Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Dobroczynne działanie spermy

38 042  
39   16  
Kobiety, których partnerzy nie stosują prezerwatyw rzadziej cierpią na depresję, gdyż sperma zawiera związki antydepresyjne - wynika z badań naukowców z USA, które publikuje najnowszy numer "New Scientist".
Naukowcy pod kierunkiem Gordona Gallupa ze State University of New York prowadził badania w grupie 293 młodych kobiet. Uczestniczki zostały podzielone na grupy, ze względu na częstość z jaką ich partnerzy stosowali prezerwatywy w czasie kontaktów seksualnych.

Następnie wszystkie badane poddano testowi diagnozującemu depresję. Okazało się, że te kobiety, których partnerzy nigdy nie stosują prezerwatyw miały najmniejsze ryzyko depresji. W teście uzyskiwały najmniejszą ilość punktów.

W grupie kobiet, których partnerzy regularnie stosowali prezerwatywy częściej odnotowywano objawy depresji czy próby samobójcze.

Kobiety, które współżyły bez użycia prezerwatyw, reagowały tym większym obniżeniem nastroju, im dłuższa była przerwa w kontaktach seksualnych z partnerem. U kobiet, których partnerzy stosowali prezerwatywy nie obserwowano takiej zależności.

Według autorów, antydepresyjne działanie spermy może być związane z obecnością w niej hormonów oddziałujących na komórki nerwowe mózgu i wpływające na nastrój. Są to m.in. testosteron, estrogen, hormon luteinizujący, hormon FSH, prolaktyna czy prostaglandyny.

Te hormony są absorbowane przez nabłonek pochwy do krwiobiegu. Ich obecność można wykryć we krwi kobiety już po kilku godzinach od aktu płciowego.

Jednak Satoshi Kanazawa, psycholog ewolucyjny z University of Pennsylvania kwestionuje te wyniki. Według niego, takie antydepresyjne działanie spermy nie ma żadnego uzasadnienia ewolucyjnego. "To wydaje się zupełnie bez sensu. Po co ewolucja miałaby utrwalać takie zjawisko?" - dziwi się badacz.

Gallup tłumaczy jednak, że sperma o korzystniejszym wpływie na nastrój partnerki mogła dawać mężczyźnie szansę na aktywne życie seksualne i przekazywanie swoich genów potomstwu. Mogła więc warunkować przewagę nad rywalami.

Dokładne wyniki zostaną opublikowane w piśmie "Archives of Sexual Behavior".

Oglądany: 38042x | Komentarzy: 16 | Okejek: 39 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

01.10

30.09

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało