Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

10 najbardziej ekstremalnych miejsc na Ziemi

281 306  
2970   47  

#1. Pustynia Lut (Iran): najgorętsze miejsce na Ziemi (71 °C)

Kliknij i zobacz więcej!

Na temat najgorętszego miejsca na Ziemi przeprowadzono już wiele burzliwych dyskusji. Wielu uważa, że znajduje się ono w Al Azizyah w Libii, gdzie zanotowano temperaturę 57,8°C, drugie miejsce zaś przypisują Dolinie Śmierci (Death Valley) w stanie California w USA (56,7°C, zanotowane w 1913 roku).

Jednakże najnowsze źródła podają, iż jeden z satelitów NASA zanotował temperaturę 71°C na pustyni Lut w Iranie, co jest, najprawdopodobniej, najwyższą temperaturą jaką kiedykolwiek zauważono na powierzchni Ziemi. Region ten, który obejmuje pas około 480 kilometrów jest nazywany Gandom Beriyan (Spieczona Pszenica).

#2. Góra Chimborazo (Ekwador): najwyższy punkt na Ziemi licząc od jej środka (6310 m n.p.m.)

Chyba wszyscy dobrze wiedzą, że Mount Everest to najwyższa góra na świecie. Fanatycy wspinaczki górskiej z całego świata podróżują w to miejsce marząc, by dostąpić zaszczytu i glorii wejścia na Czomolungmę. Szczyt Mount Everestu znajduje się 8848 m nad poziomem morza.
To, o czym wiedzą tylko nieliczni, to istnienie góry Chimborazo ("Wielka śnieżna Góra") w Ekwadorze, której wysokość wynosi 6267m npm i która uznawana jest za szczyt najbardziej odległy od środka Ziemi. Dzieje się tak, ponieważ Ziemia jest spłaszczoną sferoidą, tzn. że jest ona szersza na równiku, niż na biegunach. Chimborazo znajduje się zaledwie około 1 stopnia na północ od równika, przez co jego odległość od środka ziemi do samego szczytu jest największa na Ziemi.
Dla Ekwadorczyków to prawdziwy powód do dumy, jednakże pod względem stopnia trudności, braku powietrza czy po prostu rozgłosu daleko "Wielkiej Śnieżnej Górze" do Czomolungmy.
 
Kliknij i zobacz więcej!

#3. Tristan de Cunha (UK): najbardziej oddalona od najbliższego lądu zamieszkana wyspa na Ziemi

Tristan de Cunha, leżąca w południowej części Oceanu Atlantyckiego, jest tak mała, że nie ma nawet własnego lotniska. Jest ona domem dla 272 mieszkańców, którzy noszą zaledwie 8 różnych nazwisk. Tubylcy cierpią z tego powodu na różne dziedziczne przypadłości jak astma czy jaskra. Wysepka ta została przyłączona do Zjednoczonego Królestwa na początku XIX wieku i, pomimo iż jej mieszkańcy posługują się brytyjskim kodem pocztowym, dostarczenie zakupów z e-bay'a trwa ciut długo. Cóż, ale to jest właśnie cena, jaką muszą płacić mieszkańcy za bycie odseparowanymi ponad 2 tysiącami mil od najbliższego lądu.
 
Kliknij i zobacz więcej!

#4. Salto del Angel (Wenezuela): najwyższy wodospad na Ziemi (984 m wysokości)

Angel Falls (Salto del Angel) w Wenezueli to najwyższy wodospad świata. Jego wysokość wynosi 984 metry, przy czym największy "nieprzerwany" spadek to 807 metrów. Znajduje się on w dopływie rzeki Caroni (Rio Caroni), a jego wody wypływają ze stoku płaskowyżu Auyan Tepui.
 
Kliknij i zobacz więcej!

#5. Ojmiakon (Rosja): najzimniejsze miejsce na Ziemi zamieszkane przez człowieka (-71,2°C)

Ojmiakon to wioska położona w ułusie ojmiakońskim nad Indygirką we wschodniej Syberii. Zamieszkuje ją około 800 osób. Jest ona często nazywana biegunem zimna, ponieważ 26 stycznia 1926 roku zmierzono tam temperaturę -71,2°C. To najniższa temperatura zanotowana w miejscu zamieszkałym na stałe przez człowieka.
Najniższą temperaturę na Ziemi zanotowano na Antarktyce na Rosyjskiej Stacji Badawczej "Wostok" i wynosiła ona -89,44°C.
 
Kliknij i zobacz więcej!

#6. Suche Doliny (Antarktyka): najbardziej suche miejsce na Ziemi.

Doliny te nie odczuły opadów deszczu od ponad dwóch milionów lat. Za wyjątkiem jednej, której jeziora są okazjonalnie wypełniane wodą ze śródlądowych płynących rzek podczas pory letniej, Suche Doliny nie zawierają wilgoci (ani wody, ani lodu, ani śniegu). Istnienie Suchych Dolin jest możliwe dzięki istnieniu wiatrów katabatycznych, spływających w dół góry z pochyłości wzgórz lub z lodowca, które wyparowują całą wilgoć. Jest to bardzo dziwne miejsce, ponieważ oprócz kilku stromych skał, to jedyna część Antarktyki pozbawiona lodu.
Innym znanym suchym miejscem na Ziemi jest pustynia Atakama w Chile. Istnieją tam miejsca, gdzie deszcz nie padał od stuleci. 
 
Kliknij i zobacz więcej!

#7. Rów Mariański (Indonezja i Japonia): najgłębsze miejsce na Ziemi położone 10 924 m poniżej poziomu morza

Głębia Challengera w Rowie Mariańskim to najgłębszy punkt we wszystkich oceanach Ziemi. Jej dno sięga 10924m poniżej poziomu morza. Jeśli na dnie tej głębi postawilibyśmy Mount Everest, to byłby on przykryty przez wodę o głębokości dwóch kilometrów. Jedynymi Pierwszymi osobami, które kiedykolwiek zbadały tą część oceanu byli Jacques Piccard i Don Walsh . W batyskafie Trieste dotarli do dna Rowu Mariańskiego 23 stycznia 1960 roku. Z ich relacji wynika, że na niezwykle czystym i przejrzystym dnie żyją ryby, krewetki i inne stworzenia morskie.

AKTUALIZACJA: Pierwszego zanurzenia jednostki załogowej od 50 lat przy użyciu jednoosobowego batyskafu Deepsea Challenger na głębokość 10 898 metrów dokonał 26 marca 2012 (25 marca o godz. 22:00 czasu wschodniego) znany kanadyjski reżyser i oceanograf James Cameron. Na dnie rowu zbierał materiały do filmu dokumentalnego.  
 
Kliknij i zobacz więcej!

#8. Lloro (Kolumbia): najbardziej mokre miejsce na Ziemi

W Lloro, w Kolumbii, średnie opady roczne wynoszą 13 metrów. Lokalni mieszkańcy utrzymują się z wycinki drzew z pobliskiego lasu, podczas której, jak można się łatwo domyśleć, niemiłosiernie pada deszcz. Miejscem, gdzie spadło najwięcej deszczu w ciągu jednego miesiąca jest Cherrapunji w północno-wschodnich Indiach. W lipcu 1861, podczas pory monsunowej, spadło tam 9296mm deszczu. 
 
Kliknij i zobacz więcej!

#9. Góra Thor (Kanada): największy pionowy spadek na Ziemi

Góra Thor w Parku Narodowym Auyuittuq znajdującym się na Ziemi Baffina w Kanadzie posiada 1250-metrową ścianę o średnim nachyleniu 105° na całej długości. To najbardziej rozpoznawalny szczyt w Kanadzie, utworzony z czystego granitu, który jest ulubionym miejscem poszukiwaczy mocnych wrażeń i fanów wspinaczki. Góra Thor została zdobyta po raz pierwszy w 1953 roku przez ekipę Instytutu Arktycznego z Ameryki Północnej.
 
Kliknij i zobacz więcej!

#10. Morze Martwe (Jordania): najniżej położone jezioro (442 m poniżej poziomu morza)

Morze Martwe to najniżej położone jezioro na Ziemi, lustro wody znajduje się 422 metry poniżej poziomu morza. Znajdująca się na granicy Jordanii i Izraela droga wiodąca dookoła Morza Martwego to również najniżej położona droga na świecie. Słynne ze swojego zasolenia (ponad 10 razy bardziej słone niż Morze Śródziemne), Morze Martwe jest znane jako miejsce zagłady ryb. Ze względu na strasznie dużą zawartość soli, żadna istota żywa nie przetrwa w tym morzu, stąd też i jego nazwa.
 
Kliknij i zobacz więcej!
(Czytelnicy donoszą, że naukowcy odkryli w jeziorze jakieś bakterie i grzyby, więc mimo, że jest to marna forma życia, to jednak istnieje)

Oglądany: 281306x | Komentarzy: 47 | Okejek: 2970 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

16.10

15.10

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało