Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Sekrety długowieczności dla każdego

60 540  
482   19  
Nie da się ukryć – żyjemy coraz dłużej, mimo chorób cywilizacyjnych, fast foodów i muzyki Hannah Montanah. Oto kilka informacji o długowieczności – artykuł ten jest redakcyjnym hołdem złożonym dla Długowieczniksa – najstarszego i najbardziej jurnego ze znanych nam Gallów.
 • Na początek, smutny fakt: zgodnie ze źródłami podanymi przez organizację CIA (Centrali Intelligence Agency) z 2005 roku średnia długość życia mieszkańców krajów zaliczających się do tzw. Pierwszego Świata waha się pomiędzy 77 – 83 latami. W tym przypadku sondaż dotyczył Kanady. Porównując wynik uzyskany w np. Mozambiku (35 – 60 lat) trudno globalnie rozpatrywać temat długiego życia.

 • Niektóre postaci pojawiające się w Biblii mogą pochwalić się tyloma latami na karkach, że pojęcie „wiekowy” zaczyna nabierać dosłownego znaczenia. Taki na przykład Matuzalem w chwili swej śmierci miał lat 969 i jest najstarszą osobą, o której wspomina Stary Testament.
   
 • Biblijny Abraham (kojarzony głównie jako osoba, która miała poświęcić Bogu w ofierze swojego syna – Isaaca) dożył 175 lat.
   
 • Postacie z Pisma Świętego wydają się być „marnymi amatorami” jeśli porównać je do pierwszych sumeryjskich władców. Niektórzy z nich mieli dożyć 72 tysięcy (!) lat, natomiast król En-men-lu-ana – żyjący ok 3000 lat p.n.e. podobno rządził przez 43 200 lat.
   
 • Fontanna Młodości – miejsce równie mityczne co El Dorado. Legenda o źródle, które jest w stanie przywrócić młodość każdej osobie, która zeń się napije stała się szczególnie popularna w XVI wieku dzięki konkwistadorowi Juanowi Ponce de Leon. O magicznej fontannie znajdującej się na ziemi Bimini, dowiedział się Hiszpan od mieszkańców podbitego przez siebie Puerto Rico. Niestety, zorganizowana przez niego ekspedycja nie znalazła nawet śladów mitycznego źródła. Nie był to jedyny konkwistador, który szukał tego miejsca – romantyczne legendy mówią o dziesiątkach awanturników, którzy poświęcali życie na poszukiwaniach źródła wiecznej młodości.
 
Temat ten jest w dalszym ciągu całkiem pociągający – w czwartej części „Piratów z Karaibów” sprawą odnalezienia Fontanny ma zająć się sam Jack Sparrow..
.
 • Fredericus Gualdus – żyjący w XVII wieku w Wenecji alchemik i autor „Objawień prawdziwej, chemicznej mądrości”, zwykł podkreślać, że żyje już ponad 400 lat. Na dowód tego pokazywał swój portret namalowany 150 lat wcześniej przez Titiana. Wkrótce po tym jak o długowieczności alchemika zaczęło się robić głośno, Gualdus opuścił Wenecję... aby pojawić się później w osiemnastowiecznym dziele „Compass der Weisen”. Miał wówczas ok 600 lat.
   
 • Szybka podróż do Chin: Oto Li Ching – Yuen, zielarz i znawca wschodnich sztuk walk. Całe życie, które spędził w górach, poświęcił na pogłębianie wiedzy dotyczącej przedłużania życia. W wieku 71 lat wstąpił do armii i został taktykiem oraz nauczycielem technik obrony.
Li Ching – Yuen opublikował wyniki swoich prac nad długowiecznością, chętnie udzielał też wywiadów, a po swej śmierci w 1930 roku doczekał się nawet nekrologu w nowojorskim Timesie.
Warto wspomnieć, że sędziwy Chińczyk przyszedł na świat w 1677 roku... podobno.
 
 • Wszyscy znają najdłużej żyjącą kobietę (w momencie swej śmierci miała 122 lata – tu więcej na ten temat), ale mało kto wie, że zaledwie dwa lata mniej żył Japończyk – Shigechiyo Izumi.
  Trzeba przyznać, że dziadunio nie oszczędzał się – uwielbiał pić alkohol ze sfermentowanego ryżu i nałogowo palił aż do siedemdziesiątego roku życia. Przeżył swoją, zmarłą w wieku 90 lat, żonę o okrągłe trzy dekady. Pomimo pewnych kontrowersji dotyczących jego metryki urodzenia – Izumi wskazywany jest jako najstarszy mężczyzna świata - żył 120 lat i 237 dni.

   
 • Poznajcie żółwia Tu'i Malila. Zwierzątko, które wykluło się w 1777 roku zostało sprezentowane królewskiej rodzinie Tonga przez samego kapitana Jamesa Cooka.

   
  Żółw zakończył swój żywot w 1965 roku, dożywając 188 lat. Na pamiątkę został nawet zakonserwowany...
   

   
 • Jak potwierdziły wyniki badań zmarłego w 2006 roku żółwia Adwaita – to jemu, a nie wyżej opisanemu Tu'i Mailia, należy się tytuł najdłużej żyjącego gada. To mieszkające w indyjskim zoo gigantyczne żółwisko dożyło 255 lat.

   
 • Również i wieloryby potrafią dożyć sędziwego wieku. Najstarszy znany nauce wieloryb grenlandzki zginął z rąk eskimoskich myśliwych w wieku 211 lat.

 
 • Tymczasem najdłużej żyjącym zwierzęciem jest ten oto dorodny małż.
Wiek tych małży określa się po liczbie kolejnych warstw rozrastającej się muszli (w tym przypadku, co roku przyrasta jej 0,1 mm). Naukowcy naliczyli w skorupie wyłowionej z głębokości 76 metrów małży aż 405 linii. W ten sposób przeszło czterystuletni mięczak stał się naukowo udokumentowanym najdłużej żyjącym zwierzęciem.
 
 • A co z roślinami? Dąb Bartek pragnie zgłosić się do kliniki eutanazyjnej po tym, jak dowiedział się o pewnej kalifornijskiej sośnie, która liczy sobie 4841 lat...
Tymczasem korzenie pewnego, wciąż rosnącego, szwedzkiego świerku mają już dziewięć tysiącleci...
 
 • I na koniec: Vilcabamba – miasto staruszków. Na tę andyjską mieścinę natrafili naukowcy w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Okazało się, że żyjący tam ludzie mają wyjątkowo niski cholesterol i rzadko cierpią na choroby serca. Również i wiek mieszkańców wprowadził badaczy w zakłopotanie – niektórzy z wyjątkowo licznych tu staruszków deklarowało, że mają od 100 do 140 lat...

                                     
Gabriel Sanchez - lat 113

                           
   A ten oto pan z motyką ma lat 120


        
    Podczas gdy taki na przykład staruszek liczył sobie 132 lata.

Do dziś nie wiadomo czy wiek staruszków nie został nieco podkolorowany, tym niemniej Vilcabamba – ostatnia stolica państwa Inków, wciąż słynie z „doliny długowieczności”.
 

Źródła:
1, 2, 3, 4, 5

Oglądany: 60540x | Komentarzy: 19 | Okejek: 482 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

21.10

20.10

19.10

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało