran Nasseri posługuje się pseudonimem Sir, Alfred (koniecznie przecinek po Sir).

Kliknij i zobacz więcej!
 
Jego sprawą zajął się francuski adwokat Christian Bourguet, który zwrócił się do rządu belgijskiego o wydanie Nasseriemu duplikatu certyfikatu uchodźcy. Belgijscy urzędnicy odmówili, tłumacząc odmowę tym, że Nasseri musiałby osobiście stawić się w Belgii celem identyfikacji. Prawo belgijskie mówi jednak, iż uchodźcy, którzy dobrowolnie opuszczą Belgię, nie mają tu prawa powrotu, a więc rząd belgijski odmówił Nasseriemu prawa wjazdu do Belgii, aby potwierdzono jego tożsamość.

Kliknij i zobacz więcej!
 
W 1999 roku adwokat wywalczył dla niego prawo pobytu na terenie Francji. Nasseri nie opuścił jednak lotniska i mieszkał na Terminalu1. Przez 18 lat życia na lotnisku, Irańczyk spędzał swój wolny czas (a miał go całkiem sporo) czytając książki, słuchając radia, pisząc pamiętnik i ucząc się ekonomii.

Kliknij i zobacz więcej!
 
W sierpniu 2006 roku nasz bohater zachorował i zmuszony był opuścić lotnisko. W szpitalu przebywał do końca stycznia 2007, a po jego opuszczeniu przez kilka tygodni mieszkał w hotelu niedaleko lotniska.
 
Za prawa do ekranizacji opowieści na temat jego życia, Sir, Alfred otrzymał 275 tysięcy dolarów.
 
Kliknij i zobacz więcej!

Przypadek Mehrana nie jest odosobniony. Inny uchodźca z Iranu, pani Zahra Kamalfar, mieszkała na moskiewskim lotnisku Szeremietiewo przez 10 miesięcy...
 
Kliknij i zobacz więcej!


...a Japończyk Hiroshi Nohara - 4 miesiące na lotnisku w Meksyku.
 
Kliknij i zobacz więcej!
 

Oglądany: 83571x | Komentarzy: 7 | Okejek: 653 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

16.04

15.04

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało