Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

5 mało znanych faktów o II Wojnie Światowej

151 757  
1061   24  
Historia II Wojny Światowej jest dobrze udokumentowana. Do dnia dzisiejszego przetrwała duża ilość dokumentów oraz zeznania tych, którzy przeżyli. Jednakże w całym tym bogactwie informacji , wiele interesujących zdarzeń i faktów o tej wojnie zostało zapomnianych bądź też pominiętych na kartach książek i podręczników. Oto niektóre z nich.

#1. BBC

Kliknij i zobacz więcej!
Stacja BBC (British Broadcasting Corporation) była najpopularniejszą stacją radiową podczas wojny. W szczególności przekazywane informacje miały wśród obywateli status rzetelnych i wiarygodnych. Wiele osób w okupowanej Europie słuchało więc ich audycji, mimo iż groziły za to straszne reperkusje ze strony nazistów.
Bardzo częstą praktyką było zamieszczanie ukrytych, zaszyfrowanych wiadomości przeznaczonych dla określonych osób na wstępie określonych programów. Dla większości słuchaczy informacje te nie miały specjalnego sensu, ale Ci, do których uszu miały one dotrzeć wiedzieli, czy "wysadzić sekcję torów kolejowych", czy może "nowy agent niedługo zostanie zrzucony na spadochronie".

Najbardziej wyczekiwaną wiadomość BBC nadała przed nadejściem D-Day, czyli przed dniem, kiedy desant aliantów wylądował na plażach Normandii. Wiadomość ta została przekazana poprzez dwa pierwsze wersy wiersza Paula Verlaine'a pt. "Chanson d'automne" ("Piosenka jesienna"). Pierwszy wers, BBC nadawała ten wiersz w języku angielskim, "The long sobs of the violins of Autumn" ("Łkanie bezsennej, skrzypki jesiennej, sierocej") informował grupy francuskiego ruchu oporu, by zaczęły przygotowania do nadejścia aliantów. Drugi wers, który BBC nadała niedługo potem: "Soothes my heart with monotonous languor" ("Serce mi rani, grąży w otchłani, niemocy") oznajmił, że nadszedł czas, by rozpocząć walkę o wolność.

#2. Operacje skrywające obrzezanie

Podczas II Wojny Światowej wielu Żydów zostało ocalonych dzięki pomocy lekarzy, którzy z narażeniem własnego życia dokonywali operacji powiązanych z obrzezaniem.
Josef Jaksy wykonywał niewielkie nacięcia na penisie pacjenta, po czym wystawiał mu zaświadczenie, że operacja obrzezania nastąpiła niedawno i została przeprowadzona w celach ratowania zdrowia pacjenta.
Doktor Feliks Kanabus, polski lekarz, posunął się o krok dalej i wykonał około 140 operacji ukrywających obrzezanie. Mianowicie przyszywał on kawałek skóry, pobranej z innej części ciała pacjenta, do jego penisa.

Kliknij i zobacz więcej!

#3. Zaginione partytury Wagnera

Na swoje 50. urodziny Adolf Hitler otrzymał paczkę zawierającą oryginalne partytury kompozytora Ryszarda Wagnera. Grupa przemysłowców zapłaciła grubo ponad milion marek za tę kolekcję, która zawierała nuty do  "Boginek", "Zakazu miłości", "Rienzi", "Złota Renu" i "Valkirii".
Pod koniec wojny, pani Winifred Wagner, jedna z ówczesnych ulubienic Hitlera, zaoferowała, że przechowa dla niego partytury w bezpiecznym miejscu. Fuhrer podziękował, gdyż, jak stwierdził, już osobiście ukrył je w bezpiecznym miejscu. I nie żartował, ani nie przesadził... Manuskrypty te nie zostały odnalezione do dziś.

Kliknij i zobacz więcej!

#4. Upadek Hong Kongu

W Boże Narodzenie 1941 roku, Hong Kong - terytorium brytyjskie - miał przejść w ręce Japończyków. Byłaby to pierwsza  kolonia brytyjska, która została zagarnięta przez wrogie państwo od 1791 roku. Wojska Kraju Kwitnącej Wiśni miały znaczną przewagę zarówno w ludziach, jak i w sprzęcie. Do obrony Hong Kongu Brytyjczycy mieli zaledwie 2000 żołnierzy i około 8000 ochotników. Udało im się wytrzymać 17 dni. 60000 żołnierzy japońskich zmusiło ich do kapitulacji.
Ci, którzy przeżyli zostali wzięci do niewoli i dostali się do obozów jenieckich. Wielu jeńców umarło tam z głodu i chorób. Jednakże najgorsza tragedia spotkała ich z rąk... Amerykanów. A dokładniej amerykańskiego okrętu podwodnego, który zatopił statek "Lisbon Maru", na pokładzie którego znajdowało się wówczas 843 jeńców - obrońców Hong Kongu.
Japończycy nie zadali sobie absolutnie żadnego trudu, by odpowiednio oznaczyć statek, który wiezie jeńców wojennych, co z pewnością zapobiegłoby masakrze.

Kliknij i zobacz więcej!

#5. Ostatnia egzekucja w twierdzy Tower

14 sierpnia 1941 roku niemiecki szpieg Josef Jakobs został stracony w londyńskiej twierdzy Tower. Był on zarazem ostatnią osobą, która dokonała swojego żywota w tym więzieniu. Siedząc naprzeciwko ośmiu strzelców ze Szkockiej Gwardii, Jakobs miał umieszczoną na ubraniu małą tarczę na wysokości serca. Pięć kul trafiło w jej środek. Josef Jakobs miał okrutnego pecha i został schwytany natychmiast po tym jak postawił stopę na ziemi brytyjskiej. Nie mógł też uciekać ani stawiać specjalnego oporu, gdyż w wyniku lądowania po skoku spadochronowym  złamał sobie nogę.
Został pochowany w nieoznakowanym grobie w Londynie. Podczas gdy ludzie pamiętają na ogół tylko jego przełożonego Rudolfa Hessa, który był ostatnim więźniem przetrzymywanym w Tower, o Jakobsie historia raczej zapomniała.

Kliknij i zobacz więcej!

 

Oglądany: 151757x | Komentarzy: 24 | Okejek: 1061 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

06.12

05.12

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało