Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Najbardziej zabójczy snajperzy w historii

166 410  
1501   46  
Karabin snajperski jest jedną z najbardziej popularnych broni w grach FPP.  Śledzenie przeciwnika i oczekiwanie na idealny moment by pociągnąć za spust jest na pewno ekscytujące. Jeden strzał, jeden zabity.

Przed wynalezieniem gier wideo, jedynym legalnym sposobem na oddawanie się dzikiemu szałowi zabijania było zaciągnięcie się do armii. W każdej współczesnej wojnie byli potrzebni snajperzy i niektórzy z nich okazali się mistrzami w swojej dziedzinie. Dowiedzmy się więc którzy z nich byli najlepsi w historii.

Wasilij Zajcew

Potwierdzonych zabójstw: 242
Możliwych zabójstw: 500

Wasilij Zajcew był radzieckim snajperem w czasie II wojny światowej. Zasłynął dzięki aktywności w okresie między 10 listopada, a 17 grudnia 1942 w bitwie pod Stalingradem.
Zabił wtedy 225 żołnierzy i oficerów Wehrmachtu jak i ich sojuszniczych armii, w tym 11 nieprzyjacielskich snajperów. Zajcew na swoim koncie ma zweryfikowane 242 cele, w tym jeden słynny strzał w poprzek rzeki Wwołgi, ale rzeczywista liczba może być znacznie wyższa. Niektórzy twierdzą, że może to być aż 500 osób. 

Rosjanie widząc jego sukcesy utworzyli
szkołę snajperską w fabryce Metiz. Kto był nauczycielem? Oczywiście Zajcew. Snajperzy, którzy wyszli spod jego ręki zwani byli "zajączkami". Szacuje się, że zajączki Zajcewa zabiły więcej niż 3 000 żołnierzy wroga.

W  22 lutym 1943 Zaytsev został uhonorowany tytułem Bohatera Związku Radzieckiego.

Stał się jednym z bohaterów filmu o obronie Stalingradu  "Wróg u bram".

Ludmiła Pawliczenko

Potwierdzonych zabójstw : 309


Kobieta pracująca, żadnej pracy się nie boi. Ludmiła Pawliczenko była ukraińską snajperką. Podczas rekrutacji przydzielono jej służbę pielęgniarską, jednak nalegała, że chce zostać żołnierzem. Ponieważ posiadała certyfikat strzelecki, który uzyskała w wieku 14 lat należąc do klubu strzeleckiego w Kijowiem, to trafiła w końcu do Armii Czerwonej  i stała się jedną z 2000 kobiet snajperów w Armii Czerwonej.

Walczyła około dwóch i pół miesiąca koło Odessy, gdzie zarejestrowała 187 zabójstw. Gdy Niemcy zdobyli kontrolę nad Odessą, jej jednostka została zepchnięta do Sewastopola. W maju 1942 dla podpułkownik Pawliczenko przypisywano zlikwidowanie 257 niemieckich żołnierzy. Jej całkowita potwierdzona liczba zlikwidowanych żołnierzy w czasie II wojny światowej to 309, w tym 36 nieprzyjacielskich snajperów. To sprawia, że jest najlepszym snajperem-kobietą wszech czasów.

W 1943 roku została odznaczona Złotą Gwiazdą Bohatera Związku Radzieckiego, a potem trafiła także na znaczki.

Po wojnie została wysłana z kurtuazyjną wizytą do Stanów Zjednoczonych i jako pierwszy obywatel Związku Radzieckiego  została przywitana przez prezydenta USA Franklina Roosevelta w Białym Domu.

Simo Hayha

Potwierdzonych zabójstw: 500
Możliwych zabójstw: 700

Ten facet jest jednym z powodów dla których warto bać się Finów. Simo Hayha był fińskim żołnierzem i posiada największą liczbę zarejestrowanych zabójstw jako snajper.

Podpisuje się pod ponad 500 potwierdzonymi likwidacjami podczas zimowej wojny między Finlandią i ZSRR (1939-1940). Mała Finlandia, niczym Dawid obroniła się przed Goliatem, Armią Radziecką.

Wszystkie likwidacje Hayha dokonane były w ciągu 100 dni pracy w temperaturach pomiędzy -20 i -40 stopni Celsjusza. Hayha ustalił rekord ze średnio 5 likwidacjami dziennie.  Przez radzieckich żołnierzy był nazywany "Belaya Smert" czyli Biała Śmierć.

Jak zabić tak wielu żołnierzy wroga i nie zostać wykrytym? Jego odpowiedź na to pytanie brzmiało: "Praktyka".  Pomóc może stosowanie sztuczek. Oto niektóre z taktyk stosowanych przez Hayha:

  •  preferował standardowy celownik (muszka + szczerbinka) i nie używał lunet teleskopowych, które wymagały podniesienia głowy i stawania się łatwiejszym celem dla wroga
  • zamrażał śnieg przed nim tak, że strzał nie wzbijał śniegu, ujawniając w ten sposób  jego pozycję
  • trzymał śnieg w  ustach tak, że przy oddychaniu nie ujawniał swojego stanowiska.

W dniu 6 marca 1940 został postrzelony w szczękę na froncie i zapadł w śpiączkę. Odzyskał przytomność 13 marca, w dniu ogłoszenia pokoju.

Więcej informacji o snajperach znajdziesz na stronie Snipers Central.


Oglądany: 166410x | Komentarzy: 46 | Okejek: 1501 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało