Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Wszystko co chcielibyście wiedzieć o Świętym Mikołaju, ale nie chce wam się pytać

187 437  
821   36  
Święty Mikołaj – zgrzybiały staruszek, który dorabia do swej lichej emerytury jako doręczyciel prezentów dla dzieci, w dniu urodzin swojego szefa. Idiotycznie ubrany ramol jest najbardziej wyczekiwanym przez maluchów gościem, który zostawia prezent i niczym ninja znika bez śladu. Czy wiesz, że...
.
 • Biorąc pod uwagę populację ludzi w Ameryce Północnej i Europie (dane z 1999 roku), liczba domów, które Mikołaj miałby odwiedzić w ciągu dwunastu godzin to 42 466 666. W przeliczeniu – dziadunio obskakuje 983 domy na sekundę. Podobno pomocna w tymże zadaniu okazuje się kokaina produkowana po godzinach przez mikołajowe elfy oraz rosyjskie sterydy, którymi od lat faszeruje się Brodaty.
 • Najbardziej zapracowanym Świętym Mikołajem jest ten, który odwiedza Łotwę. Zowie się on Ziemmassve'tku veci'tis, dla znajomych Wielki Zimmer, i ma za zadanie obdarowywać dzieci prezentami w każdy z dwunastu świątecznych dni.

   
 • Święty Mikołaj z Miry to grecki biskup, żyjący w IV wieku w Azji Mniejszej (dzisiejsza Turcja). Jak przystało na prawdziwego świętego, czynił cuda na lewo i prawo, pomagał potrzebującym, czasem kogoś też wskrzesił. Z czasem stał się patronem dzieci, złodziei i lichwiarzy...


 
 • Według holenderskiej tradycji Mikołaj (znany jako Sinter Klaas) ujeżdża pięknego, białego rumaka i ma zwyczaj zostawiania prezentów w specjalnie przygotowanych przez domowników drewnianych butach. To holenderskie rodziny, które wyemigrowały w XVIII wieku do Stanów Zjednoczonych przeniosły tam ze sobą Mikołaja. Ten sam Mikołaj, po latach stał się reklamową twarzą Coca-Coli.

   

Ten koleś idący obok konia na zdjęciu to tzw. "Zwarte Piet", czyli "Czarny Piotruś",
który jest w Holandii pomocnikiem Sinterklaas'a

 
 • Uważa się, że kult Świętego Mikołaja wywodzi się z kilku różnych tradycji: m.in. chrześcijańskiej, pogańskiej i skandynawskiej. I tak na przykład pomagające brodatemu świętemu elfy kojarzone są z Naturą, podczas gdy renifery reprezentują pogańskiego Rogatego Boga. Postać ta występuje w angielskich legendach jako Herne – bóg lasu. Ci, którzy oglądali za młodu, emitowany w TVP 2, serial pt. „Robin of Sherwood”, wiedzą o kogo chodzi.
   
 
  Pierwowzór Rudolfa

 • Mieszkańcy USA z typową dla siebie pompą szykują się na przybycie Mikołaja. O gorliwości tych przygotowań niech świadczy fakt, że aż 56% Amerykanów zwykło śpiewać kolędy swoim domowym zwierzakom.
   
 
                Znowu święta, kurde...

 • Pomimo słusznego wieku, Mikołaj to wyjątkowo aktywny seksualnie mężczyzna. Krążą plotki o podbiegunowych orgiach w rezydencji Świętego. Co roku kolejne kobiety żądają wypłacania im należnych alimentów. Joe Monster wszedł w posiadanie mikołajowej seks-taśmy nakręconej potajemnie przez Rudolfa. Póki co trwają negocjacje z bohaterem skandalizującego filmu. Jeśli wszystko dobrze pójdzie, to redakcja JM będzie w tym roku obdarowana wyjątkowo udanymi prezentami.
   
 

 
 • Podczas amerykańskiej wojny secesyjnej zorganizowana przez północne stany morska blokada była wyjątkowo efektywna – przez pewien czas południe odcięte było od wielu importowanych towarów. Dzieciom, które nie potrafiły zrozumieć braku bożonarodzeniowego prezentu, rodzice musieli tłumaczyć, że Mikołaj nie dał rady przedrzeć się przez jankeskie statki.
   
 • Czemu wizyta siwobrodego starca ma miejsce zimą? Winę za to ponosi papież Juliusz I, który w 350 roku oznajmił, że Jezus urodził się 25 grudnia. Nie ma żadnych dowodów na to, że jest to właściwa data narodzin Chrystusa, tym niemniej pamiętać trzeba, że od czasu soboru z 1870 roku słowa każdego papieża są nieomylne.
 

 
 • Kostaryka, Kolumbia i część Meksyku nie jest obsługiwana przez Mikołaja. Zgodnie z tamtejszą tradycją osobą roznoszącą prezenty jest El Niño Jesus, czyli Dzieciątko Jezus himself!
  Także Czechy!

   
 • Piosenka „Jingle Bells” kojarzona ze zbliżającymi się saniami Mikołaja skomponowana została w 1857 roku jako utwór, który został wykonany podczas tradycyjnych obchodów Świąt Dziękczynienia w jednej z bostońskich szkół niedzielnych. Z jakiegoś powodu piosenka ta zyskała ogromną popularność i wkrótce zaczęto ją też śpiewać podczas świąt Bożego Narodzenia.

   
 • Czerwononosy renifer zgodnie z tradycją nazywał się Rollo, później zaczęto mówić na niego Reginald. Rudolfem nazwał go piosenkarz Robert L.May, autor kompozycji “Rudolph the Red-Nosed Reindeer”.
 
 

Wesołych, szczęśliwych, radosnych Świ... a, żeby wam karp bokiem wyszedł, obyście się udławili bombkami, niech wam choinka spłonie, a Rudolf nas*a na wycieraczkę! Dzyń, dzyń, dzyń...

1

Oglądany: 187437x | Komentarzy: 36 | Okejek: 821 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

30.09

29.09

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało