Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Niesamowita sieć jaskiń na Borneo

62 877  
436   6  
W dobie internetu, telewizji i innych środków masowego przekazu, wydaje się, że już wszystko zostało zbadane i odkryte. Okazuje się jednak, że są jeszcze na ziemi obszary, gdzie nawet Google Maps nie sięga.

Pod parkiem narodowym Gunung Mulu w malezyjskiej części Borneo, badacze odnaleźli podziemne jaskinie tworzące ze sobą niesamowitą sieć połączeń, która obecnie liczy sobie 300 kilometrów, choć w całości nie zostało to jeszcze zbadane.


Ta krystaliczna jaskinia jest prawdopodobnie największą tego typu na świecie. Zespół badaczy, który się nią zajmuje, prowadzi Tim Allen, a na jego poszczególnych członków składają się: Dr Gina Moseley, Hugh St Lawrence, Pete Smart, Andy Eavis, Matt Kirby oraz fotograf Robbie Shone. Pan Shone powiedział: Praca rozpoczęta przez ekipę prawdopodobnie nie zostanie ukończona podczas mojego życia, to zadanie dla następnych dwóch, może trzech generacji. Pojawiły się nowe jaskinie i podziemne połączenia, więc wydaje się to być niekończącą opowieścią. Jaskinie naszej planety są pewnego rodzaju granicą. To ostatni obszar na jaki może zejść człowiek, co powoduje u nas dreszczyk emocji.


Aby to co robimy, było częścią brytyjskich dążeń, wszystko co robimy musi być starannie nagrane. Wszyscy spędzamy czas w tej niesamowitej sieci, co jest jedną z najbardziej niezwykłych rzeczy.

JASKINIOWY PRYSZNIC

W jaskini uformowały się wapienne prysznice, które pozwalają świeżej wodzie z deszczu dostać się do środka, tworząc tym samym naturalny cud. Można zauważyć płaskość skały w miejscu, gdzie spływa woda, dzięki czemu wygląda to jak blat. Ten "prysznic" zaopatruje całą ekipę w świeżą wodę w 25-stopniowym upale!


DEER CAVE, jeden z najdłuższych fragmentów świata

Tutaj członek ekipy ogląda wejście do południowego korytarza. Można tu spotkać 3 miliony (!) nietoperzy. Zwróć uwagę na stosunek wielkości człowieka do jaskini.


W niezliczonej sieci jaskiń znajdziesz odbite czarne dłonie, datowane na setki lat wstecz. Jest to powszechny dowód prehistorycznej kultury w wielu jaskiniach na całym świecie. Warto zwrócić uwagę, że ręce są bardzo duże, mimo powszechnej opinii, że w tym czasie ludzie byli mniejsi.


W dalekiej przyszłości, zanim sieć jaskiń zostanie naniesiona na mapy, ekipa będzie kontynuować odnajdywanie ekscytujących odkryć, które pomogą nam zrozumieć cuda tej jaskini oraz nauczą nas wiele o powstaniu świata.


Więcej zdjęć znajdziecie na stronie internetowej autora.


Oglądany: 62877x | Komentarzy: 6 | Okejek: 436 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

02.08

01.08

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało