Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Mikronacje

77 167  
422   27  
Wirtualne mikronacje to wynalazek XX wieku. Z ich genezą łączą się różne ciekawe historie, ale łączy je jedno: żadne państwo nie traktuje ich poważnie i nie respektuje ich suwerenności.

#1. Wielkie Księstwo Zachodniej Arktyki

Kliknij i zobacz więcej!
Wielkie Księstwo Zachodniej Arktyki zostało założone 2 listopada 2001 roku przez niejakiego Travisa McHenry'ego. Znalazł on lukę w Traktacie Antarktycznym, który głosi, że Antarktyda jest "ziemią niczyją" i żadne państwo nie może sobie rościć prawa do jej terytorium. Pan McHenry stwierdził, że jest osobą publiczną i jako taka, może sobie wziąć w posiadanie kawałek Antarktydy. Księstwo składa się głównie z terytorium Ziemi Marii Byrd, na której to w 1982 roku kręcono sceny to horroru Johna Carpentera pt. "Coś" ("The Thing"). Stolicą tego mikropaństwa jest Wyspa Piotra I.

#2. Republika Molossia

Mikropaństwo założone przez Kevina Baugha (na zdjęciu) 3 września 1999 roku, zajmuje powierzchnię 5,8 hektara w stanie Nevada niedaleko miasta Dayton. W jego skład wchodzą trzy gospodarstwa, z czego dwa należą do Baugha, a trzecie do anonimowego "mieszkańca Molossii". Mikronacja ta ma swoją walutę - Valorę, a na jego terenie zabronione jest posiadanie broni palnej, tytoniu, a także zwykłych, nieenergooszczędnych żarówek. Molossia, była jednym z pierwszych państw na świecie, które uznały niepodległość Kosowa...

Kliknij i zobacz więcej!

Kliknij i zobacz więcej!

#3. Wolne Miasto Christiania

Wolne Miasto Christiania to właściwie jedno z osiedli w stolicy Danii - Kopenhadze w dzielnicy Christianshavn. Zostało założone w 1971 roku, a zasłynęło w świecie jako ośrodek ruchu hippisowskiego, czyli Sex, Drugs, Love and Rock and Roll i jako takie funkcjonuje do dziś. Strach tam się pojawić po zmroku, ale jak ktoś szuka miejsca gdzie można tanio dragi kupić i pooglądać dzieci-kwiaty, to warto się tam wybrać. Obecnie liczy ono około 1000 mieszkańców i zajmuje 34 hektary.

Kliknij i zobacz więcej!

Kliknij i zobacz więcej!

#4. Celestia

Celestia została założona 1 stycznia 1949 roku w Parku Evergreen w stanie Illinois przez Jamesa Thomasa Mangana, który ogłosił się również "Pierwszym Obywatelem" (coś jak w Fallout 2). Żeby było jeszcze ciekawiej uznał on, że od tej pory to właśnie on jest właścicielem Kosmosu. Niestety, żadne z państw nie uznało jego roszczeń i pomimo prób i starań wraz ze śmiercią założyciela, zaginął też wszelki słuch o Celestii. Do dziś przetrwała garść pamiątek z lat 50. i 60. XX wieku - seria znaczków i monet narodu będącego ucieleśnieniem Kosmosu.

Kliknij i zobacz więcej!


#5. Republika Wyspy Róż

Republika Wyspy Róż to właściwie platforma zbudowana przez inżyniera Giorgio Rose w 1968 roku na Morzu Adriatyckim, 11 kilometrów od wybrzeży Rimini we Włoszech. 24 czerwca 1968 roku pan Rose ogłosił niepodległość "sztucznej wyspy" i nazwał ją "Republiką Wyspy Róż", a siebie jej prezydentem. Założenie tego wirtualnego państwa miało na celu ściągnięcie turystów, przy jednoczesnym uniknięciu płacenia podatków. Niestety, rząd włoski nie wykazał ani odrobiny tolerancji i w osobie czterech karabinierów oraz inspektora podatkowego przejął kontrolę na platformie. Niedługo później włoska marynarka wojenna zniszczyła platformę... 

Kliknij i zobacz więcej!


Kliknij i zobacz więcej!


#6. Republika Conch

Republika Conch, Republika Muszli została założona 23 kwietnia 1982 roku na terenie turystycznego miasteczka Key West na Florydzie. W 1982 roku władze USA zaczęły blokować główną drogę nr 1 prowadzącą do Key West i masowo przeszukiwać turystów, zwłaszcza tych spoza granic USA, pod kątem posiadania broni i narkotyków. Wprowadziło to wiele zamieszania na granicy i zniechęciło odwiedzających. Władze miasteczka, po wielu prośbach i groźbach, postanowiły odseparować się od reszty kraju. W tym celu utworzyły własne państwo "Republikę Muszli" i... wypowiedziały wojnę Ameryce. Do żadnego konfliktu zbrojnego oczywiście nie doszło, ale mikronacja podkreśliła tym samym swoją niezależność, której symbolem do dziś jest Dzień Niepodległości obchodzony właśnie 23 kwietnia.

Kliknij i zobacz więcej!


Kliknij i zobacz więcej!

#7. Republika Minerwy

Mikronacja ta powstała w wyniku działań Michaela Olivera, który podjął próbę utworzenia swojego państwa na jednej ze sztucznych wysp na Pacyfiku i stworzenia tam "raju podatkowego". Niepodległość została ogłoszona 19 stycznia 1972, a niedługo później Oliver rozesłał listy do rządów m.in. Fidżi, Australii, Nowej Zelandii, Tonga informując o powstaniu nowego państwa. Prezydentem został mianowany Morris C. Davis.
Idylla nie trwała długo, gdyż 24 lutego 1972, na specjalnej konferencji państw z rejonu karaibskiego, podważono legalność Republiki Minerwy i nie uznano jej jako suwerennego państwa.
W 1982 roku nastąpiła jeszcze zbrojna próba przejęcia wyspy i osadzenia w fotelu prezydenta ponownie pana Daviesa, ale skończyła się ona interwencją zbrojną wojsk Tonga. W 2003 został założony "Rząd Minerwy na Obczyźnie" z siedzibą w Charleston w Kalifornii.

Kliknij i zobacz więcej!


#8. Sealandia

W 1965 roku książę Roy Bates, najmłodszy major w brytyjskiej armii podczas II Wojny Światowej, założył pierwszą w historii Wielkiej Brytanii nielegalną rozgłośnię radiową. Radio Essex zaczęło nadawać transmisje z opuszczonej platformy wiertniczej u wybrzeży Anglii. Niestety, władzom angielskim nie spodobał się pomysł  Batesa, który raczył słuchaczy 24 godziny na dobę piracką muzyką rozrywkową i nałożono na niego grzywnę w wysokości 100 funtów oraz kazano zlikwidować radiostację. W odpowiedzi, Bates przeniósł się 3 km w głąb morza, na inną platformę - Rough Tower, która nie podlegała już jurysdykcji brytyjskiej. Aby uniknąć podobnych problemów w przyszłości, ogłoszono dnia 2 września 1967 roku, że na platformie tej powstaje nowe państwo Sealandia.

Kliknij i zobacz więcej!


#9. Księstwo Hutt River

Państwo to powstało w 1970 roku, zainspirowane stworzeniem Sealandii (patrz punkt 8). Pewien farmer imieniem Leonard George Casley ogłosił secesję swojej farmy ze Związku Australijskiego, ogłosił suwerenność swojego Księstwa Hutt River i, dodatkowo, ogłosił się Księciem Leonardem. Stolicą mikronacji i zarazem siedzibą księcia jest Nain (około 45 km na północny-zachód od Northhampton). Obecnie najstarsze wirtualne państwo Australii liczy sobie około 13000 obywateli rozsianych po całym świecie. Ma własną monetę, a znaczki pocztowe z tego zakątka świata są cenionym rarytasem w świecie filatelistów.

Kliknij i zobacz więcej!


 

#10. Królestwo Gejów i Lesbijek na Morzu Koralowym

14 czerwca 2004 roku grupa zbuntowanych i rozwścieczonych brakiem poszanowania ich praw i przywilejów homoseksualistów wypłynęła na statku "Gayflower" w poszukiwaniu bardziej przyjaznego miejsca niż Australia. Dopłynęli do jednej z większych wysp na Morzu Koralowym i tam postanowili wetknąć swoją barwną flagę i założyć nowe państwo. Na swojego lidera wybrali Dale'a Parkera Andersona, znanego odtąd jako Dale I. Hymnem Królestwa Gejów i Lesbijek na Morzu Koralowym jest piosenka Glori Gaynor "I Am What I Am" ("Jestem, jaki jestem").

Kliknij i zobacz więcej!


 
 

Oglądany: 77167x | Komentarzy: 27 | Okejek: 422 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

26.02

25.02

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało