Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Krótka historia zdjęciowego retuszu

91 105  
575   18  
Dziś nawet dogłębnie odmłodzony Krzysztof Ibisz zerkając na nas z okładki programu telewizyjnego świeci swym cyfrowo wybielonym siekaczem. Teraz każdy przy odrobinie photshopowych umiejętności potrafi przerobić Sarę Jessicę Parker na np. seksowną kobietę. Ale my tu nie o tym... Oto krótka historia retuszu.


 • 1860 – Najbardziej znana fotografia przedstawiająca męża amerykańskiego stanu, Abrahama Lincolna, jest jednym z najstarszych przykładów zdjęciowej manipulacji. Głowa pana prezydenta przeszczepiona została do ciała innego polityka – Johna Calhouna.
 • 1864 – Inny amerykański prezydent Ulysses Grant (wtedy pełniący funkcję generała podczas Wojny Secesyjnej) został uwieczniony na majestatycznej fotografii, która jak się okazało była efektem połączenia trzech różnych zdjęć: jego własnego portretu, konia i ciała należącego do generała Aleksandra McCooka oraz fotografii jeńców wojennych schwytanych po jednej z bitew.
 • 1865 – sprytny fotograf po zrobieniu zdjęcia generała Shermana w towarzystwie swoich najbardziej zaufanych towarzyszy broni, musiał posunąć się do retuszowych sztuczek aby "wklepać” postać innego generała – Francisa Blaira wraz z krzesłem.
 • 1930 – Józef Stalin miał zwyczaj nakazywać „likwidowanie” osób, które były mu niewygodne – to wiemy wszyscy. Czynił to również na fotografiach. W tym przypadku mężczyzna stojący po stalinowej lewicy został wymazany ze zdjęcia wkrótce po swej egzekucji.
   
Inny, podobny zabieg wymazywania z fotograficznej pamięci osób „zbędnych”.
A tu „dowód” na przyjaźń pomiędzy Leninem a Stalinem. Oczywiście fotografia również jest przykładem sprytnej manipulacji.
 • 1937 – Z jakiegoś powodu Adolf Hitler nakazał usunąć ze wspólnej fotografii postać Goebbelsa
 • 1942 - „Epickie” zdjęcie Benita Mussoliniego obiegło cały świat. Nic dziwnego, że fotografia ujrzała światło dzienne w takiej postaci - w oryginale, oprócz rumaka i siedzącego na nim duce, można było zobaczyć osobę pilnującą konia, aby ten nie zrzucił przypadkiem swego cennego jeźdźca.
 • 1968 – Kiedy Fidel Castro wyraził swoje poparcie dla sowieckiej interwencji w Czechosłowacji, Carlos Franqui - współpracownik kubańskiego prezydenta, zerwał kontakty z reżimowym rządem i wraz z rodziną uciekł z kraju. Niemiły Fidelowi „zdrajca” został więc usunięty z tej fotografii.
 • 1971 – Kanclerz RFN złożył wizytę Pierwszemu Sekretarzowi Partii Komunistycznej – Leonidowi Breżniewowi. Spotkanie minęło w iście szampańskiej atmosferze. Podobno panowie politycy dość mocno zabalowali. Aby nie siać wśród ludu pracującego złej opinii o spotkaniach dyplomatycznych na najwyższym szczeblu, w radzieckich gazetach pojawiła się „poprawiona” relacja z tego wydarzenia. Wszelkie dowody rzeczowe sugerujące obecność jakiegokolwiek alkoholu zniknęły.
 • 1989 – Oprah Winfrey wyginała śmiało ciało na okładce TV-Guide. Wkrótce wybuchł skandal – głowa prezenterki została przyczepiona do ciała aktorki Ann-Margret. Obie panie nie wyraziły zgody na taki zabieg.
 • 1994 – Wkrótce po morderstwie dokonanym przez O.J. Simpsona magazyn Times opublikował portret złoczyńcy. Niestety, manipulowanie kolorem skóry Afroamerykanina spowodowało, że na właścicieli pisma posypały się gromy krytyki oburzonych czytelników.
 • 1997 – 58 turystów zginęło w ataku terrorystycznym, który miał miejsce w egipskiej Świątyni Hatszepsut. Jeden ze szwedzkich tabloidów dodał nieco "krwawych" kolorów do fotografii miejsca tragedii.
 • 2000 – Uniwersytet Wisconsin zachęcał potencjalnych studentów atrakcyjną okładką broszury. Wkrótce okazało się, że czarnoskóry młodzieniec znalazł się na zdjęciu w sposób „mało naturalny”...
 • 2003 – Brytyjski żołnierz i iraccy cywile - połączenie dwóch zdjęć dało dramatyczniejszy efekt. Równie dramatycznie wyleciały z redakcji Los Angeles Times osoby odpowiedzialne za tę drobną manipulację.
 • 2004 – W ramach prezydenckiej kampanii sztab senatora Johna Kerry'ego upublicznił zdjęcie przedstawiające polityka u boku Jane Fondy podczas pewnego antywojennego wiecu.

Dość szybko prawda wyszła na jaw...

 • 2004 – Również i George Bush, podczas tej samej prezydenckiej kampanii, pozwolił sobie na drobne oszustwo.
 • 2005 – Clement Hurd - autor ilustracji do książki dla dzieci „Goodnight Moon” pozbawiony został papierosa... mimo że przez dwie poprzednie dekady, podczas których książeczka była publikowana, nikomu ta fotografia nie przeszkadzała.
Podobny los spotkał parę lat wcześniej słynną czwórkę z Liverpoolu – na plakacie przedstawiającym okładkę albumu „Abbey Road” Paul McCartney zmuszony został do rzucenia zgubnego nałogu.

Do walki z tytoniowym przemysłem przyłączył się też sam Churchill, któremu wyjęto z ust cygaro.W takiej formie olbrzymia fotografia zawisła nad wejściem do jednego z londyńskich muzeów.
 • 2008 – To zdjęcie Sarah Palin obiegło internet. Wkrótce jednak okazało się, że to wcale nie pani wiceprezydent pozuje na fotografii.
 • 2009 – Heath Ledger zmarł na krótko przed premierą „Mrocznego Rycerza”. Pismo Vanity Fair opublikowało wspólne zdjęcie aktora i reżysera filmu - Christophera Nolana. Wyszło jednak na jaw, że fotografia pochodzi z 2005 roku i zrobiona została podczas zdjęć do obrazu „Tajemnica Brokeback Mountain”. Postać Nolana wkomponowana została w sposób cyfrowy.
Źródła: 12

Oglądany: 91105x | Komentarzy: 18 | Okejek: 575 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

29.11

28.11

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało