Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

8 szczęściarzy, którzy znaleźli fortunę

118 466  
1522   47  
Znalazłeś 100 złotych na ulicy? Myślisz, że jesteś prawdziwym szczęściarzem? To dobrze, bo nim jesteś, ale do rekordu to Ci jeszcze daleko. Oto osiem osób, którym NAPRAWDĘ się poszczęściło.

#1. Mężczyzna, który kupił oficjalną kopię Deklaracji Niepodległości za 4 dolary

Kliknij i zobacz więcej!
Anonimowy mężczyzna kupił na pchlim targu w Adamstown zniszczony obraz za 4 dolary, ponieważ zainteresowała go... rama. Gdy dotarł do domu, wyjął obraz - paskudny krajobraz wsi - i okazało się, że ramki nie zdoła już uratować, ale w zamian za to znalazł jedną z pięciuset oficjalnych kopii Deklaracji Niepodległości złożoną i schowaną z tyłu. Kopia ta została wydrukowana przez Johna Dunlapa, 4 lipca 1776 roku i jest to zaledwie 24 znana kopia Deklaracji, a tylko trzy z nich pozostają w prywatnych rękach. Okazja za 4 dolary została sprzedana na aukcji w Sotheby za 2 miliony 420 tysięcy dolarów.

#2. Staruszka, która znalazła 140-letnią kartę baseballową w swojej piwnicy

Bernice Gallego, 72-letnia mieszkanka Kalifornii znalazła w domu rzadką kartę baseballową. Przedstawia ona pierwszy profesjonalny zespół baseballowy w Stanach Zjednoczonych. Gdyby nie interwencja przyjaciółki, pani Gallego sprzedałaby kartę z 1869 roku na e-Bayu za 10 dolarów. Na jednej jej stronie uwieczniono całą drużynę, z tyłu zaś znajduje się reklama sponsora firmy, Peck & Snyder z Nowego Jorku. Mimo upływu lat, karta zachowała się w całkiem dobrym stanie. Po zweryfikowaniu autentyczności, pani Gallego sprzedała znalezisko na aukcji za odpowiednią już kwotę 75.285 dolarów.

Kliknij i zobacz więcej!

 

#3. Robotnik, który znalazł w łazience 182 tysiące dolarów

Okazuje się, że łazienki też są dobrym miejscem do schowania pieniędzy, o czym przekonał się pewien robotnik z Ohio, Bob Kitts. Znalazł on 182 tysiące dolarów z lat 30. XX wieku zamurowanych w ścianie łazienki. Podczas rozwalania tejże ściany w 83-letnim domu nad jeziorem Erie w 2006 roku, Kitts odkrył dwie zielone, metalowe skrzynki. Wewnątrz nich znajdowały się białe koperty z adresem zwrotnym "P. Dunne News Agency." Pan Kitts opowiedział właścicielowi domu o swoim odkryciu i tym samym rozpoczął spór o to, komu te pieniądze się faktycznie należą. Do batalii tej dołączyli również spadkobiercy, odnalezieni dzięki adresowi zwrotnemu na kopertach. Cóż, facet mógł siedzieć cicho...

Kliknij i zobacz więcej!

 

#4. Kobieta, która za obraz Jacksona Pollocka zapłaciła 5 dolarów

Jeżeli nie jesteś koneserem sztuki, to, być może, ten obraz to dla Ciebie zwykły bohomaz. Ale dla prawdziwego eksperta to prawdziwe odkrycie - oryginalny obraz Jacksona Pollocka, amerykańskiego malarza i artysty uważanego za mistrza abstrakcyjnego ekspresjonizmu.
To, jak ten obraz znalazł sie na wystawie w galerii w Toronto, owiane jest legendą. Jest to historia Teri Horton, emerytowanej kierowcy ciężarówek, która opowiedziała ją w specjalnym wywiadzie. Pani Horton uwielbiała kupować rzeczy na pchlich targach. Któregoś dnia w Kalifornii, na takiej właśnie wyprzedaży, wypatrzyła sobie jeden obraz, który leżał w kącie i nie przyciągał niczyjej uwagi.
Kompletnie jej się nie spodobał, ale uznała, że jest on zabawny i postanowiła kupić go dla swojej koleżanki, która akurat miała ciężką depresję. Stargowała cenę z ośmiu dolarów do zaledwie pięciu. Postanowiła, że wraz z koleżanką wypiją kilka piw i porzucają sobie w tę chałturę strzałkami do darta. Na szczęście obecny konkubent owej koleżanki znał się co nieco na sztuce i poinformował zaskoczoną Teri, że "być może ma w swoich rękach Jacksona Pollocka".
Wtedy to pani Horton zapytała: "A kto to, k*rwa, jest ten Jackson Pollock?". I od tego wszystko się zaczęło... To zdanie stało się tytułem filmu dokumentalnego z 2006 roku, opowiadającego historię szczęśliwej posiadaczki dzieła. Po zweryfikowaniu autentyczności przez ekspertów obraz został wyceniony na 50 milionów dolarów.
 

Kliknij i zobacz więcej!

 

#5. Kolekcjoner, który znalazł skarb wart 200 tysięcy dolarów w opuszczonym domu

Jeff Bidelman, kolekcjoner z Johnstown, pomagał rodzinie w porządkowaniu domu po ich przodkach, którzy porzucili go 20 lat wcześniej. Gdy znosił na dół wór pełen starych monet, zauważył wyrwę w ścianie powyżej. Wzbudziło to zainteresowanie Jeffa, który zaczął demontować ścianę. Po chwili jego oczom ukazał się stos złotych monet, których dzisiejsza wartość może sięgać nawet 200 tysięcy dolarów.
 

Kliknij i zobacz więcej!

 

#6. Studentka, która znalazła obraz wart 27 tysięcy dolarów w starej kanapie

Anonimowa studentka z Niemiec kupiła używaną kanapę za 215 dolarów na pchlim targu w Berlinie i znalazła w niej ukryty obraz wart ponad 100 razy więcej niż sam mebel. Powołując się na dom aukcyjny Kunst Kettler, ten mały (25x30 cm) obraz został sprzedany za cenę 27.630 dolarów na aukcji w Hamburgu. Dzieło "Przygotowania do ucieczki do Egiptu" ("Preparation to Escape to Egypt") zostało namalowane przez nieznanego artystę i pochodzi z okresu 1605-1620. 
 
Kliknij i zobacz więcej!

 

#7. Człowiek, który kupił obraz wart 1,2 miliona za zaledwie 30 dolarów

Pewnego dnia anonimowy pracownik niewielkiej firmy z Indiany postanowił wydać 30 dolarów. Kupił za nie kilka starych mebli i jeden stary obraz przedstawiający kwiaty. Postanowił sobie, że musi czymś zakryć tę paskudną dziurę w ścianie, która non-stop go wkurzała.
Kilka lat póżniej, podczas gry w Masterpiece (gra polega na licytowaniu dzieł sztuki podczas symulowanych aukcji), zauważył obraz Martina Johnsona Heade'a, na którym kwiaty zostały namalowane w sposób bardzo przypominający te z obrazu na jego ścianie.
O pomoc poprosił galerię Kennedy na Manhattanie, która miała już do czynienia z wieloma dziełami Heade'a. Ekserci z galerii uważnie przyjrzeli się obrazowi i potwierdzili, że ten "bohomaz", który tak dobrze radzi sobie z dziurą w ścianie, to jedno z nieznanych dotychczas dzieł artysty. Obraz nazwano "Magnolie na aksamitnym, złotym obrusie" ("Magnolias on Gold, Velvet Cloth"). Muzeum Sztuk Pięknych w Houston odkupiło ten obraz za 1 milion 200 tysięcy dolarów.
 
Kliknij i zobacz więcej!

 

#8. Kobieta, która znalazła rzadki plakat kinowy wart wiele tysięcy dolarów

Podczas jednej z wielu wizyt w sklepie z używanymi rzeczami w Summerville, Laura Stouffer poszukiwała czegoś, co by przykuło jej uwagę. Tego dnia natknęła się na obramowaną reprodukcję obrazu "Shepherd's Call," na którym przedstawiono psa rasy Border Collie, który odnalazł zagubione jagnię w zaspie śnieżnej. Obraz ten, znany również jako "Znalezisko" ("Found"), został stworzony gdzieś pomiędzy 1850 a 1870 rokiem, a autorstwo przypisuje się aż trzem różnym artystom.
Stouffer, była handlarz antyków, rozpoznała natychmiast tę kopię o wymiarach 35x55 cm i kupiła ją za bezcen. Tytuł "Znalezisko" okazał się być proroczym, gdyż pomiędzy kopią a płytą zewnętrzną odnalazła oryginalny plakat kinowy do klasycznego filmu z 1930 roku "Na zachodzie bez zmian" ("All Quiet on the Western Front.").


Kliknij i zobacz więcej!

Oglądany: 118466x | Komentarzy: 47 | Okejek: 1522 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

22.02

21.02

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało