Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

7 prawdziwych postaci, które zainspirowały filmowców

170 169  
1163   27  
Oglądając taki film, jak reklamowany ostatnio „Salt”, można sobie zadać pytanie: „Skąd scenarzyści wzięli pomysł na film?”. Odpowiedź sama ciśnie się na usta. Nie będziemy przytaczać tutaj tej szlachetnej nazwy określającej zwieńczenie naszych pleców. Przedstawimy zatem całkiem realne osoby, które zainspirowały hollywoodzkich filmowców.

#1. Doktor Emmet Brown Ronald Mallett


film: „Powrót do przyszłości”


Ronald Mallett jest profesorem fizyki od lat obsesyjnie pracującym nad stworzeniem wehikułu czasu. Zagadnienie to stało się dla Malletta życiowym celem – kiedy przyszły naukowiec miał dziesięć lat, jego ojciec zmarł na atak serca. Chłopiec zainspirowany książką H.G.Wellsa „Wehikuł Czasu” postanowił zrobić wszystko, aby cofnąć się w czasie i w porę uprzedzić ojca o niebezpieczeństwie. W 2006 roku Ronald Mallett całkiem poważnie stwierdził, że już za parę lat podróże w czasie staną się możliwe dzięki wynalazkowi bazującemu na odpowiednio zinterpretowanej teorii względności Einsteina.


Ciekawe, czy do testów wykorzysta DeLoreana?

#2. Jacques Mayol Jacques Mayol


film: „Wielki Błękit”

Bohater „Wielkiego Błękitu” - jednego z największych dzieł Luca Bessona wzorowany jest na autentycznej postaci nurka Jacqusa Mayola, który zresztą osobiście brał udział w pisaniu scenariusza do filmu.

Mayol był nurkiem, który dzięki treningom fizycznym, jodze i medytacji zdołał dwukrotnie pobić światowy rekord zejścia bez butli (poprzedni rekord - 54 metry ustalony został przez Enza Maiorca - w filmie granego przez Jeana „Leona” Reno). W wieku 56 lat Jacques, pomimo ostrzeżeń lekarzy sugerujących, że ludzki organizm może nie wytrzymać ogromnego ciśnienia wody, zszedł na głębokość 105 metrów.
Teoria Mayola dotycząca jednoczenia się z oceanem i koegzystencji z delfinami przedstawiona została w jego książce pt. „Homo Delfinus”.
#3. Rocky Balboa Chuck Wepner


film: ”Rocky”

Chuck Wepner zanim zaczął boksować imał się różnych zajęć – był m.in. ochroniarzem. Ogromna pasja i chęć walki na ringu ostatecznie doprowadziła Wepnera do samej paszczy lwa. W obliczu pojedynku z Muhammadem Ali, nikt nie wróżył Wepnerowi żadnych szans. Bokser zaszył się w niewielkiej górskiej miejscowości, gdzie przez 8 tygodni, pod okiem trenera, szlifował swój pięściarski warsztat.

W dziewiątej rundzie zaciętej walki poobijany Ali runął na matę... Szczęśliwy Wepner miał wtedy krzyknąć do swego menadżera: ”Hej! Znokautowałem go!”. W odpowiedzi usłyszał: „Taaaa... ale teraz to on dopiero wygląda na wkurzonego”.

Faktycznie, czarnoskóry mistrz po chwili spuścił Wepnerowi niemiłosierny łomot łamiąc mu nos i rozcinając dwa łuki brwiowe. Chuck padł w ostatnich sekundach piętnastej rundy.

W tej chwili siedzący przed telewizorem, mało znany jeszcze wtedy aktorzyna – Sylvester Stallone – dławiąc się grapefruitem spadł z kanapy i poczuł nagły przypływ inspiracji, która to wkrótce zaowocowała filmem „Rocky”.

#4. Zorro Joaquin Murieta


film: ”Zorro”

Na wpół legendarna postać meksykańskiego mściciela to dla wielu pierwowzór słynnego Zorro. Jacquin Murieta przybył, nęcony gorączką złota, do dziewiętnastowiecznej Kalifornii. Niestety, zarówno on jak i jego żona spotkali się na miejscu z przejawami rasowej dyskryminacji. Zazdroszczący im pierwszych sukcesów w poszukiwaniu cennego kruszcu górnicy brutalnie pobili Murietę i zgwałcili jego ukochaną. Od tego czasu wiedziony żądzą zemsty mężczyzna stanął na czele bandy „Pięciu Jacquinów”. Tropił i mordował swoich oprawców, a także czynił to, co każdemu banicie robić wypada – kradł kosztowności bogatym i rozdawał je biednym. W wolnych chwilach walczył z brzydkimi, wąsatymi ciemiężycielami.
Przygody Muriety mają smutny finał – banita został zamordowany, a jego głowę zakonserwowano w słoiku i wystawiono na widok publiczny.

#5. Andy Dufresne David McMillanfilm: „Skazani na Shawshank” (na podstawie opowiadania Stephena Kinga)

Szmugler narkotyków, David McMillan, już kilkakrotnie miał na pieńku ze stróżami prawa, jednak, pechowo dla niego, ostatecznie złapany został w Tajlandii podczas próby transportu heroiny. Trafił do więzienia ze świadomością, że za tego typu wykroczenie może wkrótce znaleźć się w celi śmierci. Musiał więc działać szybko. Udało mu się zdobyć piłę, którą skutecznie chował za zawieszonym na jednej ze ścian plakacie. Przepiłowanie krat było najmniejszym problemem – uciekinier musiał pokonać jeszcze cztery mury, przecisnąć się przez rurę oprowadzającą ścieki, a na koniec zmajstrować bambusową drabinę, dzięki której sforsował ostatni mur więzienia. Parę godzin później McMillan siedział już w samolocie, dzierżąc w ręku sfałszowany paszport.

#6. Indiana Jones Hiram Bingham III

film: seria „Indiana Jones”

Hiram Bingham III był typem człowieka, którego zawsze pociągały przygody. Jeszcze zanim zdobył tytuł archeologa, jego pasja i chęć przeżycia czegoś niesamowitego zawiodły go aż do peruwiańskich Andów, gdzie zabrał się za poszukiwania słynnego, zaginionego inkaskiego miasta. Każdy inny „poszukiwacz przygód” pewnie by szybko wymiękł, jednak to właśnie ten ekscentryczny człowiek stoi za odkryciem Machu Picchu.

Mówi się, że postać Binghama, dzięki jego bestsellerowi „Zaginione miasto Inków", stała się inspiracją dla duetu Spielberg - Lucas do stworzenia postaci profesora Henry'ego "Indiany" Jonesa.

#7. Viktor Navorski Mehran Nasseri


film: „Terminal”


Nasseri był irańskim uchodźcą, który w 1988 roku postanowił osiedlić się w Wielkiej Brytanii (jak sam później zapewniał – jeden z jego rodziców był Brytyjczykiem). Niestety, podczas przesiadki w Paryżu, ktoś ukradł mu bagaż z dokumentami. Mimo to dostał się na pokład samolotu lecącego do Londynu. Kiedy okazało się, że pan Nasseri nie posiada paszportu, nieszczęsny Irańczyk wysłany został w drogę powrotną do Paryża. Początkowo francuska policja planowała aresztować nielegalnego imigranta, jednak okazało się, że prawo pozwalało mu przebywać na terenie lotniska. Od tej chwili nowym domem Mehrana stała się plastikowa ławka w pobliżu jednego z terminali. Spędził na niej kolejnych 16 lat...Źródła: 1, 2, 3, 4, 5

Oglądany: 170169x | Komentarzy: 27 | Okejek: 1163 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

19.09

18.09

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało