Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

10 poważnych zmian, które przyniesie ze sobą ocieplenie klimatu

97 480  
689   90  
Wszyscy o ociepleniu klimatu słyszeli, ale czy potrafimy wymienić chociaż kilka poważnych efektów, jakie ono ze sobą przyniesie? Topnienie lodowców, wzrost poziomu wody, susze - owszem, ale to to tylko wierzchołek... góry lodowej.

#1. Wielka Rafa KoralowaWielka Rafa Koralowa może zmienić się na przestrzeni kolejnych 20 lat nie do poznania. Charlie Veron, szef Australijskiego Instytutu Badań Morza, powiedział kiedyś dla The Times: „Nie ma z tej sytuacji żadnego awaryjnego wyjścia. Wielka Rafa Koralowa w ciągu następnych 20 lat będzie stracona.” Kiedy stężenie dwutlenku węgla osiągnie swój przewidziany poziom na lata 2030-2060, koralowce będą skazane na wyginięcie. „Będą pierwszym globalnym ekosystemem, który się załamie. Moje słowa może potwierdzić każda organizacja czy naukowiec, zajmujący się koralowcami. To jest punkt krytyczny. Taka jest rzeczywistość.”


#2. Dżungla Amazońska w przyszłości pustynią?Zasiedlona milionami gatunków zwierząt, z której ujście ma 1/5 światowych zasobów wody wpadającej do mórz i oceanów, jest zdecydowanie największą dżunglą świata. Jednakże ocieplenie klimatu i wycinanie drzew odwraca w zupełności rolę tego majestatu przyrody, jako pochłaniacza dwutlenku węgla. 30-60% obszarów „płuc świata” może zmienić się w sawannę, a za ok. 40 lat po dżungli może zostać jedynie wspomnienie.


#3. Sahara może być zielonaNaukowcy dostrzegli, że Sahara i jej otoczenie pokrywają się w niektórych miejscach zielenią, co jest spowodowane wzrostem opadów deszczu. Jeśli taki stan się utrzyma, te suche rejony będą mogły posłużyć do uprawy roli przez społeczność farmerską. Cały trend kurczenia się pustyni jest zresztą oparty na klimatycznym modelu, który przewiduje powrót do takich warunków, jakie na Saharze panowały ok. 12 000 lat temu.


#4. Ogromne huraganyNie dowiedziono jeszcze czy huragan Katrina był jakoś powiązany z globalnym ociepleniem. Są jednak pewne wskazówki, że może ono powodować huragany piątej kategorii, a wyżej wspomniany huragan był kategorii czwartej kiedy uderzył w Luizjanę. Huragany czerpią swą siłę po części z ciepłej wody i tak, jak pokazują modele, wzrost temperatury na powierzchni oceanu może ich siłę jeszcze zwiększyć. Podniesienie poziomu wody będzie z kolei dużo bardziej destruktywne dla obszarów nadbrzeżnych. (Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska podaje, że podniesienie się poziomu wody o niecały metr może spowodować pochłonięcie obszaru Stanów Zjednoczonych o wielkości Massachusetts.)


#5. Londyn pod wodą w 2100 r.Nie tylko rafy i nisko położone wysepki mogą ucierpieć na ociepleniu klimatu. W rzeczywistości największa groza spowija wielkie aglomeracje miejskie, które leżą nisko nad poziomem morza. Ten z kolei podnosi się zawsze kiedy ma miejsce ocieplenie na skalę globalną. Takie miasta jak Londyn czy Nowy Jork mogą zostać całkowicie zalane w przeciągu najbliższych stu lat, co zdają się potwierdzać badania nad szybkością całego procesu. Filmy takie jak „Pojutrze” czy „Powódź” mogą przestać być jedynie fikcją srebrnego ekranu.


#6. Zwierzęta mogą się… kurczyćJak się okazuje, ocieplenie może stać po stronie mniejszych stworzeń, kosztem tych większych. Badania mówiące o masie ciała ryb, planktonu i bakterii w europejskim ekosystemie pojawiły się kilka tygodni po tym, jak naukowcy donieśli o kurczących się przez cieplejszy klimat owcach w Szkocji.
Nowe odkrycie ukazało, że poszczególne gatunki straciły ok. 50% masy ciała przez ostatnie 30 lat. Łagodniejsze zimy pociągają za sobą zmniejszone zapotrzebowanie na energię, przez co młode osobniki nie muszą przybierać już tak na wadze, aby przeżyć swój pierwszy rok. Łańcuch pokarmowy wymusi zatem zmiany we wszystkich ogniwach.


#7. 2 000 wysp Indonezji może zniknąćW archipelagu Indonezji istnieje co najmniej 2 000 wysp, które mogą zniknąć do roku 2030. Ogromny wpływ ma na to przemysł kopalniany i inne czynności nieprzyjazne środowisku. Do tej pory Indonezja straciła już 24 ze swoich ponad 17 500 wysp.


#8. Wzrost przemocy i terroryzmuOcieplenie może odbić się także bezpośrednio na nastrojach ludzi, destabilizując sytuację w biedniejszych rejonach świata i powodując masowe migracje. W walce o przetrwanie przestają się liczyć pewne prawa i normy, co może odbić się na wzroście przemocy. Warunki krytyczne mogą wręcz zmusić wiele osób do wstąpienia do różnych zbuntowanych grup terrorystycznych. Zaistnieć mogą też pewne naciski na kraje, które będą przyjmować uchodźców, co wywoła kolejne oburzenia i protesty.


#9. Alpy mogą całkowicie stopniećOczywiście nie góry, ale lodowce i śnieg na nich zalegający. Sezon narciarski 2008-2009 był co prawda obfity w opady śniegu, jednak ostatnie lata pokazują, że na niższych wysokościach zaczyna go ubywać, a lodowce zaczynają szybciej topnieć. Przewiduje się, że mogą one całkowicie zniknąć w latach 2030-2050. Włochy i Szwajcaria zdecydowały się już ustalić nową linię graniczną w związku z cofającym się lodowcem, który ją do tej pory wyznaczał.


#10. Malediwy mogą zostać zalaneNajniżej położony na świecie kraj (2 m n.p.m.) cierpi na postępująca erozję nadbrzeża i biorąc pod uwagę zwiększający się poziom wody, staje się coraz mniejszy. Prognozy dla mieszkańców i licznej gromady turystów, lubiących się wylegiwać na białych plażach, są porażające. Naukowcy dają temu miejscu co najwyżej sto lat, zanim wody otaczającego go oceanu pochłoną je w zupełności. Mowa tutaj o całym kraju pod wodą...Oglądany: 97480x | Komentarzy: 90 | Okejek: 689 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

15.01

14.01

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało