Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Prawdziwe wersje znanych bajek

274 937  
1039   88  
Wszyscy za młodu lubiliśmy słuchać bajek. O czym jednak nie każdy wie, sporo znanych historii dla dzieci musiało ulec cenzurze i "wygładzeniu", bo ich pierwotna wersja mogłaby przerazić nawet dorosłego czytelnika.

#1. Flecista z Hameln


W znanej wersji dzielny flecista z pomocą swego cudownego instrumentu wyprowadza z miasta wszystkie szczury i topi je w rzece.
Mieszkańcy jednak nie chcą mu za ten szlachetny czyn zapłacić, więc w taki sam sposób wyprowadza również dzieci. Ten czyn zmusił mieszkańców do wywiązania się z umowy. W oryginalnej wersji dzieci nie miały tyle szczęścia i skończyły tak samo jak gryzonie - utopione w rzece.


#2. Czerwony KapturekWszyscy wiemy, że Czerwonego Kapturka od pożarcia ratuje dzielny leśniczy. W oryginale jednak dziewczynka dzieli los ze swoją babcią, kończąc jako pokarm dla wilka.


#3. Mała SyrenkaBajka opowiada o tym, jak syrenka Ariel staje się człowiekiem i wychodzi za mąż za księcia. W oryginale historia toczy się inaczej. Ariel nie może pogodzić się z tym, że książę poślubił inną. Ktoś daje jej nóż, którym ma zabić księcia. Nie jest jednak w stanie tego zrobić i z rozpaczy rzuca się w morze, zamieniając się w pianę i ostatecznie ginąc.


#4. Królewna ŚnieżkaW wersji powszechnie znanej zła królowa wydaje rozkaz zabicia Śnieżki. Jako dowód śmierci posłużyć ma wycięte serce księżniczki. W oryginale królowa żąda płuc i wątroby, które zamierza zjeść na obiad.


#5. Śpiąca królewnaNasza bohaterka śpi przez 100 lat w wyniku działania klątwy, którą pocałunkiem zdejmuje pewien książę. W pierwotnej wersji tej historii książę gwałci niczego nieświadomą królewnę, która w następstwie tego rodzi po jakimś czasie dwójkę dzieci. Oczywiście nadal śpiąc.


#6. TitelituryW znanej wersji córka pewnego młynarza ma za zadanie uprząść ze słomy złoto na życzenie króla. Pomaga jej tajemniczy karzełek, który za swe magiczne usługi najpierw odbiera pierścień i naszyjnik, a później żąda jej przyszłego dziecka. Kiedy dziecko się rodzi, karzełek wraca po swoją zapłatę. Na prośbę dziewczyny decyduje się odstąpić od umowy, jeśli ta w ciągu 3 dni odgadnie jego imię, co się jej w końcu udaje. W oryginale Titelitury tak bardzo się tym faktem zezłościł, że sam rozerwał się na kawałki.


#7. Złotowłosa i trzy misieW znanej wersji dziewczynie udaje się uciec przez okno, kiedy misie wracają do domu. W pierwotnej wersji szczęśliwego zakończenia brak i Złotowłosa zostaje zjedzona.


#8. Jaś i MałgosiaZamiast wiedźmy, oryginalna wersja przedstawia diabła, który chce pożreć dzieci. Nie ma tutaj pieca, ale jest koziołek do cięcia drewna, na którego Jaś i Małgosia mieli się wspiąć i tam powoli wykrwawić. Dzieci stwierdziły, że nie wiedzą jak to zrobić. Zaprezentowała im to żona diabła, kładąc się przykładnie na drewnianym urządzeniu. W tym momencie Jaś i Małgosia szybko ją związali, na końcu podrzynając jej gardło.


#9. Dziewczyna bez rąkW zmienionej wersji dziewczyna daje sobie odciąć ręce, aby uratować swojego ojca od śmierci z rąk diabła. W oryginale robi to samo, ale motyw jest inny. Robi to, by stać się nieatrakcyjną dla swego kazirodczego brata.


#10. KopciuszekW oryginale dwie przyrodnie siostry Kopciuszka chcą oszukać księcia, odcinając sobie kawałek stopy. Ten, kiedy się o tym dowiaduje, rozkazuje gołębiom wydziobać ich oczy.
 
5

Oglądany: 274937x | Komentarzy: 88 | Okejek: 1039 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

04.08

03.08

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało