Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

5 najbardziej przerażających robali świata

298 191  
2472   156  
Nie, te komary, które wczoraj zamordowałeś kapciem, może i były irytujące, ale do pięt nie dorastają sześcionogim potworom, o których zaraz przeczytasz.

#1. Gigantyczny szerszeń z Japonii (vespa mandarinia japonica)

Kliknij i zobacz więcej!
Pochodzenie: Naturalnie, że Japonia, naturalnie

Czemu powinieneś się go bać?

Jest wielkości twojego kciuka i potrafi rozpylać truciznę. Straszne? To jeszcze nic. Musisz wiedzieć, że szerszeń będzie próbował trafić cię trucizną w oczy! Jakby tego było mało, kwas ten zawiera pewien zestaw feromonów. Każdy gigantyczny szerszeń w okolicy, kiedy tylko je poczuje, odbierze to jako rozkaz „Przylatuj tu i żądl tego skurczybyka, aż padnie trupem”. Auć.

Pewnie myślisz teraz, że dasz radę mu uciec? Nie licz na to. Szerszenie te potrafią przelecieć ok. 80 km dziennie. Wypadałoby teraz pocieszyć cię czymś w stylu „nie martw się, te skurczybyki żyją tylko na szczytach gór gdzie nikt nie chce mieszkać”. Ale nie. Te skurczybyki żyją w całej Japonii, włączając w to Tokio. Rocznie japońskie szerszenie zabijają ok. 40 osób.

Oto jak ten paskud obchodzi się z innymi robalami:

Kliknij i zobacz więcej!
 

https://www.youtube.com/watch?v=6fTrSOFyfxs

I powiedzcie mi, że natura nie jest hardcorowa.

Kliknij i zobacz więcej!
 

#2. Mrówka-pocisk (paraponera clavata)


Kliknij i zobacz więcej!

 
Skąd: Lasy deszczowe od Nikaragui po Paragwaj.

Czemu powinieneś się jej bać?

Jest długości cala, żyje na drzewach więc może (i na pewno to zrobi) spaść na ciebie, aby odstraszyć cię od swojej kolonii. Tej, o której nie wiedziałeś, bo była na cholernym drzewie. Lecz zanim to zrobi, wrzaśnie na ciebie. Tak! Bo widzisz… te mrówki potrafią krzyczeć.

Nazywają ją mrówką-pociskiem ponieważ kiedy cię dziabie, poczujesz się jakbyś dostał kulkę. W indeksie użądleń Smitha, mrówka ta otrzymała pierwsze miejsce w konkursie „spróbuj-nie-krzyknąć-kiedy-to-cholerstwo-cię-capnie”.

Poza tym, ten feralny „wrzask” może cię przyprawić o zawał serca.
 
Kliknij i zobacz więcej!
 

Mało? Myślisz, że jesteś cwaniak? Że jesteś twardy? A wiesz, że niektórzy wykorzystują te mrówki w swoistym rytuale wkroczenia w wiek męski? Podczas inicjacji zakładają specjalne "rękawy", do których przyczepione są mrówki, które tuż po założeniu rękawów kłują ile sił w żądłach!

https://www.youtube.com/watch?v=9WQ6rFKhyn0

Celem jest wytrzymanie z tymi potworkami przez 10 minut, po czym ręce są zdrętwiałe, ból jest nie do wytrzymania, spazmy bólu towarzyszą człowiekowi przez kilka dni. Właściwie to do zakończenia tego "rytuału" i zostania mężczyzną trzeba to powtórzyć 20 razy...


3. Pszczoła afrykańska (apis mellifera scutellata)


Kliknij i zobacz więcej!
 

Skąd: Południowa i środkowa Ameryka, południowo-zachodnia Ameryka.

Dlaczego powinieneś się jej bać?

Wiesz jak możesz rozpoznać afrykańską pszczołę? Nie możesz. Nie ma żadnej fizycznej różnicy między nią a pszczoła europejską. Żadnej.

Możesz jednak łatwo rozróżnić je po zachowaniu. Zwykła pszczoła da ci około 9 sekund, jeśli znajdziesz się za blisko jej ula, zanim zdecyduje się na atak. Więc bez problemu dasz radę po prostu przejść obok jej legowiska bez uszczerbku. Ale jeśli już zacznie cię gonić, będziesz musiał przebiec 100 metrów zanim ci odpuści.

Kliknij i zobacz więcej!
 
Afrykańskie pszczoły nie będą się tak cackać. Jeśli zbliżysz się za bardzo do ula, będziesz miał pół sekundy zanim zdecydują, że czas abyś umierał. Nie będą się patyczkować, wezwą cały ul. Setki, tysiące wściekłych pszczół.

Kliknij i zobacz więcej!
 
 

#4. Amerykańska mrówka wojskowa (eciton burchelli)

Kliknij i zobacz więcej!
 
Skąd: Dorzecze Amazonki. Są jeszcze inne pokrewne gatunki w Azji i Afryce, ale ten jest najbardziej osławiony.

Czemu powinieneś się jej bać?

Na pewno się nie zdziwisz kiedy powiem, że te mrówki są cholernie wielkie. Wojownicy mają ponad centymetr długości. Nie zdziwi cię również fakt, że posiadają szczęki przypominające maczety, długości połowy ich cielska. Znane są z „rozbiórki” zwierząt, które nieopatrznie wkroczą na ich ścieżkę. Niezależnie od ich wielkości. Są też całkowicie ślepe, co sprawia, że jeśli wejdziesz im w drogę nie zauważą, że jesteś człowiekiem (a nie kretem) i przerobią cię na mielonkę. Albo gorzej.

Kliknij i zobacz więcej!


Kliknij i zobacz więcej!
 

#5. Gzy (rodzina oestridae - różne gatunki)


Kliknij i zobacz więcej!
 

Skąd: Większość gatunków żyje w Ameryce Środkowej i Południowej. Jednakowoż pojedyncze gatunki żyją na całym świecie.

Dlaczego powinieneś się jej bać?

Są tuziny odmian tej muchy, które niezwykle precyzyjnie zaadaptowały się do danego zwierzęcia. Dla przykładu, wyróżniamy Nerwową Muchę z końskiego żołądka, Muchę z owczego nosa. Hej, i zgadnij co jeszcze. Istnieje Ludzka Mucha!

Każda z nich posiada inny cykl reprodukcyjny, jednak każdy kończy się na grubej larwie, ulokowanej w czyimś ciele. I żywiącej się nim.
Kliknij i zobacz więcej!
 
Dla przykładu: Koński giez zostawia swoje jajeczka w trawie. Koń je trawę. Przy okazji także jajka, które wylęgają się w cieple końskiego pyska. Następnie przedostają się przez układ pokarmowy konia i dostają się do żołądka. Tam jedzą co popadnie. I tyją. Gdy już są gotowe aby stać się muchami po prostu dają się „ponieść” i zostają wydalone przez odbyt.

Ludzki giez zostawia jajeczka na innych muchach lub komarach. Na czymkolwiek co ma szanse usiąść na człowieku. Kiedy już im się uda, jajeczka spadają na ludzką skórę, larwy wykluwają się pod wpływem ciepła i zaczynają wgryzać się w skórę. Tam żyją. Pod twoją skórą. I jedzą.

Najlepsze? Larwa może rosnąć w DOWOLNYM miejscu ciała człowieka - to zależy po prostu od tego, gdzie trafi jajeczko. Może się okazać, że będziesz mieć wielką, spasioną larwę w kanaliku łzowym. Albo w mózgu... Zdarzało się i tak.

Kliknij i zobacz więcej!
2

Oglądany: 298191x | Komentarzy: 156 | Okejek: 2472 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

18.08

17.08

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało